Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Slovensko sa bude uchádzať o MS 20 v roku 2004

TASR|12. máj 2001 o 10:08

Hannover (TASR) - Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) rozhodla na svojom kongrese v rámci 65. majstrovstiev sveta v Nemecku o usporiadajúcich krajinách svetových šampionátov juniorských i seniorských ...

Hannover (TASR) - Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) rozhodla na svojom kongrese v rámci 65. majstrovstiev sveta v Nemecku o usporiadajúcich krajinách svetových šampionátov juniorských i seniorských kategórií až do roku 2006. IIHF schválila český návrh na výmenu usporiadateľstva v rokoch 2003 a 2004 s Fínskom, no Česi budú musieť do ďalšieho polročného kongresu (4.-6. októbra vo švédskom Malmö) predložiť povolenie na výstavbu haly. V opačnom prípade sa organizácia MS 2004 prisúdi inej krajine.

V budúcoročnom šampionáte vo Švédsku (25. apríla - 11. mája), ktorý budú hostiť mestá Göteborg, Jönköping a Karlstadt, bude súperom Slovenska v základnej skupine vicemajster sveta z Nemecka a reprezentácie Ukrajiny a Poľska. Po seniorských MS vo Fínsku a ČR bude v roku 2006 prvý raz v histórii usporiadateľom Lotyšsko.

Juniorské MS hráčov do 20 rokov 2002 sa uskutočnia tradične na prelome rokov (25. decembra 2001 - 5. januára 2002) a privítajú ich české mestá Hradec Králové a Pardubice. Slovenská 20-tka v rámci prípravy má už dohodnuté dve stretnutia s Ruskom a jedno s Kanadou. V roku 2003 sa šampionát po štyroch rokoch opäť presunie za oceán a hostiť ho bude Kanada, kde v roku 1999 získal slovenský tím bronzové medaily. Už na kongrese v Malmö sa Slovenský zväz ľadového hokeja bude uchádzať o organizáciu MS 20-ročných v roku 2004.

Slovensko však vrcholné hokejové podujatie privíta už na budúci rok, keď zápasy MS hráčov do 18 rokov 2002 uvidia diváci v Piešťanoch a Trnave od 13. do 21. apríla.

Na októbrovom kongrese vo Švédsku by sa mal schváliť návrh pre juniorské šampionáty, aby z A-kategórie, rovnako ako u seniorov, vypadávali dve posledné mužstvá.

Predstavitelia IIHF v piatok takisto informovali, že už jestvuje na podpis pripravená zmluva s NHL o prestupoch hráčov z európskych klubov do najprestížnejšej zámorskej súťaže. Za každého hráča by podľa dohody mal klub zo starého kontinentu zinkasovať od svojho partnera z NHL 150.000 dolárov. Zmluvy s európskymi hráčmi, ktorých si kluby NHL vybrali po vlaňajšom drafte, musia celky zo zámoria podpísať najneskôr do 15. júna, inak strácajú právo na hráča. S hráčmi z predošlých draftov musia byť kontrakty hotové už do 15. mája.

IIHF tiež rozhodla, že do 5. júna musia európske zväzy zaslať prihlášky svojich klubov do Kontinentálneho pohára. Slovensko bude mať v súťaži dvojnásobné zastúpenie a možno mu pribudne aj prípadná voľná karta. Dve miestenky SZĽH ponúkne najskôr majstrovskému Zvolenu a vicemajstrom z Trenčína, až v prípade ich nezáujmu prídu na rad ďalší záujemci.

Súvisiace články