Piatok, 15. októbra, 2021Meniny má Terézia

Slovensko spozná v piatok súperov v kvalifikácii MS 2006

TASR|4. dec 2003 o 11:53

Frankfurt/Bratislava 4. decembra (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia spozná v piatok súperov v kvalifikácii na majstrovstvá sveta 2006 v Nemecku.

Určí im ich žreb vo Frankfurte nad Mohanom (od 17 h), Slováci budú figurovať v treťom výkonnostnom koši. Zverencov nového kouča Dušana Galisa čaká šiesty pokus o postup na vrcholné podujatie, všetky predchádzajúce eliminácie skončili neúspešne.

V najvyššom koši figurujú úradujúci majstri Európy z Francúzska, Portugalsko, Švédsko, Česko, Španielsko, Taliansko, Anglicko a Turecko. Slováci sú v treťom a s určitosťou sa tak v skupine nestretnú s jedným zo sedmičky Bulharsko, Rumunsko, Škótsko, Srbsko a Čierna Hora, Švajčiarsko, Grécko a Rakúsko. "Pôjdeme si splniť svoju spoločensko-športovú povinnosť, osobne bez želania konkrétnych súperov," povedal prvý muž slovenského futbalu František Laurinec, ktorý bude na žrebovacej procedúre osobne prítomný spolu s generálnym sekretárom SFZ Dušanom Titelom a trénerom Dušanom Galisom. "V Európe už pomaly neexistuje súper, ktorého si vyslovene želám. Našim vzorom však môžu byť mužstvá Lotyšska, Slovinska, či Chorvátska, ktoré už v kvalifikácii uspeli. Žreb však chceme súčasne využiť aj na rokovania o prípadných priateľských zápasoch v asociačných termínoch, respektíve uzavretie dohôd ohľadne časov a dejiska kvalifikačných zápasov," dodal prezident zväzu.

V európskej kvalifikácii MS 2006 sa bude hrať podľa nového modelu - 51 tímov bude rozdelených do ôsmich skupín, päť šesťčlenných a tri sedemčlenné. Postup na svetový šampionát si v eliminácii starého kontinentu zabezpečí trinásť mužstiev - osem víťazov skupín, dvaja najlepší z druhých miest a trojica tímov, ktorá uspeje v dvojkolovej baráži. Pri nasadzovaní do jednotlivých košov FIFA zohľadnila výsledky reprezentačných mužstiev v kvalifikáciách o postup na MS 2002 a EURO 2004. Generálny sekretár SFZ Dušan Tittel nepovažuje účasť v treťom koši za výrazné plus, aj nižšie sú totiž kvalitné reprezentačné celky. "Hlavne si želám, aby sme dostali súperov, s ktorými odohráme dobré zápasy a s ktorými budeme môcť aj vyhrať. Ťažko si ich vyberať konkrétne, je tam veľa dobrých mužstiev a nejakého určite dostaneme," povedal Tittel pred cestou do Frankfurtu.

V piatok vyžrebujú v Nemecku kvalifikáciu všetkých kontinentov s výnimkou Južnej Ameriky, kde už eliminačné boje odštartovali. Žrebovaciu procedúru vo frankfurtskej Festhalle povedie zástupca generálneho sekretára FIFA Jerome Champagne, pričom o zložení skupín rozhodne desať celebrít. Sú nimi šesťnásobný majster sveta v pretekoch F1 Nemec Michael Schumacher, uznávaný taliansky futbalový rozhodca Pierluigi Collina, bývalý mexický brankár Jorge Campos, americká reprezentantka Brandi Cahstainová, legendárny Kórejčan Bum Kun Cha, bývalý japonský reprezentant Yašuhiko Okudera, niekdajší futbalista Afriky Abédi Pelé, najlepší hráč Oceánie v uplynulom storočí Wynton Rufer, účastník MS 1974 Manfred Schäfer i senegalsky spevák Youssou NďDour, známy spoluprácou s kultovým britským umelcom Petrom Gabrielom. Na žrebe sa zúčastní približne 3500 hostí, vysielať ho bude priamo viac ako 100 televíznych staníc z celého sveta.

Do kvalifikácie MS 2006 sa prihlásil rekordný počet 197 krajín zo všetkých kontinentov, o jednu viac ako pred štyrmi rokmi. Podľa FIFA sa bude v postupovej bitke hrať približne 850 zápasov. Na svetovom šampionáte má zatiaľ istú účasť iba Nemecko ako organizátor, aj obhajca titulu Brazília si musí tentoraz postup vybojovať. Najväčší sviatok futbalu odštartuje 9. júna 2006 otváracím duelom v mníchovskej Aréne. Vynovený Olympijský štadión v Berlíne bude 9. júla 2006 dejiskom finálového zápasu MS, na ktorých sa predstaví 32 tímov.

Zloženie košov pri žrebe európskej kvalifikácie MS 2006:

1. kôš: Francúzsko, Portugalsko, Švédsko, ČR, Španielsko, Taliansko, Anglicko, Turecko

2. kôš: Holandsko, Chorvátsko, Belgicko, Dánsko, Rusko, Írsko, Slovinsko, Poľsko

3. kôš: Bulharsko, Rumunsko, Škótsko, SČH, Švajčiarsko, Grécko, SLOVENSKO, Rakúsko

4. kôš: Ukrajina, Island, Fínsko, Nórsko, Izrael, Bosna a Hercegovina, Lotyšsko, Wales

5. kôš: Maďarsko, Gruzínsko, Bielorusko, Cyprus, Estónsko, Severné Írsko, Litva, Macedónsko

6. kôš: Albánsko, Arménsko, Moldavsko, Azerbajdžan, Faerské Ostrovy, Malta, San Marino, Lichtenštajnsko

7. kôš: Andorra, Luxembursko, Kazachstan

mp la pb

Súvisiace články