Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Slovenskí kopcoví mušketieri vyhrali Pohár národov

Slovenský víťazný tím na Master 2016. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 19. okt 2016 o 22:00

Raz za dva roky sa európska špička pretekárov automobilov do vrchu stretáva na prémiovom podujatí.

Raz za dva roky sa európska špička pretekárov automobilov do vrchu stretáva na prémiovom podujatí, aby si zmerali sily. Tento rok to vyšlo na legendárne Ecce Homo v Šternberku.

Tradične sa jazdilo v jednotlivých kategóriách a triedach, kde k príliš veľkým prekvapeniam prakticky nedošlo. Celkovým víťazom sa stal, podľa očakávania, Dobšinátor Simone Faggioli.

V kategórii 1 vyhral Lucio Peruggini (Ferrari 458 Italia GT3), v kategórii 2 Simone Fagioli (Norma M20FC) a kategóriu 3 vyhral Angličan Scott Moran (Gould GR61X).

Čerešničkou na sviatočnej torte pretekov automobilov do vrchu je však Pohár národov.

V ňom jednotlivé zúčastnené krajiny (tento rok ich bolo štrnásť) nominujú po štyroch svojich pretekároch, ktorí nejazdia o najrýchlejší čas, ale snažia sa všetci vtesnať do čo najužšieho časového intervalu.

Mušketieri zo Slovenska

Za Slovensko boli nominovaní Jozef Béreš ml. (Formula Renault 2000), Igor Drotár (Škoda Fabia R5), Tomáš Ondrej (Škoda Fabia WRC) a Peter Jureňa (Mitsubishi Lancer).

A práve kvarteto slovenských mušketierov všetkých prekvapilo svojím nečakaným víťazstvom, keď sa im podarilo vtesnať do rozdielu 55 stotín sekundy!

Druhý tím Švajčiarska to napasoval do 63 stotín a tretí Rakúšania potrebovali 68 stotín.

Favorizované družstvo Talianov, ktoré trofej obhajovalo, sa neumiestnilo po tom, čo démonický Fausto Bormolini havaroval na šmykľavej trati (nakrátko zapršalo) a najrýchlejší pretekári (Faggioli, Merli, Petit, Beneš, Komárek a Janík) sa rozhodli iba pre symbolický prejazd trate, čím svoj čas už nezlepšili.

Zaujímavé je, že pred dvoma rokmi v luxemburskom Eschdorfe skončili Švajčiari aj Rakúšania na rovnakých miestach ako tentoraz, no víťazných Talianov vymenili Slováci.

Kapitánom prezident

Okrem mušketierov reprezentujúcich v Pohári národov za Slovensko na tohtoročnom FIA Hill Climb Master 2016 štartovali aj Peter Ambrúz, Ján Miloň, Peter Florek, Peter Kacvinský, Bohumír Čambalík a Peter Považan.

Kapitánom našej reprezentácie bol sám prezident Slovenskej asociácie motoristického športu Dušan Koblišek.

Naši sa vo výsledkovej listine vôbec nestratili a obhájili pozície, ktorými sa prezentovali počas celej sezóny aj na podujatiach majstrovstiev Európy.

Jureňa bol najrýchlejší v skupine N. Skupinu A vyhral Tomáš Ondrej a Drotár v silnej Skupine E1 skončil tretí.

O tom, kde sa bude jazdiť o dva roky nový Master 2018 FIA ešte nerozhodla.

My by sme sa vôbec nepohnevali, keby to bolo v Dobšinej, kde by slovenskí kopcoví mušketieri radostnejšie obhajovali svoj triumf.

Výsledky Pohára národov: 1. Slovensko 0,55s; 2. Švajčiarsko 0,63s; 3. Rakúsko 0,68s; 4. Grécko 0,72s; 5. Francúzsko 0,88s; 6. Belgicko 0,91s; 7. Rumunsko 0,95s; 8. Bulharsko 1,09s; 9. Taliansko 1,09s; 11. Nemecko 1,46s; 12. Luxembursko 1,47s; 13. Česko 1,51s; 14. Anglicko 3,1s.