Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Slovenskí biatlonisti chcú odčiniť šprintérske sklamanie

SITA|7. mar 2011 o 12:42

Slováci v úvodných rýchlostných pretekoch vybuchli. Najlepší bol Matej Kazár, a to až na 78. mieste.

CHANTY-MANSIJSK. Svetový šampionát biatlonistov v ruskom Chanty-Mansijsku po voľnom pondelku pokračuje v utorok vytrvalostnými pretekmi mužov na 20 km. Titul spred dvoch rokov z MS v juhokórejskom Pjongčangu bude obhajovať Nór Ole Einar Björndalen, vlani na zimnej olympiáde v kanadskom Vancouveri sa zo zlata v tejto najstaršej biatlonovej disciplíne tešil jeho krajan Emil Hegle Svendsen.

V štartovom poli nastúpi aj kvarteto Slovákov. Tí v úvodných rýchlostných pretekoch doslova vybuchli. Najlepší bol Matej Kazár na 78. mieste. Slovenská mužská biatlonová jednotka Pavol Hurajt musel prehltnúť mimoriadne horkú pilulku, keď ho zradila aj streľba a s piatimi trestnými minútami sa ledva zmestil do stovky - vo výsledkovej listine mu patrilo 96. miesto.

„Chlapci sú odhodlaní vo vytrvalostných pretekoch napraviť si reputáciu zo šprintu. Dôveru opäť dostali Paľo Hurajt, Miro Matiaško, Dušan Šimočko a Matej Kazár. Verím, že dievčatá ich svojimi výsledkami dostatočne motivovali k tomu, aby ukázali, čo v nich naozaj je,“ informoval agentúru SITA šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Ruské počasie biatlonu praje

V dejisku šampionátu vládne stále pravá sibírska zima. „Dnes už je príjemných mínus sedem,“ narážal v pondelok kormidelník biatlonistov z krajiny pod Tatrami na víkendové mrazy, keď sa teplota počas pretekov pohybovala od -16 do -18°C, a pokračoval: „Do rána napadlo pár centimetrov čerstvého snehu, teraz už svieti slniečko, takmer nefúka. Sú optimálne podmienky, pohoda. Verím, že to takto zostane aj na utorkové preteky.“

Jeho zverenci využili nečakané voľno po nekvalifikovaní sa do stíhacích pretekov na „vyčistenie hláv“ a tréning. „Aj v pondelok sa boli prebehnúť. Je na nich vidno, že ich výsledky zo šprintu mrzia. Môžu si však za to sami a sami sa musia aj rehabilitovať. Majú na to teraz šancu,“ pridal Milan Gašperčík.

V Pjongčangu 2009 bol vo vytrvalostných pretekoch zo Slovákov najlepší Miroslav Matiaško na 35. mieste. Vlani vo Vancouveri Pavol Hurajt takmer siahal na medailu, skončil piaty. V tejto sezóne bodovali v tejto disciplíne práve oni dvaja. Mladší z bratov Matiaškovcov v decembri v slovinskej Pokljuke doslova šokoval skvelým šiestym miestom. Teraz však bude úspechom každé bodované miesto v elitnej štyridsiatke.

Björndalen zatiaľ neohúril

Favoritov treba hľadať najmä medzi Nórmi a Nemcami. V úvodných troch pretekoch sa nijako výrazne neprejavili domáci Rusi, a tak sa čaká aj útok z tejto strany. Majiteľ medailového kompletu Francúz Martin Fourcade (zlato v stíhacích, striebro v rýchlostných a bronz v pretekoch miešaných štafiet) je skôr šprintér. Vie sa presadiť v pretekoch, kde chybu na strelnici zlikviduje rýchlym behom.

Tu však platia iné pravidlá - chybný výstrel je minúta k bežeckému času a to tomuto 22-ročnému rýchliku robí problémy.

Zatiaľ je sklamaním vystúpenie kráľa biatlonu Oleho Einara Björndalena. V šprinte 22. miesto, v stíhačke ešte prepad o dve pozície - to je vizitka, na akú nie sú on a ani fanúšikovia biatlonu zvyknutí. Vytrvalostné preteky ale nepatria k jeho obľúbeným.

Doterajšie šampionátové výsledky akoby naznačovali výmenu generácií. Najstarším medailistom z rýchlostných a stíhacích pretekov bol 25-ročný Emil Hegle Svendsen. Táto disciplína je však šancou predovšetkým pre skúsenejších a rozvážnejších strelcov. Preteky sa začínajú o 13.15 SEČ.

Poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov (po 3 pretekoch zo 4 naplánovaných):

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 145 bodov, 2. Tarjei Bö (Nór.) 112, 3. Daniel Mesotitsch (Rak.) 109, 4. Martin Fourcade (Fr.) 102, 5. Tomasz Sikora (Poľ.) 98, 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) 88, 7. Vincent Jay (Fr.) 83, 8. Michael Greis (Nem.) 77, 9. Sergej Sednev (Rus.) 75, 10. Anton Šipulin (Rus.) 71, ... 30. Miroslav Matiaško 38, 50. Pavol Hurajt (obaja SR) 14

Súvisiace články