Štvrtok, 16. septembra, 2021Meniny má Ľudmila

Slovenskí tenisti zdolali Ukrajinu

Slovenskí tenisti po víťazstve nad Ukrajinou. (Autor: TASR)
Tomáš Prokop|18. sep 2011 o 16:22

Slovákom sa vyplatilo, že v Sibamac aréne pripravili antukový dvorec – na mieru Martinovi Kližanovi. Ukrajinci zostupujú do „tretej ligy“ Davisovho pohára.

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 18.59

BRATISLAVA. „Každý deň by sme chceli získať jeden bod,“ povedal kapitán daviscupovej reprezentácie Miloš Mečíř pred stretnutím s favorizovanou Ukrajinou.

Jeho hráči ho poslúchli a zdolali Ukrajinu 3:1. Udržali sa tak aj po tretíkrát v I. skupine euroafrickej zóny.

Hrdinom Kližan

Hrdinom víkendu bol dvadsaťdvaročný Martin Kližan, ktorý zvládol prvýkrát pozíciu tímovej jednotky. V stretnutí získal dva body, cenné bolo najmä nedeľňajšie víťazstvo nad Sergijom Stachovským. Skúseného súpera, ktorý bol v rebríčku ATP už aj na prahu najlepšej tridsiatky, zdolal v štyroch setoch.

„Musím priznať, že som favorizoval pred zápasom Ukrajinu, preto som veľmi rád, ako to chalani zvládli. Príjemne ma prekvapili. Martin potvrdil zlepšenie z posledných turnajov. Aj keď nehral vždy najlepšie, ukázal, že je hráčom, na ktorého sa môžeme spoľahnúť. Výborne však hrali aj deblisti Filip Polášek s Igorom Zelenayom. Igor potvrdil, že je dobrým hráčom a po uzdravení Martina Mertiňáka budem riešiť príjemné problémy, koho postaviť do štvorhry v budúcnosti,“ zhodnotil víkend Mečíř.

Dlhoročný kapitán tímu povedal, že pre slovenský mužský tenis je veľmi dôležité, že nespadol o úroveň nižšie, lebo mladý tím má potenciál sa zlepšovať.

„Niekto si možno povie, že je jedno, či hráme prvú, alebo nižšiu skupinu, čo však nie je pravda. Zápasy o udržanie sú všade najťažšie. Predsa len tenis je veľmi vyrovnaný a byť tesne za elitnou šestnástkou vám dáva stále šancu.“

Najlepšie údery v kľúčových momentoch

Kližan zvládol tlak, ktorý rola jednotky prináša a v kľúčových momentoch predviedol najlepšie údery. Ako zlomový moment v stretnutí sa ukázal tajbrejk tretieho setu proti Stachovskému. Slovák v ňom rýchlo prehrával 2:5 a všetko nasvedčovalo tomu, že Ukrajinec získa ďalší set. Kližan sa však skoncentroval a aktívnou hrou tajbrejk otočil.

„Za nepriaznivého stavu som sa začal viac sústrediť na vlastnú hru, súpera som pritlačil, z čoho pramenili jeho nevynútené chyby. Pomohli mi aj skvelí diváci. Teraz viem, čo Domino Hrbatý cítil, keď tu dokázal vyhrávať veľké zápasy.“

Kližan znova ukázal, že má veľký potenciál a v budúcnosti by mohol posunúť tím na miesta, kde bol za čias Hrbatého s Kučerom. No potrebuje k sebe aj ďalšieho hráča na dvojhru.

Zlepšenie pod Kučerom

„Maťo sa zlepšuje aj po mentálne stránke. Je vidieť, že Karol Kučera s ním systematicky pracuje, čo mu prospieva. Nikdy nemám strach, že by nešiel naplno,“ pokračoval Mečíř.

„Karola strašne rešpektujem, bol to skvelý hráč, ktorý mi veľmi pomohol po taktickej stránke. Verím, že budeme spolu dlhu úspešne spolupracovať,“ dodala slovenská zápasová jednotka.

