Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Slovenskí plavci tak skoro nezabudnú na prvú noc v Riese

Sportnet|Publikované 11. dec 2002 o 23:00

Až príchod slovenskej výpravy do východonemeckého mestečka Riesa znamenal pre nadchádzajúce majstrovstvá Európy plavcov v krátkom bazéne najväčší

hviezdny tromf.

V radoch pätice nominovaných Slovákov sa totiž objavila prvýkrát v tamojšej pýche mobilnom bazéne multifunkčnej športovej haly neohrozená kráľovná "krátkych" šampionátov na starom kontinente Martina Moravcová. Ako jediná z vlaňajších ME v Antverpách bude obhajovať tri zlaté medaily, do svojej historicky rekordnej zbierky dvanástich zlatých kovov sa hodlá i tentokrát pridať ďalšie. V slovenských farbách jej budú sekundovať s finálovými ambíciami najskúsenejší mužský plavec spod Tatier Miroslav Machovič i veteránka bazénov Jana Korbašová. Obaja už chuť elitnej osmičky v minulosti okúsili. V prípade Ľuboša Križka i Rastislava Kaňuka by bolo úspechom i semifinále, ako však tvrdí reprezentačný tréner Róbert Pastierik: "V prvom rade budem spokojný ak všetci prekonajú svoje maximá, umiestenie nebude až také rozhodujúce."

Výnimočné privítanie prichystali organizátori nadchádzajúcich majstrovstiev Európy v krátkom bazéne v nemeckej Riese najväčšej hviezde svojho podujatia slovenskej plavkyni Martine Moravcovej. Na prvú noc v ich meste rozhodne nezabudne do konca života, namiesto vyhriatej hotelovej izby totiž spala s celou slovenskou výpravou v "mraziarenských boxoch".

"Je to neuveriteľné. Z vonku vyzeral náš hotel celkom príjemne. Keď sme však prišli na izbu, teplomer na stene ukazoval päť stupňov nad nulou. Pustili sme radiátory čím sa nám ju podarilo vyhriať na štrnásť, to však bolo maximum, ortuť sa vyššie nevyšplhala," opísala v stredu ráno neuveriteľný zážitok najúspešnejšia plavkyňa histórie krátkych ME Moravcová a dodala: "To však nie je všetko. Vypýtali sme si na noc ďalšie paplóny. Dostali sme. Dva! Tak sme jeden dali chalanom, druhým sme sa s Janou Korbašovou prikryli krížom spolu. Dávno som nespala v teplákoch, rukaviciach a čapici. Ani neviem čo na to povedať, je to celé ako zlý sen. Najhoršie je, že sa nám to nikto nepokúšal ani len vysvetliť. Na bazén sa teším už len preto, že sa tam zohrejem."

Šampionát v neznámom prostredí avšak s najvyššou dotáciou vôbec (1 mil. eúr) bude i pre ostrieľanú Moravcovú výzvou. Organizátori z Riesy ohlásili po obrovskom úspechu letných "dlhých" ME v Berlíne historicky najlepšiu účasť. Je to síce pravda, trochu však tento fakt kazí neúčasť domácej Franzisky van Almsickovej, olympijských víťazov zo Sydney holandskej rakety Inge de Bruijnovej i jej krajana Pietra van den Hoogenbanda. Moravcovej ubudli z tradičných rivaliek Švédky Alshammarová (popláva iba štafety) a Sjobergová (po operácií kolena).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.