Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Slovensko zabojuje o olympiádu. Pôjdeme do toho, hovorí Fico

(Autor: TASR)
SITA|24. jan 2013 o 13:07

Náklady na organizáciu zimných olympijských hier odhaduje premiér na takmer dve miliardy amerických dolárov.

POPRAD. Slovenská vláda podporí spoločnú kandidatúru s Poľskom na usporiadanie Zimných olympijských hier v roku 2022.

Na štvrtkovej tlačovej besede v Poprade to potvrdil predseda vlády Robert Fico.

„My do toho pôjdeme. Či ten materiál bude alebo nebude prerokovaný pred mojím stretnutím s poľským premiérom, ak aj nebude prerokovaný vo vláde, určite pánovi premiérovi Donaldovi Tuskovi poviem, že vláda Slovenskej republiky oficiálne podporí túto kandidatúru,“ uviedol Fico.

Slovenská vláda by mala oficiálny súhlas na spoločnú kandidatúru vysloviť najneskôr vo februári.

Podporu majú od krajov aj športovcov

Na štvrtkovom stretnutí s predstaviteľmi regionálnej a miestnej samosprávy Prešovského a Žilinského kraja a zástupcami Slovenského olympijského výboru, Slovenského paralympijského výboru, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenskej lyžiarskej asociácie a Štátnymi lesmi Tatranského národného parku vyjadrili všetci zainteresovaní podporu myšlienke spoločnej poľsko-slovenskej kandidatúre na organizáciu Zimných olympijských hier v roku 2022.

Na rokovaní poverili splnomocnenca vlády pre mládež a šport Dušana Galisa, aby spolu s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom vo februári predložili na rokovanie vlády materiál, ktorý bude obsahovať prvé východiská k celému projektu, vrátane ekonomických a infraštrukturálnych parametrov, čo všetko by kandidatúra a usporiadanie hier vyžadovali.

„Ak cítime podporu v regiónoch, bude to materiál, ktorý bude smerovať k oficiálnej podpore tejto kandidatúry zo strany vlády Slovenskej republiky,“ povedal premiér.

Olympijské výbory oboch krajín bez podpory svojich vlád by len ťažko uspeli s týmto projektom. ((a))

Olympiáda by si vynútila výstavbu

Náklady na organizáciu zimných olympijských hier odhaduje premiér na 1,5 až 2 miliardy amerických dolárov.

Významnú časť z týchto nákladov kryje podľa Fica Medzinárodný olympijský výbor. V prípade Soči je to okolo 900 mil. dolárov.

Ostatné výdavky by si poľská a slovenská strana delili podľa odhadov v pomere 7:3 alebo 8:2.

"Hovorili sme už aj o niektorých praktických aspektoch. Základná otázka je, či na to máme, a či vôbec máme takú infraštruktúru na také športy, ktoré sa od nás očakávajú. Zdá sa, že Jasná Chopok nemá konkurenciu pokiaľ ide o areál zjazdového lyžovania, veľmi nám záleží na organizovaní hokejového turnaja. Je tu predstava, že dva zimné štadióny v Liptovskom Mikuláši a Poprade by mohli byť vnímané skôr ako tréningové haly, čiže ak by sme do toho išli, museli by sme hovoriť o výstavbe nových projektov," dodal premiér.

Zainteresovaní tiež hovorili o rekonštrukcii popradského letiska a diskutovali aj o možnom umiestnení olympijskej dediny, kde by bolo ubytovaných asi 1800 ľudí.

"Mesto Poprad sa dvakrát uchádzalo o kandidatúru, má veľké skúsenosti a územnú pripravenosť v tomto duchu, na druhej strane je tu alternatíva v podobe Liptovského Mikuláša," konkretizoval Fico.

Všetky infraštrukturálne projekty by museli zodpovedať aj telesne postihnutým, keďže po zimnej olympiáde by nasledovala zimná paralympiáda.

Podľa premiéra by bolo obrovským úspechom, keby sa to Slovensku a Poľsku podarilo. Už samotná kandidatúra bude podľa premiéra veľkou propagáciou Slovenska.

ZOH 2012

Vláda Poľskej republiky oficiálne podporila kandidatúru mesta Krakov na zorganizovanie Zimných olympijských hier v roku 2022.

V tejto súvislosti požiadal poľský predseda vlády Donald Tusk nášho premiéra o vyjadrenie, či má Slovenská republika záujem postupovať spoločne s Poľskom a predložiť spoločný návrh na zorganizovanie ZOH 2022 v Krakove a regióne Vysokých Tatier.

Zástupcovia slovenského a poľského olympijského výboru už v októbri 2012 podpísali spoločné Memorandum o príprave kandidatúry Krakov/Tatry na ZOH 2022, v ktorom skonštatovali, že budú spoločne pokračovať v prácach týkajúcich sa projektu a o ich priebehu informovať prezidentov, predsedov parlamentov a vlád oboch krajín.

sita

Súvisiace články