Slovenskému tímu dokonale vyšla voľba antuky, na ktorej Kližan podáva po celý rok dobré výkony. Domáce prostredie bolo veľkou výhodou.

O Ukrajincoch je známe, že radšej hrajú na dvorcoch s tvrdým povrchom.

„Povrch sme zvolili tak, aby vyhovoval Maťovi. Už sa zlepšil aj na tvrdých dvoroch, ale neverí si na nich tak ako na antuke,“ doplnil Mečíř.“

Búrlivá povaha

Víťaz juniorky na Roland Garros 2006 však nezaprel búrlivú povahu, keď v zápase so Stachovským roztrieskal raketu.

„No a čo, že som rozbil raketu, na budúce rozbijem päť. Aj Rus Marat Safin lámal rakety a aký to bol hráč. Som výbušná povaha, ale aj toto sa zlepšilo a už sa dokážem krotiť viac ako v minulosti.“

Foto - SITA

ico

2. kolo play off o účasť v 1. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára:

SLOVENSKO - Ukrajina 4:1

Martin Kližan - Iľja Marčenko 6:7 (4), 6:3, 6:1, 6:3

Pavol Červenák - Sergij Stachovskij 5:7, 2:6, 1:6

Filip Polášek, Igor Zelenay - Stachovskij, Sergej Bubka 7:5, 6:7 (3), 6:2, 6:7 (3), 6:4

Martin Kližan - Sergij Stachovskij 6:4, 3:6, 7:6 (6), 6:2

Pavol Červenák - Arťom Smirnov 6:4, 6:4

Hlasy:

Martin Kližan: "Bol to super zápas, diváci videli skvelý tenis. Zlomovým bodom bol tajbrejk tretieho setu, v ktorom som dokázal otočiť z 2:5. Bolo to aj o náhode, lebo Stachovskij bol v tejto časti zápasu lepší. Už som ani sám neveril, že tajbrejk ešte dokážem vyhrať. Bola to pre mňa veľká vzpruha a vo štvrtom sete som už súpera zvalcoval. Diváci boli super a veľmi pekne im ďakujem za podporu. Som rád, že sa mi podarilo získať pre Slovensko dva body. Víťazstvo nad Stachovským si veľmi cením, pretože je to kvalitný hráč. Dokázal som si, že môžem zdolať aj tenistu takéhoto kalibru a podržal som družstvo, čo ma veľmi teší. Davis Cup je však tímová súťaž a bez bodu zo štvorhry by sme tento zápas nevyhrali, treba vyzdvihnúť aj výkon Filipa Poláška s Igorom Zelenayom. Trikrát sme sa zachraňovali v 1. skupine euro-africkej zóny, no verím, že už čoskoro môžeme zabojovať o postup do svetovej skupiny. Máme mladý a perspektívny tím."

Miloš Mečíř: "Chalani ma príjemne prekvapili. V kútiku duše som veril, že vyhráme, ale Ukrajinci boli favoritmi. O to viac si cením, že sme ich zdolali. Rozhodnutie zvoliť si za povrch antuku sa ukázalo ako správne. Vyhoveli sme želaniu Maťa Kližana a Kližko dokázal, že urobil veľký skok dopredu. Dozrel osobnostne i tenisovo, dá sa na neho spoľahnúť. Hoci tam v zápasoch mal aj slabšie fázy, v dôležitých momentoch vždy zabral. Má veľký potenciál. Potešil ma aj Igor Zelenay, ktorý vo štvorhre výborne zastúpil zraneného Miša Mertiňáka. Máme troch skvelých deblistov, čo mi v budúcnosti určite zamotá hlavu, no to sú príjemné starosti."

Sergij Stachovskij: "Nebol to z mojej strany optimálny výkon, O všetkom rozhodol tajbrejk tretieho setu, v ktorom som nevyužil vedenie 5:2. Ak by som ho získal, zápas by sa vyvíjal úplne ináč. Martin si potom začal viac veriť, riskoval a vo štvrtom sete bol lepším hráčom."

SITA

Súvisiace články