Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Slovenské biatlonistky majú za sebou prípravný zápas

TASR|Publikované 8. feb 2002 o 17:35

Salt Lake City 8. februára (TASR) - Až do poslednej chvíle pondelkového štartu žien na 15 km a mužov na 20 bude slovenská biatlonová reprezentácia dolaďovať ...

Salt Lake City 8. februára (TASR) - Až do poslednej chvíle pondelkového štartu žien na 15 km a mužov na 20 bude slovenská biatlonová reprezentácia dolaďovať formu. Aj keď už má za sebou takmer stopercent práce, chýba naplniť to povestné jedno percento - jemne sa doladiť a maximálne koncentrovať. Jedno percento, no najdôležitejšie.

"Z tohto pohľadu dnes ešte nie je všetko také, aké by malo byť," povedal šéftréner žien Juraj Sanitra. "Doladiť znamená maximálne sa skoncentrovať a nabudiť na vrcholný výkon. Nič výnimočné však vymýšľať nebudeme, všetko v rámci už odskúšaných postupov zo Svetového pohára."

Zdravotne je výprava v želateľnom stave, až na jednu. J. Sanitra: "V Soldier Hollow boli veľké zimy a Soňa Mihoková si podráždila priedušky. Na pondelok hlásia po pekných dňoch opäť výraznú zmenu počasia, s citeľným mrazom a snehom. Ak mám hovoriť za mužov, tak aj Marek Matiaško sa stažoval na pobolievanie svalu. Verím však, že všetci sa vo vytrvalostných pretekoch ukážeme v plnom zdraví."

Vo štvrtok prežíval naostro generálku aj televízny štáb. Naostro preto, že sa pretekalo na 5x2,5 km. J. Sanitra: "Bol to akýsi prípravný "zápas" pre televíziu, normálne malé preteky. Z nášho pohľadu išlo o to, aby sme si detailne vyskúšali povrch trate a strelnicu. Výsledky nie jú podstatné, takže len na okraj, zvíťazila Pylevová pred Forsbergovou a Išmuratovovou, naša Marcela Pavkovčeková bola štvrtá. Práve ona spolu s Jašicovou vyzerala veľmi dobre, Kutlíková pekne zvládla štyri strelecké položky, piatu pokazila, Murínová sa mi zdala dosť nervózna."

Pri televíznom teste bol areál otvorený aj pre divákov, ktorých však príliš mnoho neprišlo. J. Sanitra: "A možno ich oveľa viac nepríde ani počas olympiády. Treba si uvedomiť, že Američania mentálne nie sú biatlonu príliš naklonení a uprednostňujú iné športy."

Slovenské biatlonistky Jašicová, Murínová, Mihoková a Pavkovčeková nastúpia v pondelok o 19.00 na vytrvalostnú pätnástku v nových kombinézach, odskúšaných už vo Svetovom pohári v Anterselve, ktoré ešte občas mýlia zvyklosť slovenských trénerov. Ako povedal J. Sanitra, ešte si na ne úplne nenavykli. "Majú však jednu prednosť v tom, že svietia zo všetkých najviac, hneď padnú do oka a popri zaužívaných farbách konkurencie sa vynímajú. Samozrejme, najradšej budeme, keď sa budú svietiť jasnými farbami aj z pohľadu umiestnenia."

S vytrvalostnými pretekmi, ktorými biatlonisti v Soldier Hollow odštartujú v pondelok olympijský seriál, spája slovenská výprava veľké nádeje. Podopiera ich predovšetkým faktom, že v Lillehammeriď94 sa o prvý olympijský bod premiérovej samostatnej výpravy zaslúžila 6. miestom Martina Jašicová práve na vytrvalostnej pätnástke. V živej pamäti zostal jej úplne záverečný výstrel, ktorý len tesne minul čierny terčík. Slovenskú reprezentantku vtedy od medaily delil možno milimeter. "Na Lillehammer alebo Nagano teraz nemyslíme," povedal J. Sanitra. "Načo sa zbytočne rozptyľovať. Máme pred sebou ešte tri dni, treba ich naplno využiť, pretože práve v nich možno veľa získať, no aj pokaziť."

Pred ôsmimi rokmi Birkebeineren, pred štyrmi Nozawa Onsen, teraz Soldier Hollow. V predchádzajúcich dvoch centrách súťaží olympijského biatlonu našla slovenská výprava vždy nejaké potešenie, v Lillehammeriď94 v podobe 6. miesta Jašicovej, v Naganeď98 pri unikátnych troch miestach v prvej desiatke šprintu (4. Mihoková, 7. Jašicová, 9. Murínová) a 4. mieste štafety. Trúfa si aj v Salt Lake City, dokonca aj na viac.

Súvisiace články