Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Slovenský bedminton oslávil na prešovskom turnaji štyridsiatku

Sportnet|Publikované 14. okt 2002 o 22:00

Prešov - Bedmintonový turnaj Babolat Slovak International 2002, ktorý sa hral počas štyroch dní v hale Prešovskej univerzity, mal výbornú úroveň po

športovej i organizačnej stránke. Po tretíkrát bol súčasťou európskeho okruhu Rutac EBU Circuit, čo mu zabezpečilo kvalitné hráčske obsadenie. O tom, že bedminton má v Prešove silné zázemie, svedčí aj fakt, že finálovým súbojom sa prizeralo na stredoeurópske pomery nevídaných takmer tristo divákov.

Zaujímavé však bolo aj dianie v zákulisí turnaja. Práve počas neho si slovenský bedminton pripomenul 40. výročie organizovanej existencie. Na sobotňajšom večernom bankete v hoteli Dukla prevzali z rúk prezidenta Európskej bedmintonovej únie (EBU) Torstena Berga a prezidenta Slovenského zväzu bedmintonu (SZBe) Filipa Guldana ocenenia tí, ktorí sa najviac zaslúžili o dobré meno športu s košíkom. Ocenenie Svetovej bedmintonovej federácie (IBF) za dlhoročnú prácu dostali Ivan Majorský a Juraj Piovarči. Ocenenia SZBe ako najúspešnejší hráči histórie prevzali Konštantín Holobradý (in memoriam), Jaroslav Kozák, Juraj Lenárt, Ľuba Hanzušová a Dagmar Vašková. Za najúspešnejších hráčov od vzniku samostatnej SR vyhlásili Pavla Mečára, Kvetoslavu Orlovskú a Barboru Bobrovskú. Za dlhoročnú funkcionársku prácu SZBe ocenil Jaroslava Kozáka, Cyrila Konečného, Štefana Lśzlóa, Ivana Majorského, Juraja Piovarčiho, Daniela Orlovského, Juraja Brestovského, Štefana Vaška, Jána Hyneka, Filipa Guldana, Jozefa Rosinu, Rafaela Šimo-Svrčka, Petra Scholtza a Jána Chovanca.

Počas turnaja sa v šarišskej metropole zišla diplomatická špička európskeho bedmintonu na zasadaní Výkonného výboru (VV) EBU. Slovensko zároveň zastalo na prahu najväčšieho diplomatického úspechu v histórii, keď VV EBU navrhol ako svojho oficiálneho kandidáta na post turnajového riaditeľa EBU 26-ročného Prešovčana Petra Tarcalu, známeho ako medzinárodného rozhodcu a riaditeľa prešovského turnaja. "Už asi pred polrokom mi bolo na neoficiálnom fóre zo strany EBU naznačené, že by som mohol kandidovať na turnajového riaditeľa. Tento post bude do apríla 2003 zastávať Čech Mojmír Hnilica. Vzal som si istý čas na rozmýšľanie a stal som sa teda kandidátom s oficiálnou podporou VV EBU. Túto kandidatúru už oficiálne potvrdil a podporil aj SZBe. Či mám nejakých protikandidátov, to v tejto chvíli neviem, dozviem sa to až v januári. Isté však je, že o mojom zvolení sa bude hlasovať na členskom zhromaždení EBU v apríli budúceho roku v dánskom Esbjergu. Ak by sa tak stalo, v mojej pracovnej náplni by bolo dohliadať na európske turnaje, vyberať dejiská šampionátov, vykonávať inšpekcie na športoviskách a podobne. Myslím, že aj vzhľadom na môj vek odo mňa EBU očakáva nové myšlienky, akési mladistvé podnety. V každom prípade je to pre mňa obrovská pocta," povedal nám muž, na hlavu ktorého zneli za organizáciu prešovského turnaja samé chvály.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.