Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Slovenskí dráhari splnili v Melbourne cieľ

Sportnet|1. jún 2004 o 00:00

MELBOURNE - Slovensko má v súčasnosti len päť dráhových cyklistov, ktorí sa môžu porovnávať so svetovou špičkou, a všetci sa predstavia na olympijských hrách v Aténach. Pätica Jaroslav Jeřábek, Jan Lepka, Peter Bazálik, Martin Liška a Jozef Žabka si ...

MELBOURNE - Slovensko má v súčasnosti len päť dráhových cyklistov, ktorí sa môžu porovnávať so svetovou špičkou, a všetci sa predstavia na olympijských hrách v Aténach. Pätica Jaroslav Jeřábek, Jan Lepka, Peter Bazálik, Martin Liška a Jozef Žabka si účasť vybojovala na majstrovstvách sveta v austrálskom Melbourne. Stačilo im 9. miesto v tímovom šprinte a 11. v madisone. Okrem týchto dvoch disciplín sa na OH môžu Slováci predstaviť ešte v šprinte, keirine a pevnom kilometri.

"Sme spokojní, cieľ sme splnili. Máme na Slovensku päť dráharov a všetci si vybojovali účasť na olympiáde. So stopercentnou úspešnosťou sme nerátali," uviedol spokojný tréner Ondrej Šulek.

Po vlaňajšom prepadáku na šampionáte v Stuttgarte potešili šprintéri Jeřábek, Lepka a Bazálik. Sezóna sa pre nich nezačala najlepšie, keď Bazálik zo zdravotných dôvodov dlhšie netrénoval. Napokon sa prvý raz v ich hlavnej disciplíne - tímovom šprinte predstavili až na pretekoch Svetového pohára v Manchestri a vybojovali si účasť na šampionáte. V Melbourne sa zamerali na tímový šprint, Jeřábek to skúšal aj v keirine. Po MS však trio šprintérov aj napriek 9. miestu čaká ešte veľa práce, aby mohli obhájiť 6. priečku z posledných OH v Sydney. "Chlapci v šprinte zajazdili dobre a zdolali aj súperov, s ktorými sme počítali, že budú pred nami. Napríklad Česi sa do Atén ani nekvalifikovali, za nami skončili Kuba či USA, ktoré nás v sezóne zdolávali. Forma našich graduje, verím, že v Aténach bude podobná ako pred štyrmi rokmi. Musíme sa zamerať na zvýšenie rýchlosti. V Melbourne sme absolvovali zatiaľ najrýchlejšie preteky. Potrebujeme sa dostať cez hranicu 59 km/h, aby sme sa priblížili k 60 km/h a usadili sa v špičke," povedal Šulek.

Účasť na OH takmer ušla Žabkovi s Liškom. V madisone obsadili 11. miesto, priamu účasť malo istú prvých desať. Do Atén sa kvalifikovali len vďaka 2. miestu v redukovanom poradí Svetového pohára. "V závere sme mali malú dušičku. Zo začiatku sa išlo takticky a naši bodovali, potom sa zrazu začalo tempo zvyšovať, urobila sa v pelotóne diera, my sme práve v tom momente zostali vzadu. Šanca na olympiádu bola malá, napokon to vyšlo. Napriek tomu som s vystúpením chlapcov v pretekoch i na šampionáte spokojný," hodnotil Šulek.

Slováci sa vrátia vo štvrtok a potom si spresnia program prípravy na Atény. V pláne je aj štart na júlových ME vo Valencii. "Medaila by bola vhodným povzbudením pred vrcholom roka," dodal Šulek.

Najúspešnejšou krajinou na MS bolo Francúzsko s bilanciou 3 zlaté a 2 bronzové medaily. Viac kovov získali Austrália a V. Británia (obe 2 - 2 - 1). Prvýkrát v histórii sa medzi majstrov sveta vďaka prvenstvu v scratchi na 10 km Yoanky Gonzalezovej-Perezovej dostala Kuba. O šampionát v modernej Vodafone Arene, kde sa hrá aj tenisový Australian Open, bol veľký záujem. Tri večerné časti päťdňového programu boli vypredané. Melbourne sa chce uchádzať o cestárske MS v roku 2010 a má šance. Najbližší šampionát v dráhovej cyklistike bude v marci 2005 v americkom Los Angeles.

(sita)

Súvisiace články