Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Slovenskí nohejbalisti na svetový šampionát so zlatými túžbami

Sportnet|Publikované 25. nov 2002 o 23:00

Košice - Zajtra ráno odcestuje do maďarského Szombathely, dejiska 5. nohejbalových MS mužov a 2. nohejbalových MS žien a juniorov, 33 členná výprava

slovenskej reprezentácie. Zápasy svetového šampionátu odohrajú od 28. novembra do 1. decembra v tamojších dvoch halách. Po tom, čo sa v máji kvôli organizačným problémom neuskutočnili MS v Bukurešti, sa stáva práve Szombathely miestom, kde sa šampionát všetkých kategórií uskutoční v jednom termíne.

V juniorskej nominácii (MS juniorov prvýkrát s hranicou pod 18 rokov, pred dvoma rokmi bola hranica 21 rokov) sú Milan Ižol, Ján Brutovský (obaja NK DPMK Košice), Jaroslav Ifka, Matúš Racik (NK Hlohovec), Pavol Zvonček (Piešťany), Ladislav Stupák (Prometal Šaca) a Silven Gálus. "S prípravou sme vlastne začali už v januári, v apríli sme mali prvé reprezentačné sústredenie, samozrejme, že sme sa orientovali na májové MS v Rumunsku. Ktoré nakoniec neboli... Príprava pred Szombathely u nás vlastne začala Veľkou cenou v Hlohovci, pred dvoma týždňami sme mali záverečné sústredenie, zúčastnili sa na ňom deviati hráči, z nich sa vykryštalizoval užší 7 - členný výber," povedal na včerajšej tlačovke tréner juniorskej repre Jaroslav Žigala. Single budú patriť Ižolovi, v dvojiciach sa predstaví trio Brutovský - Rácik - Ifka, v trojiciach Brutovský - Ižol - Ifka - Rácik - Gálus. Ciele? "Chceli by sme jeden titul z MS, v ostatných kategóriách medaily. Súperov dôkladne nepoznáme, ich sila sa však dá odhadnúť. K favoritom budú patriť Česi, podceniť nesmieme domácich a Rumunov, nakoniec tí získali pred dvoma rokmi v singloch zlato."

Lucia Čolláková, Lívia Sladká, Karin Kafková, Martina Pillárová, Monika Dzubayová (všetky DPMK), Dana Peruňská, Katarína Danková (Trebišov), Gabriela Viňanská (Zálužice) tvoria ženskú reprezentáciu, ktorú vedie Gabriel Viňanský. "Aj my sme sa zameriavali na májové MS," hovorí G. Viňanský. "Urobili sme kus kvalitnej roboty, žiaľ, dopadlo to tak, že MS sa neuskutočnili. Dúfame, že nám naša práca prinesie úspech teraz. Vrátila sa nám Martina Pillárová (už žijúca v Kanade - pozn. red.), dvojnásobná svetová šampiónka, dúfame, že jej účasť nám pomôže." Ženský tím sa bude spoliehať na smečiarky, práve na skúsenú Pillárovú a mladú Dankovú. Tie budú oporami v dvojiciach (kde sa ku nim pridá Čolláková) i trojiciach (kde bude i Čolláková, Kafková a Peruňská). Horšie je to v singloch. "Tu máme slabší výber, nakoniec sme na ne určili benjamínka nášho družstva, Gabrielu Viňanskú," hovorí otec talentovanej Zalužičanky. "V singloch sme si to povedali asi takto: nebyť na poslednom mieste. Ináč, na 99% budeme spokojní s jedným zlatom, ak by boli dve a obhájili sme tak úspech spred dvoch rokov, tak by to bolo na 100%."

Najsledovanejšími budú samozrejme muži. Z nášho pohľadu Štefan Forrai, Patrik Perun, Martin Perun, Ján Chovan, Marián Žigala (všetci DPMK), Richard Makara (Šacung Praha), Marek Tomčišák (NK Humenné), Dušan Ifka (NK Hlohovec). "Na rozdiel od trénera ženskej reprezentácie, ja som len rád, že sa tie máájové MS neuskutočnili. U mužov bol útlm, typický pre toto obdobie," hovorí tréner mužskej reprezentácie Vladimír Strojný. Ten však mal aj kvôli odvolaniu MS plnú hlavu starostí. Single. Nominačnú sériu vyhral na jar Forrai, septembrové M SR zas Humenčan Tomčišák. "Nakoniec sme sa rozhodli pre skúseného Mariána Žigalu. Hrá len jednu disciplínu, môže sa na ňu sústrediť. Na vrcholnom podujatí pritom ešte s Čechom Bubniakom neprehral," myslí i na ďalší faktor Vl. Strojný. V dvojiciach nastúpia už osvedčení Patrik a Martin Perunovci, Forrai a Chova, v trojiciach sa ku Perunovcom a Forraiovi pridá R. Makara. "Pozná Čechov, hrá tam ligu, navyše je v dobrej forme."

Cieľ mužov? "Bolo by super, ak by sme získali to, čo pred dvoma rokmi (2 zlatá, 1 striebro - pozn. red.). Ja však budem spokojný, ak získame jeden titul a medailové umiestnenia," uzatvára Vl. Strojný.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.