Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Slovenský junior Kližan sa pridal k McEnroeovi, Lendlovi

Sportnet|Publikované 11. jún 2006 o 22:00

Mladý slovenský tenista MARTIN KLIŽAN štartoval v Paríži v juniorskej súťaži na svojom prvom grandslamovom turnaji - a hneď víťazne. Šestnásťročný Bratislavčan vyhral vo včerajšom finále dvojhry nad Kanaďanom Philipom Besterom 6:3, 6:1 a stal sa prvým ...

Šestnásťročný slovenský tenista Martin Kližan s trofejou za prvenstvo v dvojhre juniorov na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Druhák zo športového gymnázia na bratislavských Ostredkoch (187 cm/72 kg) zdolal vo včerajšom finále Kanaďana Bestera 6:3, 6:1. Juniori nedostávajú na turnajoch žiadne finančné odmeny. FOTO - ČTK/AP

Mladý slovenský tenista MARTIN KLIŽAN štartoval v Paríži v juniorskej súťaži na svojom prvom grandslamovom turnaji - a hneď víťazne. Šestnásťročný Bratislavčan vyhral vo včerajšom finále dvojhry nad Kanaďanom Philipom Besterom 6:3, 6:1 a stal sa prvým Slovákom s triumfom v juniorskej dvojhre na turnaji veľkej štvorky. Z dievčat to dokázala Karina Habšudová ešte ako čs. reprezentantka na US Open 1991. Ľavák z Národného tenisového centra sa zapísal na listinu víťazov juniorky Roland Garros k menám ako John McEnroe (USA, 1977), Ivan Lendl (ČSSR, 1978), Mats Wilander (Švéd., 1981), Stefan Edberg (Švéd., 1983) či Guillermo Coria (Arg., 1999).

Vo finálovom zápase na Lenglenovej kurte ste stratili len štyri gemy, asi to nebol váš najťažší duel v turnaji. Čo rozhodlo?

"Kanaďan Bester mal výborný servis, a tak som sa s sústredil na return. Keď som mu prvý raz prelomil podanie, už som získal prvý servis a našiel som recept na jeho hru. Najťažší zápas som na parížskej antuke zohral v prvom kole s Argentínčanom Massom, s ktorým som stratil jediný set v turnaji. Moja hra sa potom zlepšovala z kola na kolo, víťazstvá mi dodávali sebavedomie, dostal som sa do výbornej formy."

Na čo ste si trúfali na začiatku turnaja, keď ste videli vyžrebovanie?

"Nevedel som celkom dobre, čo môžem čakať, lebo s niektorými súpermi som sa stretol prvý raz v kariére. Väčšina z nich boli o rok starší hráči. Musím sa priznať, že na Roland Garros som sa kvalifikoval až v poslednej chvíli. Potrebné body som získal za semifinálovú účasť na turnaji v Piešťanoch a následne som vyhral turnaj v Taliansku. To mi otvorilo cestu do hlavnej súťaže v Paríži."

Vlani ste sa stali juniorským majstrom Európy hráčov do 16 rokov v dvojhre aj vo štvorhre. Kam zaradíte čerstvý úspech?

"Je to v mojej kariére ďalší krok vpred. Hrať prvý raz na grandslamovom turnaji je zážitok. A hneď ho aj vyhrať, to si človek zapamätá na celý život. Som rád, že priamo v Paríži mohol sledovať tenis aj môj otec. Viedol ma tu Ladislav Simon, ktorý ma s Milanom Martincom, Martinom Liptákom a kondičným špecialistom Ladislavom Olaszom trénuje aj v NTC."

Na Roland Garros ste išli ako 41. hráč sveta. Ako sa titul premietne do juniorského rebríčka?

"Za prvenstvo som si vybojoval 250 bodov a práve toľko som získal aj za bonusy. Päťsto bodov ma katapultuje až na druhé miesto. Je to ako sen."

Kližanova cesta za titulom na Roland Garros

1. kolo: Massa (Arg.) 2:6, 7:6 (4), 7:5

2. kolo: Singh (7-India) 6:2, 7:5

3. kolo: Ramos-Vinolas (11-Šp.) 6:3, 6:1

Štvrťfinále: Sousa (Port.) 6:1, 6:1

Semifinále: Luncanu (8-Rum.) 6:0, 6:3

Finále: Bester (Kan.) 6:3, 6:1

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.