Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Slovenské reprezentantky potrápili tureckého lídra skupiny

Slovenky opäť prehrali. (Autor: Peter Majurník)
Sportnet|Publikované 31. jan 2013 o 23:00

Slovenské stolné tenistky sa druhýkrát predstavili v kvalifikácii o postup na ME v Stropkove a opäť svojim súperkám podľahli.

Po Portugalsku prehrali 1:3 aj s Tureckom.

STROPKOV. Slovenské reprezentantky v stolnom tenise privítali v 4. kole kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy lídra skupiny Turecko.

Favoritkami stretnutia vo vypredanej mestskej športovej hale boli hráčky krajiny Polmesiaca, ktoré zatiaľ nestratili ani bod a mohli sa oprieť predovšetkým o naturalizovanú Číňanku Melek Hu.

Stolná tenistka Fenerbahce Istanbul bola v novembri 2010 v svetovom rebríčku na 29. mieste a svoje kvality potvrdila aj proti zverenkyniam Valentíny Popovovej.

V prvom stretnutí naša jednotka Barbora Balážová podľa očakávaní zdolala Gokcenur Gungor 3:0 (7, 7, 9). Na 1:1 vyrovnala Melek Hu proti Lucii Truksovej, no mladá slovenská nádej favoritku poriadne potrápila. Prvý set síce patril tureckej reprezentantke pomerom 3:11, druhé dejstvo však vyhrala 15:13 L. Truksová a setbal mala aj v treťom sete, ale nakoniec ho prehrala 11:13.

Keďže štvrtý set už mala Melek Hu pod kontrolou (5:11), celý zápas po výsledku 1:3 získala vo svoj prospech.

Najdramatickejší duel odohrala domáca hráčka STMK Stropkov Eva Jurková proti Sahin Sanem Ezgi. Prvý a tretí set uhrala naša juniorka hladko 11:5 a 11:3. V druhom sete nevyužila dva setbaly, rovnako mala výhodu dvoch mečbalov za stavu 10:8 v posledných dvoch setoch.

V dramatických koncovkách nakoniec patrili posledné štyri loptičky jej súperke a Turecko získalo druhý bod.

V poslednej dvojhre dokázala B. Balážová odolávať Melek Hu iba v prvom sete, ktorý prehrala 12:14. V ďalšom priebehu získala štyri, resp. sedem bodov, keď síce stiahla z 2:9 na 7:9, no viac už v súboji tímových jednotiek neuhrala.

Turecko potvrdilo pozíciu lídra

„Hoci favoritom bolo Turecko, neboli sme ďaleko od toho, aby sme prekvapili. Rozhodujúci moment priniesol zápas E. Jurkovej, ktorá viedla dvakrát 10:8, ale nakoniec sa z víťazstva tešila jej súperka. Veľmi sme chceli tento duel vyhrať, no všetci sme boli pod tlakom a táto prehra ide aj na účet lavičky, lebo sme Evke nedokázali poradiť správny servis, ktorý sa žiadalo v závere zmeniť. Po boji je každý generál a teraz viem, že by som jej poradila niečo iné. Na druhej strane, milo ma prekvapila L. Truksová, pretože proti Melek Hu sa nevzdala, bojovala o každú loptičku a odohrala s ňou veľmi dobrý zápas,“ hodnotila trénerka Slovenska Valentina Popovová.

Hoci naše reprezentantky boli na tom z pohľadu postavenia v svetovom rebríčku lepšie, rozhodovalo sa za zelenými stolmi, kde Turecko potvrdilo pozíciu lídra našej kvalifikačnej skupiny.

Fanúšikovia v Stropkove boli svedkami kvalitného stolného tenisu s dramatickými vrcholmi večera, ale, podobne ako s Portugalskom, na víťazstvo Slovenky nedosiahli. Jediný bod pre domáce farby získala Barbora Balážová, obliekajúca dres Hannoveru 96.

„S mojím dnešným výkonom nemôžem byť veľmi spokojná. Dievčatá v našom tíme sú mladé a podali dobrý výkon, i keď veľká škoda je zápasu Evky Jurkovej na trojke. V tesných koncovkách bojovala až do konca, kde jej chýbal kúsok šťastia. Ak by sme viedli 2:1, súperky by sa dostali pod tlak a verím, že jeden bod by sme ešte získali. Ľudia v Stropkove nám opäť pripravili výbornú atmosféru a o to viac ma mrzí, že sme tu hrali dvakrát a ani v jednom prípade nie som so sebou spokojná,“ konštatovala B. Balážová.