Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Slovensko spozná súpera v Davis Cupe. Môže ním byť Česko aj USA

Ondrej Gajdoš|Publikované 19. júl 2015 o 20:30

Dúfam, že tentoraz budeme hrať doma, prídu ľudia a bude super atmosféra, hovorí pred žrebom Martin Kližan.

KONSTANCA, BRATISLAVA. Dva body sebavedomého lídra tímu Martina Kližana v singloch a senzačné víťazstvo štvorhry Zelenay – Martin nad hráčmi top 10 svetového rebríčka Tecau – Mercea priniesli tenistom Slovenska v Rumunsku výhru 3:2 a postup do baráže o účasť v elitnej svetovej skupine Davisovho pohára. Slovensko vyhralo na pôde súpera naposledy v Bielorusku v 2010.

Oproti pôvodnému plánu chýbal bod druhého singlistu Norberta Gombosa, ale toho na antuke v prímorskej Konstanci skvele nahradili deblisti Zelenay s Martinom.

Na antuke sme silnejší

Kližan (28. v ATP) splnil to, čo sľúbil. Vyhral obidve svoje dvojhry. V piatok zdolal Adriana Ungura a vyrovnal, v nedeľu vybojoval v súboji jednotiek tímov s Mariusom Copilom rozhodujúci tretí bod.

Na svojom obľúbenom povrchu nedal Rumunom šancu. Nestratil ani set, ani raz neprehral svoje podanie. V prvom sete si súperov oťukal, potom im zdrvujúcim forhendom zasadzoval víťazné údery. Copilovi nepomohla ani spŕška es.

„Odohral som výborný zápas,“ vravel po nedeľnom súboji 26-ročný Kližan pre RTVS. „Kvalitne som servoval, Copila som pustil iba k dvom brejkbalom. Ako tím sme to zvládli na jednotku. Chalani vyhrali debla a ja oba single. Je vidieť, že na antuke sme silnejší ako na harde.“

Štvorhra ako zo sna

Po zaváhaní Gombosa v úvodnom dni získali Igor Zelenay – Andrej Martin druhý bod v sobotňajšom debli proti rumunským favoritom. A ešte ako! Tri nula na sety.

Horia Tecau sa po triumfe vo wimbledonskej štvorhre nestačil preorientovať z trávy na antuku. Platí to aj o Florinovi Mergeauovi, ktorý bol vo Wimbledone v semifinále.

Pre piateho hráča svetového rebríčka v debli Tecaua a siedmeho Mergeu to mala byť v sobotu povinná jazda za druhým bodom. Veď kým súčet renkingu domácich tenistov je 12, súčet rebríčkového postavenia Slovákov (100. Zelenay, 289. Martin) až 389.

„Išli sme na kurt uvoľnení, proti favoritom sme nemali čo stratiť,“ vravel skúsenejší zo slovenskej dvojice 32-ročný Igor Zelenay. „Povedali sme si, že sa sústredíme na náš servis, aby sme sa nedostali pod tlak. Všetko nám dokonale vychádzalo. Je to jedno z mojich najväčších víťazstiev v kariére.“

Zelenay sa na kurte výborne dopĺňal s Andrejom Martinom. Raz potiahol jeden, potom zasa druhý.

„V treťom sete som mal trochu krízu, Igor ma podržal,“ priznal Martin. „Pre mňa je to jedno z najemotívnejších víťazstiev.“

Kližan chce hrať doma

Slovensko hralo vo svetovej skupine naposledy v roku 2006, v predchádzajúcich ôsmich rokoch sa márne pokúšalo o návrat medzi 16 najlepších tímov.

Vlani v baráži prehral slovenský tím v Chicagu s USA 0:5. Po roku si play off zahrá opäť. Súpera mu „prihrá“ utorkový žreb. V septembri to môže byť Česko, Švajčiarsko, Taliansko, USA, Japonsko, Chorvátsko, Brazília alebo Nemecko.

„Uvidíme, aký bude žreb. Vlani sme mali silných Američanov na veľmi rýchlom povrchu,“ povedal Kližan. „Dúfam, že tentoraz budeme hrať doma, prídu ľudia a bude super atmosféra.“

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články