Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Slovenské lyžovanie stále brzdia veľké dlžoby

Sportnet|Publikované 24. okt 2006 o 22:00

BRATISLAVA - Slovenské lyžovanie má od júnovej konferencie nového šéfa Igora Rattaja, v nadchádzajúcej sezóne 2006/07 sa chce odlepiť z dna a v nasledujúcej už fungovať ako štandardný zväz. S takouto predstavou sa vedúci funkcionári SLZ prezentovali ...

Slovenská dvojica Ivan Bátory (vľavo) - Martin Bajčičák, ôsma z olympijského tímového šprintu v Pragelate 2006, vstúpi o tri týždne do novej sezóny Svetového pohára pretekmi v behu na lyžiach za severným polárnym kruhom vo švédskom Gällivare. Vrcholom zimy budú MS v Sappore. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Slovenské lyžovanie má od júnovej konferencie nového šéfa Igora Rattaja, v nadchádzajúcej sezóne 2006/07 sa chce odlepiť z dna a v nasledujúcej už fungovať ako štandardný zväz. S takouto predstavou sa vedúci funkcionári SLZ prezentovali na včerajšej tlačovej besede. Aj po exekúcii majetku zdedilo vedenie zväzu z predchádzajúceho obdobia dlhy voči štátu 120 miliónov korún.

Ako je známe, hĺbková kontrola ministerstva financií zistila v období 1999 - 2003 na SLZ porušenie zákonov. Zväz mal odviesť do štátneho rozpočtu neoprávnene použité finančné prostriedky a zaplatiť penále v celkovej výške 210 miliónov Sk. Neskôr prebehla exekúcia. Lyžiarsky zväz je dnes bez majetku a stále má veľké dlhy. Sú prakticky nesplatiteľné, preto funkcionári očakávajú zmierlivejší postoj štátnych orgánov. V tomto roku dostal SLZ dotáciu na činnosť a na reprezentáciu 11 miliónov korún. To by malo slovenskému lyžovaniu stačiť na prežitie.

"Chceme aktívne vstupovať do činnosti športových zväzov na Slovensku, stali sme sa pridruženým členom Únie športu. Nechceme sa spoliehať len na štátnu podporu, ďalšie zdroje získame z marketingu i organizovaním podujatí. V ďalších sezónach pripravíme svetové podujatia aj na slovenských svahoch," povedal o vyhliadkach Igor Rattaj. Predstavuje si, že ideálny rozpočet na sezónu by mal predstavovať 30 - 40 miliónov.

Lyžiarsky zväz má dnes troch profesionálnych zamestnancov a po kolapse dáva horko-ťažko dohromady reprezentačné tímy.

"Lyžiari-bežci Bajčičák, Bátory, Malák sa vydávajú na záverečné sústredenie pred pretekmi Svetového pohára do Fínska, jediný skokan na lyžiach Martin Mesík sa pripravuje v Poľsku a v severskej kombinácii nemáme žiadnych reprezentantov," predostrel kritickú situáciu v klasickom lyžovaní generálny sekretár SLZ Peter Brüll. So štartom našich najlepších pretekárov sa ráta na majstrovstvách sveta v japonskom Sappore (22. 2. - 4. 3. 2007).

Lyžiarske mostíky na Štrbskom Plese v niekdajšom Areáli snov sú už vo vlastníctve súkromnej spoločnosti I. tatranská. Podľa prezidenta zväzu I. Rattaja je na oboch stranách vôľa, aby sa v nadchádzajúcej zime na strednom mostíku skákalo. Pravda, ak sa nájdu zdroje na zaplatenie prevádzky. "Najprv sa bude skákať pokusne a v ďalšej sezóne už štandardne," optimisticky dodal generálny sekretár Peter Brüll.

Šéfom alpských disciplín je bývalý pretekár Richard Magdolen. Tradičná ouvertúra Svetového pohára v obr. slalome na ľadovci v rakúskom Söldene, ktorá mala byť tento víkend, sa odkladá.

V reprezentácii sú Ivan Heimschild, Jaroslav Babušiak, Peter Lubellan, Šimon Štancel, Veronika Zuzulová, Soňa Maculová, Eva Hučková a Nikola Gálffyová. Zatiaľ nie je jasné, koľkí pôjdu na svetový šampionát do švédskeho Aare (22. 2. - 4. 3. 2007). (on, ja)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.