Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Hokejové majstrovstvá u nás? Ako lízať cukrík cez obal (komentár)

Maskot Macejko možno bude opäť burcovať slovenských fanúšikov. Len nie v hľadisku. (Autor: SME - Marko Erd)
Miloslav Šebela|Publikované 26. jan 2021 o 00:05

Prečo MS v Bratislave nie sú najlepší nápad.

V najbližších dňoch a možno len hodinách Rada IIHF rozhodne, kto nahradí Bielorusko v pozícii spoluorganizátora hokejových majstrovstiev sveta 2021.

V hre sú tri možnosti – celý turnaj sa uskutoční v Lotyšsku, okrem Rigy sa bude konať v Dánsku alebo na Slovensku. Podľa viacerých správ je Bratislava favoritom.

Prinášame dva pohľady na to, čo by šampionát na Slovensku priniesol. Toto je názor, prečo by MS na Slovensku v tomto roku radšej nemali byť.

Je to ľúbivé, podmanivé. Až sa vám derie do úst výkrik: "Áno. Hokejové majstrovstvá sveta budú opäť na Slovensku."

Znovu si zaspievame Nech Bože dá a ciki-caki. Tepláky vymeníme za hokejové dresy. Opäť ukážeme celému svetu, že vieme pomôcť a usporiadať svetový turnaj.

O tom poslednom nemám žiadne pochybnosti.

Áno – zabezpečenie toho, aby sa zápasy MS uskutočnili, skutočne zvládneme. Hoci treba uznať, že teraz to ide dať tím okolo Igora Nemečka v skrátenom konaní za menej ako štyri mesiace.

Napriek tomu nezdieľam nadšenie, že medveď Macejko bude opäť burcovať Hokejovú republiku. Dokonca si myslím, že je to risk, a ak by sa majstrovstvá konali v inej krajine, bolo by to pre nás oveľa lepšie.

Obavy sú prosté – šampionát musí organizátor skutočne vybaviť expresne, v čase pandémie je šport rozmar, ktorý môže byť vo veľkom rozpore v tom, ako krajina dostáva góly od covidu a v neposlednom rade prípravou podujatia slovenský hokej nič nezíska.

Medzinárodná hokejová federácia si prenajme len bratislavský zimák a z prázdneho hľadiska do kasy slovenského hokejového zväzu nič nenatečie.

Bez fanzón a fanúšikov MS nemajú zmysel

Podstatné sú v tomto prípade okolnosti. Majstrovstvá sveta sa konajú v čase, keď ľudia okresávajú svoje potreby až na kosť. Pandémia zoškrtala náš život len na akési minimum.

Aký je v tom rozdiel, či je kamera snímajúca góly na bratislavskom štadióne alebo na dánskom? Pre diváka, ktorý musí byť doma na gauči, žiadny.

Aj keď sa hrá doslova doma, vstupenky nemajú ani len priekupníci.

Bez fanzón, hokejovej atmosféry, otvorených krčiem, pubov, ale najmä burácajúceho hľadiska turnaj stráca výhodu domáceho prostredia.

Je to vlastne nonsens. 

MS v hokeji 2021

A-skupina:

 • Rusko
 • Švédsko
 • Česko
 • Švajčiarsko
 • SLOVENSKO
 • Dánsko
 • Bielorusko
 • Veľká Británia

B-skupina:

 • Kanada
 • Fínsko
 • USA
 • Nemecko
 • Lotyšsko
 • Nórsko
 • Taliansko
 • Kazachstan

Navyše, nasledujúca vlna pandémia môže byť pre zdravotníctvo ešte horšia ako všetky predchádzajúce spolu. Pre nové mutácie vírusu, ktoré sú infekčnejšie.

V situácii, ak by nemocnice boli na pokraji kolapsu, môže byť organizovanie hokejovej radosti nemiestne.

Dúfam, že situácia s pandémiou sa nebude zhoršovať, no posledné mesiace ukázali, že covid zaplnil nemocnice a počet úmrtí narástol tak, že pohrebné služby nestíhali.

Nedá sa vylúčiť, že v takto vyhrotenej situácii v máji slovenský premiér organizáciu tohto podujatia vzhľadom na okolnosti v krajine odsúdi.

Víťazom bude Fasel

Šport je stále len rozmar. Je to pobavenie, rozkoš. Aj tú potrebujeme v ťažkých časoch, ale dôležitá je jej miera.

Mechanické zabezpečenie a usporiadanie turnaja nie je otázkou. Tou je, čo by tým slovenský hokej získal. Aký by bol prínos, keď SZĽH nevlastní ani len zimný štadión, na ktorom sa bude hrať?

Z prenájmu môže získať len prenajímateľ, teda mesto Bratislava. To je celé. SZĽH nebude mať z tejto akcie žiadny zisk.

Azda len zabodujeme v diplomacii, že sme im v tých ťažkých časoch zachránili krk, keď im tieklo do topánok.

Lebo za rovnaké predstavenie v Dánsku by dostal Fasel dvojnásobne vysoký účet a Lotyši by celý turnaj nezvládli.

Jediným víťazom tohto obchodu bude IIHF a René Fasel. Isté uspokojenie môžu mať aj fínski hokejisti, ktorí sa zo svetového šampionátu na Slovensku nikdy nevracali bez zlatých medailí.

Bez urážky.

Skupinu majstrovstiev by pokojne mohol hostiť ruský prezident Vladimir Putin vo svojom veľkolepom sídle na brehu Čierneho mora, kde má vlastný štadión. Pretože to jediné vlastne IIHF potrebuje - štadión a ubytovanie pre mužstvá.

Bude to len obchod.

Samotné rozhodnutie a jeho dôsledky nie sú čierno-biele. Hokejové majstrovstvá nie sú temným Impériom zo série Star Wars. Hokej u nás pomôže zopár hotelom a financiami mestu, keďže štadión si prenajme od magistrátu.

V konečnom dôsledku však negatíva prevyšujú nad prínosom. Šampionát v čase covidu je ako lízať cukrík cez obal. Teda bez chuti.Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články