Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Slovenskú lyžiarku Johansenovú budú pri televízore povzbudzovať deti

Liberec hostí majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach. (Autor: ap)
Sportnet|18. feb 2009 o 22:00

Pre slovenskú reprezentantku Katarínu Johansenovú je lyžovanie koníčkom.

LIBEREC, BRATISLAVA. Bežkyňa na lyžiach Katarína Johansen, za slobodna Kriššáková, bola v osemnástich rokoch pre slovenskú reprezentáciu neperspektívna.

Tatranská rodáčka odišla na univerzitu do Ameriky, v Boulderi v štáte Colorado vyštudovala finančníctvo a vydala sa za Nóra. Priezvisko si teraz píše bez prípony ová.

Po návrate na Slovensko sa lyžovaniu šesť rokov nevenovala, narodila sa jej dcéra Kristína (2002), syn Magnus (2004). Stala sa ženou v domácnosti.

Ozvala sa láska

Keď deti odrástli, ozvala sa láska k bežkám. Manžel ju podporoval, stal sa jej trénerom. Katarína Johansen v tejto sezóne vybojovala dva tituly majsterky Slovenska v pretekoch na 5 km voľnou technikou i 10 km klasicky a pred mesiacom ju z pozície náhradníčky zaradili do nominácie na majstrovstvá sveta v Liberci. V 32 rokoch zažije na svetovom šampionáte premiéru.

V súčasnej biede nášho bežeckého lyžovania má v tíme miesto.

V úvodných pretekoch MS na 10 km klasicky bude Katarína Johansen jedinou zástupkyňou Slovenska.

„Nečakajte odo mňa zázraky, nie som Procházková. Alena je o dve triedy lepšia bežkyňa," predstavila sa amatérka na lyžiach z ŠKP Štrbské Pleso. „Som šťastná, že si splním sen a budem reprezentovať na majstrovstvách sveta. Ďalší krôčik v športovej kariére urobím, ak nazbieram dosť bodov, aby som mohla štartovať v pretekoch Svetového pohára. Lyžovanie je mojím koníčkom."

O deti sa stará babka

Johansen nerobí rozdiely medzi voľnou technikou a klasikou, v Liberci sa prihlásila aj na šprint, tímšprint s Katarínou Garajovou a záverečný beh na 30 km voľne s hromadným štartom. V dejisku majstrovstiev sveta ju sprevádza manžel, o deti sa teraz stará babka v Štrbe.

„Viem si predstaviť, že v každých pretekoch budú sedieť pri televízore s pokrikom: Mami, pridaj!" zasmiala sa slovenská reprezentantka. „Rada by som ich potešila dobrým výsledkom. Aj umiestenie okolo štyridsiateho miesta by bolo pre mňa super."

Trať je ako motokros

Včera si Katarína Johansen zatrénovala na tratiach v areáli Vesec na predmestí Liberca.

„Snežilo a fúkal vietor," vravela po návrate do penziónu v Jablonci. „Bolo mi ľúto pretekárov v kvalifikácii. Bežali vo veľmi ťažkých podmienkach. Azda sa do štvrtka vyčasí."

Všímala si aj reprezentačnú kolegyňu Alenu Procházkovú, ako sa po zranení členka prvý raz po piatich dňoch postavila na lyže a zľahka si zabehala. Jej štart v utorňajšom šprinte vyzerá veľmi nádejne.

Večer sa časť slovenskej výpravy a aj Katarína chystala na slávnostné otvorenie majstrovstiev sveta v Tipsport aréne.

„Pred pretekmi budem spať dobre. Už nezvyknem byť nervózna, hoci napätie budem cítiť. Predsa len to nie sú každodenné preteky," povedala do telefónu. „Trať desiatky mi pripomína motokros. Stále treba kmitať, niet si kedy oddýchnuť. Vydám zo seba všetky sily, veď, ktovie, či nie som na svetovom šampionáte prvý aj posledný raz."

Súvisiace články