Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Slovensko je vysoký favorit, ale úlohu musí potvrdiť na dvorci

Martin Kližan a Norbert Gombos (vľavo) budú v Davis Cupe čeliť slovinským tenistom. (Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|Publikované 5. mar 2015 o 17:44

Zápas Slovensko – Slovinsko začína v piatok dvojica Kližan – Žemlja.

BRATISLAVA. Podľa rebríčkového postavenia hráčov je Slovensko v zápase so Slovinskom v 1. kole prvej skupiny euro-africkej zóny vysokým favoritom, ale kapitán domáceho tímu Miloslav Mečíř je opatrný.

„Papierový favorit je dobrý pre publikum, pre novinárov a pre atrakciu, ale tenis sa hrá na kurte,“ upozorňoval Mečíř. „Budeme si musieť počkať, ako dopadnú zápasy.“

Gombos má viac víťazstiev

O jednotke tímu Martinovi Kližanovi kapitán v zostave nepochyboval. Ako dvojku vybral Norberta Gombosa, dal mu prednosť pred Lukášom Lackom, ktorý má vo svetovom renkingu lepšie postavenie o 24 miest.

„Bolo to ťažké rozhodnutie,“ povedal Mečíř, pre ktorého je to v Davis Cupe na poste kapitána 50. zápas. „Pre Nora zavážilo viac víťazných stretnutí.“

Gombos vyhral minulý týždeň challenger, kde zdolal piatich súperov za sebou a od začiatku roka má bilanciu 10:5. Lacko má tohto roku na turnajoch ATP bilanciu 1:7.

Zápas otvorí v piatok popoludní Kližan s Gregom Žemljom. Slovinský tenista bol pred dvoma rokmi v top 50, ale vlani po zdravotných problémoch klesol v rebríčku a teraz je na 699. mieste.

Pre Slovincov je úspechom každý bod

„S Gregom som už raz hral, zdolal som ho,“ vravel Kližan. „Je to skúsený tenista, bojuje o každú loptičku. Dúfam, že sa presadím svojimi zbraňami. Verím, že v piatok získame dva body a vybudujeme si dobrú pozíciu pred štvorhrou.“

Prvému hráčovi slovinského tímu Blažovi Kavčičovi patrí 110. miesto v ATP, no minulý mesiac podstúpil operáciu pravého členka a ešte nie je stopercentne fit.

„Kavčičov zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje, ale nie je isté, že proti Gombosovi s určitosťou nastúpi,“ poznamenal kapitán Slovinska Blaž Trupej. „V tejto zostave bude pre nás úspechom každý bod.“

Slovensko v roku 2006 vypadlo zo svetovej skupiny Davisovho pohára. Odvtedy hrá v euro–africkej zóne a nevie sa vrátiť do 16–člennej elity. Aby sa tak stalo, musí vyhrať dva zápasy v zóne a potom aj baráž. Vlani po výhrach s Lotyšskom 5:0, Rakúskom 4:1 stroskotalo v baráži v USA 0:5.

Teraz štartuje Mečířov tím nový pokus o návrat.

Zápasy vysiela RTVS na Dvojke.

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.