Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Slovenské tenistky vyzvú v Pohári federácie Francúzky

Dominika Cibulková (Autor: SITA)
TASR|Publikované 17. júl 2011 o 10:37

Slovenské tenistky čaká vo februári v Pohári federácie silný tím Francúzska.

KOBE. Slovenské tenistky nastúpia v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 4.-5. februára 2012 doma proti Francúzsku. Rozhodol o tom nedelňajší žreb v japonskom Kobe - dejisku barážového stretnutia o účasť v druhej svetovej osmičke medzi domácim tímom z krajiny vychádzajúceho slnka a Argentínou (4:0).

Slovenky boli pri žrebe medzi nasadenými tímami a okrem Francúzok ešte mohli naraziť na Švajčiarky, Slovinky alebo Bielorusky. Zverenky kapitána Mateja Liptáka po roku vypadli zo svetovej skupiny, keď v aprílovej baráži o účasť medzi elitnou osmičkou prehrali v bratislavskom NTC so Srbskom 2:3.

"Marion Bartoliová Fed Cup nehráva a za ňou už je to vyrovnané. Bude teda záležať na momentálnej forme hráčok a do toho zápasu zostáva naozaj ešte veľa času. Je to asi najťažší zo súperov, ktorí prichádzali do úvahy, za dôležité však považujem, že budeme hrať doma," povedala Dominika Cibulková pre agentúru SITA zo slovinského Portorožu pred záverom svojej prípravy na sériu zámorských podujatí na tvrdom povrchu.

Výhodou je domáce prostredie

Daniela Hantuchová tiež preferovala Švajčiarsko, pri ktorom - takisto ako v prípade Francúzska a na rozdiel od Bieloruska a Slovinska - Slovenky vopred s istotou vedeli o výhode domáceho prostredia: "Za najdôležitejšie považujem hrať doma, je jedno proti komu. V tomto prípade bude dosť záležať aj na tom, kto za Francúzsko nastúpi. Ide však zrejme o najnepríjemnejšieho súpera z tých, ktorí prichádzali do úvahy."

Vo fedcupovej histórii pôjde vo februári o tretí vzájomný zápas medzi Slovenskom a Francúzskom. V roku 2002 zvíťazili Slovenky vo štvrťfinále na harde v bratislavskej Inchebe 4:1 a na jeseň na finálovom turnaji v španielskom Maspalomase zavŕšili svoju spanilú jazdu ziskom cennej trofeje. V roku 2009 na antuke v Limoges prehral Liptákov tím 2:3, keď o všetkom rozhodla až dramatická záverečná štvorhra.

Francúzky v apríli prvýkrát v histórii vypadli zo svetovej skupiny Fed Cupu po prehre 1:4 v Španielsku. Ich momentálne najlepšia hráčka Marion Bartoliová v tímovej súťaži už niekoľko rokov nereprezentuje pre problémy so zväzom. Naposledy na španielskej pôde sa vo francúzskom drese predstavilo kvarteto Aravane Rezaiová, Alize Cornetová, Virginie Razzanová a Pauline Parmentierová.

Slovenský kapitán Matej Lipták bol s nedelňajším žrebom spokojný. "Je to prijateľný žreb. Prvá i druhá svetová skupina sú veľmi vyrovnané a je ťažké si vyberať nejakého súpera. Som však rád, že opäť hráme doma. S Francúzkami očakávam vyrovnaný zápas. Nerátam s tým, že súperky prídu aj s Bartoliovou, ktorá je hráčkou Top ten, no vo Fed Cupe nereprezentuje. Francúzky však majú až na Razzanovú mladý a vyrovnaný tím, ktorý určite nepredá kožu lacno. Na náš vzájomný zápas v Limoges z roku 2009 mám pekné, ale aj smutné spomienky. Bol to najdlhší zápas vo fedcupovej histórii a v koncovke sme žiaľ ťahali za kratší koniec. Verím, že v domácom prostredí im túto prehru odplatíme a v apríli budeme bojovať o návrat do svetovej skupiny. Pokiaľ ide o voľbu povrchu, rozhodneme sa po konzultáciach s jednotlivými hráčkami. Vzhľadom na časť sezóny, v ktorej sa zápas odohrá, sa ako najpravdepodobnejší javí hard," povedal pre TASR Lipták.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články