Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Slovenskí šampióni vo windsurfingu žijú spolu už od marca vo Fínsku a víťazia aj tam

Sportnet|Publikované 2. okt 2002 o 22:00

Košice/Espo - Na nedávnych majstrovstvách Slovenska vo windsurfingu na Domaši zaujali športovci Akademiku TU Košice, ktorí získali všetky majstrovské

tituly, čo sa stalo po prvý raz vo vyše 20-ročnej histórii organizovaného windsurfingu na Slovensku. Celkove získal klub 11 z 18 možných medailí. Dominanciu v tomto športovom odvetví však potvrdila rodina Pollákova, ktorá si z tohto podujatia urobila doslova rodinný šampionát. Veď posúďte sami. Zo šiestich disciplín vyhrali štyri - Patrik Pollák (absolútne poradie, olympijská trieda Mistrál), Barbora Polláková (raceboard ženy) a ich otec Jozef Pollák zvíťazil vo vyššej vekovej kategórii, voľnej triede. Keby sme išli ešte ďalej, tak trochu i piaty titul z tejto akcie smeruje do klanu Pollákovcov lebo víťaz súťaže raceboard muži a tretí v absolútnom poradí Radovan Kubín je priateľom Barbory Pollákovej, z ktorou to už ťahajú štyri roky a momentálne žijú v zahraničí. Nie však, ako by sa mnohí nádejali, na západ od našej vlasti, ale na severe - vo Fínsku! Prečo tam a ako sa venujú windsurfingu, o tom sme sa porozprávali s Radovanom i Barborou, keď sme im zatelefonovali do ich bytu v Espo, v štvrti, či lepšie povedané, mestečku na periférii hlavného mesta, vzdialenom asi 20 kilometrov od centra Helsínk.

"Do Fínska som sa dostal vlastne tak, že som vyhral jedno voľné miesto do podniku Nokia. Nerobil som však konkurz na Slovensku, ale mal som kontakt priamo na Fínsko. Musel som tam vycestovať, urobiť konkurz, pohovory, psychologické skúšky, a tak mi až dali vyjadrenie, že ma chcú. Na základe toho sme sa rozhodli, že obaja odídeme do Fínska, s tým, že Barbora ma tu v podstate len bude doprevádzať," vysvetlil odchod do krajiny tisícich jazier Radovan Kubín, ktorý sa v Nokii "motá" okolo softvéru. "Angličtina mi viac-menej nerobí problém, s fínštinou je to už horšie. Na to sa musíte spýtať Barbory, lebo ja tento jazyk neštudujem," zasmial sa windsurfista, ktorý je so svojou priateľkou vo Fínsku od marca tohto roka a hneď sa zapísal veľkými písmenami i do medzinárodných majstrovstiev Fínska vo windsurfingu, keaď vyhral súťaž raceboard. V tejto triede jazdia vo Fínsku muži i ženy spolu. Skúste hádať, kto skončil za ním na 2. mieste... Jeho partnerka Barbora Polláková. Zaujímalo nás, čo na tento úspech hovorili v Nokii. Či vôbec vedeli, koho to zobrali do zamestnania. "Nejaké pochvalné reči už boli. Viac-menej sa to šíri len pomaličky, lebo oni na internete chceli hlavne vidieť výsledky z týchto pretekov. Na fínskom internete sú všetky možné výsledky, no do dnešného dňa sa tam neobjavili výsledky tohto šampionátu," neskrýval prekvapenie 29-ročný Radovan. Vo Fínsku netrvalo dlho, aby sa rozkukali a začali pátrať i po svojom športe. Pomocnú ruku im podal dvojnásobný slovenský účastník olympijských hier, Barborin brat, Patrik Pollák. "Paťo pozná jednu veľmi dobrú fínsku pretekárku, ktorá veľmi dobre jazdila v olympijskej triede. Nakontaktovali sme ju, poskytla nám nejaké čísla a vďaka jednému z nich sa nám podarilo nakontaktovať priamo na sekreteriát Fínskej asociácie windsurfingu. Potom to už išlo ľahko, mali sme k dispozícii kompletný program pretekov, i ktoré päť z nich boli najhlavnejšie. V podstate hneď na prvých možných sme štartovali," vysvetlil Radovan a pri otázke , či si už zvykol na život vo Fínsku s úsmevom odpovedal: "Na dobré sa stále lepšie zvyká. Napríklad u Nokie je to tak, že ak firma najme človeka, nájde mu byt, zaplatí celé presťahovanie a ďalšie mesačné výdavky si už hradím zamestnanec sám. V počiatkoch mi teda pomohla firma a teraz je to už na mne." Rado následne so spokojným hlasom poznamenal, že v pohode obaja vyžijú z jeho jedného platu.

Rýchlo sa adaptovala i jeho priateľka Barbora Polláková. Popri tom, že si hľadá nejakú robotu a uplatnenie, podstúpila dva kurzy fínštiny a teraz následne pôjde na tretí kurz. "Zatiaľ je to v pohode. Spolu sa prebíjame a zatiaľ to ide celkom dobre." Barbora si s Radom len odskočili na slovenský šampionát a hneď sa vrátili späť do Helsínk. Na Domaši sa Barbora vyhrala nielen svoju ženskú kategóriu, ale v absolútnom poradí sa presadila i medzi mužmi. "Snažila som sa presadiť čo najlepšie i medzi mužmi. V jednej rozjazde som skončila štvrtá, pričom v jej priebehu som bol a dlhý čas i druhá. Potom sa Radovi i Martinovi Lapošovi podarilo zdolať ma. Spolu s Paťom skončili predo mnou. Celkove som skončila na 10. mieste čo tiež nebolo najhoršie, keď štartovalo vyše 30 pretekárov," vrátila sa k domácemu šampionátu 25-ročná Košičanka, ktorá by vo Fínsku chcela pobudnúť ešte aspoň dva roky, keďže jej partner má zmluvu na neurčito. "Ešte uvidíme. Ja by som si však tiež chcela nájsť prácu. Ja som zatiaľ uchytila v anglickej škôlke. Mám skončenú angličtinu, ruštinu, takže sa snažím nájsť si niečo v tomto obore. Zatiaľ je to v anglicko-fínskej škôlke. Nehovorím, že fínština je ľahký jazyk, no na druhej strane zasa nie nenaučiteľný. Veď slovenčina je tiež jeden z ťažkých jazykov, takže môžem porovnávať." Aj Barbory sme sa spýtali, či v škôlke vedia, že majú dočinenia s druhou pretekárkou medzinárodných majstrovstiev Fínska. "Veľmi nevedia o tom, že som na týchto pretekoch skončila druhá. Vedia však, že sa venujem nejakému takému športu. Nie som tam totiž tak dlho, aby vedeli o mne tieto informácie. Možno teraz im už niečo prezradím," dodala s úsmevom Barbora.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.