Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Slovenské tenistky čaká v Pohári federácie Čína. Hráme však doma

Slovenské tenistky čaká v Pohári federácie ťažký súper. (Autor: AP)
TASR|Publikované 3. jún 2009 o 12:50

Slovenské tenistky nastúpia v úvodnom kole II. svetovej skupiny nového ročníka Pohára federácie proti Číne.

PARÍŽ. Slovenské tenistky nastúpia v úvodnom kole II. svetovej skupiny nového ročníka Pohára federácie (6. -7. februára 2010) proti Číne, pričom budú mať výhodu domáceho prostredia. Rozhodol o tom stredajší žreb v parížskom Tenniseu, v dejisku druhého grandslamového turnaja roka Roland Garros.

Slovenky figurovali na základe fedcupového rebríčka krajín pri žrebe medzi nenasadenými tímami a okrem Číny ešte mohli naraziť na Argentínu, Belgicko alebo Španielsko.

Keďže Slovensko a Čína sa v histórii Fed Cupu ešte nestretli, o výhode domáceho prostredia rozhodol až dodatočný žreb.

S Belgickom sme vyhrali, Francúzsko nás nechalo v druhej skupine

Slovenské tenistky sa vo februári po hladkom triumfe nad Belgickom prebojovali do baráže o účasť v I. svetovej skupine Pohára federácie. V apríli na antuke v Limoges prehrali s favorizovaným Francúzskom po veľkej dráme 2:3 a tak nový ročník prestížnej tímovej súťaže opäť odštartujú v druhej svetovej osmičke.

Podľa kapitána slovenského fedcupového tímu Mateja Liptáka je Čína zrejme najťažším z kvarteta potenciálnych súperov, ktoré jeho zverenky mohli dostať. "Je to veľmi ťažký žreb. Na druhej strane som však rád, že hráme doma. Domáce prostredie môže zohrať veľkú rolu. Verím, že diváci podobne ako v zápase s Belgickom opäť vytvoria skvelú atmosféru a poženú nás vpred. Čína bude pre nich určite atraktívnym súperom. Dúfam, že po rozhovoroch s dievčatami a trénermi zvolíme ten správny povrch. Na prvý pohľad sa ako najvhodnejšia javí antuka, no treba brať do úvahy fakt, že zápas je na programe začiatkom februára, keď sa na turnajoch bude hrať na harde. Musíme zvážiť všetky alternatívy. Číňanky môžu postaviť viacero kvalitných singlistiek, či už je to Na Li, Šuai Peng alebo Ženg. Majú aj veľmi silného debla. Čaká nás náročný zápas," povedal Lipták.

Čína je ťažký súper, hráme však doma

Aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška považuje Čínu za ťažkého súpera. "Je to veľmi ťažký žreb, dostali sme jedno z najsilnejších družstiev v II. svetovej skupine. Teším sa, že hráme doma, lebo keby sme museli cestovať do Číny, boli to ešte náročnejšie.

Prepokladám, že kapitán Matej Lipták sa po konzultáciách s hráčkami rozhodne pre antuku. Číňanky majú kvalitné hráčky do dvojhry a vynikajúcu štvorhru. My však máme tiež silný tím a verím, že v domácom prostredí uspejeme. V posledných dvoch rokoch nám fedcupový žreb neprial. Verím, že keď prekonáme túto prekážku, konečne sa na nás usmeje šťastie," povedal Moška pre TASR.

Fedcupová reprezentantka Magdaléna Rybáriková tiež považuje Čínu za ťažkého partnera. "Už som si zvykla, že pri fedcupovom žrebe v poslednom období nemáme šťastie a vždy nám vytiahnu toho najťažšieho súpera. Čína je veľmi silným tímom a prekvapuje ma, že nie je v I. svetovej skupine. Pozitívom je, že hráme doma a nemusíme tak ďaleko cestovať. Bude ťažké zvoliť povrch, pretože Číňanky vedia hrať aj na antuke, čo teraz potvrdila Na Li, ktorá sa na Roland Garros prebojovala do osemfinále dvojhry. Ak však nastúpime v najsilnejšom zložení, verím, že zvíťazime a postúpime do baráže o I. svetovú skupinu," povedala Rybáriková.

žreb II. svetovej skupiny Pohára federácie:

SLOVENSKO - Čína, Austrália - Španielsko, Poľsko - Belgicko, Estónsko - Argentína

Súvisiace články