Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Slovensko v Davis Cupe ako na hojdačke

Sportnet|26. sep 2006 o 00:00

Pred rokom tenisti Slovenska v bratislavskej Sibamac aréne vyskakovali po plafón, v semifinále Davisovho pohára senzačne zdolali Argentínu 4:1. Súdržná partia hráčov sa dala ostrihať dohola a úspech oslavovala do rána. Minulý víkend po barážovej prehre ..

Smutná slovenská lavička po barážovom zápase s Belgickom (2:3). Najlepší hráč Dominik Hrbatý (vľavo) a kapitán Miloš Mečíř v tíme nekončia a chcú pomôcť k návratu Slovenska do svetovej skupiny Davisovho pohára. FOTO - SITA

Pred rokom tenisti Slovenska v bratislavskej Sibamac aréne vyskakovali po plafón, v semifinále Davisovho pohára senzačne zdolali Argentínu 4:1. Súdržná partia hráčov sa dala ostrihať dohola a úspech oslavovala do rána. Minulý víkend po barážovej prehre s Belgickom 2:3 vypadlo Slovensko zo svetovej skupiny do euro-africkej zóny. Nálada v tíme bola na bode mrazu.

Oproti vlaňajšku sa vymenila polovica štvorčlennej zostavy. Veterán Karol Kučera ukončil kariéru, kým Karolovi Beckovi zistili na dopingovej kontrole práve v zápase s Argentínou užitie zakázanej látky clenbuterol. Zatiaľ čo Kučera prišiel omladený kolektív povzbudiť na lavičku, potrestaný Beck s otcom obvinili v médiách realizačný tím pred zápasom s Belgickom, že nedovolenú látku mu ktosi zámerne podstrčil.

Hoci domáca reprezentácia i zväzoví funkcionári stroho odmietli útok Beckovcov a šéf STZ Tibor Macko označil ich tvrdenia za absurdné výmysly, aféra nášmu tímu neprospela. O príkladnej súdržnosti a nezlomnej vôli mohli teraz hovoriť Belgičania. Po vyrovnanom priebehu v prvom dni získali bod v kľúčovej sobotňajšej štvorhre. V záverečných dvojhrách poistil výhru i postup maličký velikán Olivier Rochus. Ako povedal, víťazstvo venuje celému tímu. Belgicko sa po štyroch rokoch vracia do svetovej skupiny.

Slovensko naopak po štyroch rokoch opäť spadlo do euro-africkej zóny. Vtedy trvalo nášmu tímu dva roky, kým sa zocelil a vrátil medzi šestnásť najlepších družstiev sveta. Aj teraz musia talentovaní mladíci Lukáš Lacko s Pavlom Červenákom tenisovo dozrieť, výkonnostne sa dotiahnuť k Dominikovi Hrbatému. Kapitán Miloš Mečíř zachováva chladnú hlavu, nezrieka sa ani služieb Karola Becka po uplynutí trestu a podáva mu pomocnú ruku.

Slovenský tenis má úzku špičku. S reprezentáciou to zamáva, ak stratí jedného, či dokonca dvoch hráčov. Vynovený tím v Davisovom pohári potrebuje v zóne zosilnieť, aby sa už na budúcu sezónu pokúsil o návrat medzi elitu. Má na to predpoklady.

Náš tím v Davisovom pohári

1994 3. skupina euro-africkej zóny
1995 2. skupina euro-africkej zóny
1996 2. skupina euro-africkej zóny
1997 1. skupina euro-africkej zóny
1998 svetová skupina
1999 svetová skupina
2000 svetová skupina
2001 svetová skupina
2002 svetová skupina
2003 1. skupina euro-africkej zóny
2004 1. skupina euro-africkej zóny
2005 svetová skupina
2006 svetová skupina
2007 1. skupina euro-africkej zóny

Súvisiace články