Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Slovenskí futbalisti do 16 rokov sa v Belgicku dočkali víťazstva

Sportnet|Publikované 19. nov 2003 o 00:00

Košice - V uplynulých dňoch zohral novotvoriaci sa tím reprezentantov Slovenska do 16 rokov dva prípravné stretnutia v krajinách Beneluxu proti

svojím rovesníkom. Pre zverencov trénera Ladislava Hudeca to bol v poradí štvrtý a piaty prípravný zápas.

Holandsko "16" - Slovensko "16" 2:0 (2:0) - Stretnutie, ktoré sa hralo v Nijkerku o 19.30 hod. pri umelom osvetlení poznačil rýchly gól už v 27. sekunde po našej chybe. Mladí Slováci sa z tohto úvodného šoku ani poriadne nespamätali a do štvrťhodiny inkasovali po druhý raz. Po prestávke sme spresnili hru, mali sme šance, dvakrát sme trafili brvno a dokonca v poslednej minúte Grendel nepremenil jedenástku. Výsledok teda mohol byť oveľa prijateľnejší.

Belgicko "16" - Slovensko "16" 0:1 (0:1) - O dva dni neskôr 13. novembra sa mladí Slováci na okraji Bruselu vo Vilvoorde ukázali v lepšom svetle a zaslúžene zvíťazili. Ešte do prestávky rozhodol o našom víťazstve Púchovčan Kecík. Zverenci trénera Ladislava Hudeca boli očividne lepší v hernej disciplíne, neraz sa blysli peknými útočnými akciami, ktoré i zakončovali. Po prestávke a prestriedaní, domáci vyrovnali hru, výraznejšie šance si však nevypracovali. Naopak, Slováci mohli zvýšiť svoje vedenie.

Tréner Ladislav Hudec mal k dispozícii tento káder: Jakub Vido (Myjava), Ivan Brezina (Inter), Roman Mihálik (Inter), Martin Maroši (Inter), Jakub Furman (Ružomberok), Ján Zápotoka (Dubnica), Miro Bilišňanský (Bardejov), Imrich Kolláth (Inter), Tomáš Mezei (Nitra), Lukáš Déneš (Púchov), Milan Kecík (Púchov), Erik Grendel (Dubnica), Matúš Gál (Bardejov), René Kundrík (Tatran Prešov), Peter Katona (Tatran Prešov), Miroslav Kasaj (Ružomberok), Mikuláš Tóth (1. FC Košice), Anton Valíček (Ružomberok).

Hráči z východného Slovenska teda majú široké zastúpenie v reprezentačnom výbere. Navyše, asistentom trénera je tréner mladšieho dorastu Tatrana Prešov Štefan Mihálik a lekárom je Košičan MUDr. Ján Michalko, ktorý pridal zopár postrehov k tomuto dvojzápasu: "V rýchlosti, bojovnosti a technike sme proti Holanďanom nezaostávali. Doplatili sme taktickú nedisciplinovanosť, nedôsledné bránenie a nepremieňanie šancí, čo je stará bolesť slovenského futbalu. Proti Belgicku to už bolo iné a veľmi pochvalne sa o našom tíme vyjadril i domáci kormidelník. Vo veľmi dobrom svetle sa ukázali Púchovčan Denes a hlavne Dubničan Grendel, na ktorého sa zahraniční manažéri chodia už pravidelne pozerať. Nestratili sa však ani chlapci z nášho regiónu."

Len pre zaujímavosť, Erik Grendel je syn známeho futbalistu Štefana Grendela a považuje sa za jeden z najväčších talentov tejto kategórie. Od troch rokov vyrastal v Michalovciach a v lete minulého roka prestúpil do Dubnice, pričom na konto zemplínskeho klubu mala zaňho pribudnúť čiastka 220 000 Sk...

Pre slovenský výber do 16 rokov je toto obdobie časom hľadania a tvorenia mužstva, aby bolo pripravené na kvalifikáciu o postup na ME do 16 rokov. Žreb by sa mal uskutočniť na jar budúceho roku. Slováci "16" pod vedením trénera Hudeca prehrali v Česku 1:2 a remizovali tam 2:2, potom prehrali v Rakúsku 1:2. Teraz sa po prehre v Holandsku 0:2, dočkali v belgicku konečne i prvého víťazstva.