Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Slovenská ženská reprezentácia znovu aj v Michalovciach

Sportnet|Publikované 15. nov 2002 o 23:00

Michalovce - Už v stredu odštartuje prvá fáza kvalifikácie o postup na budúcoročný svetový šampionát v Chorvátsku v hádzanej žien. Naša reprezentácia

si v najbližšom kvalifikačnom cykle zmeria sily s národnými výbermi Macedónska, Azerbajdžanu a Turecka. Pripomeňme, že na spomínaných majstrovstvách sveta sa predstaví dohromady dvadsaťštyri reprezentačných tímov, z ktorých štrnásť bude zo Starého kontinentu, nuž a o tieto miestenky sa bude uchádzať dvadsaťsedem európskych celkov. Jedným z nich je aj Slovensko. V tejto súvislosti sme oslovili prezidenta Slovenského zväzu hádzanej Pavla Derfényiho a pozhovárali sa s ním na tému spomínaných súbojov.

O čo nám ide?

O veľa! Naša ženská reprezentácia sa na poslednom vrcholnom podujatí objavila ešte v roku 1995 a to je už poriadne dlhá odmlka od vzájomnej konfrontácie so svetovou či európskou špičkou. "Už pri nástupe do funkcie prezidenta Slovenského zväzu hádzanej som si za prioritu vytýčil postup s mužskou alebo ženskou reprezentáciou na jedno z vrcholných podujatí. Žiaľ, doteraz na takýto úspech iba čakáme, takže práve preto by sme chceli teraz preraziť. Bude to však ťažké sústo, najmä Macedónsko sa javí ako veľmi ťažký súper a veľkou neznámou sú pre nás aj zvyšné dva tímy z našej kvalifikačnej skupiny," mienil šéf hádzanej na Slovensku. Jeho slová potvrdzuje najmä fakt, že úradujúcim európskym klubovým šampiónom je macedónsky celok Kometal Skopje. Takisto aj v drese Azerbajdžanu zrejme nastúpi niekoľko naturalizovaných Rusiek.

Kde sa bude hrať?

Na rozdiel od predchádzajúcich kvalifikácií, v ktorých sa súboje pred domácim obecenstvom odohrali prevažne na východnom Slovensku, nastala teraz menšia zmena. V rámci celoplošnej propagácie hádzanej na Slovensku sa vedenie SZH rozhodlo pre pragmatický krok. Každý z trojice zápasov sa bude hrať v inom regióne, kvôli čomu sa naše reprezentantky síce o čosi viac nacestujú, ale divák určite neobíde nakrátko. "Na západnom Slovensku sme tentoraz dali prednosť Šuranom, kde sme absolvovali aj záverečnú časť prípravy na spomínanú kvalifikáciu. V minulosti sme sa orientovali hlavne na Šaľu, ale tam je, zdá sa, už publikum presýtené hádzanou. Na strednom Slovensku sme v minulosti takmer nehrávali a tentoraz sme sa rozhodli pre Púchov. Aj keď v tomto považskom meste hrajú prím iné športy, sme presvedčení, že tamojšia hala bude vypredaná. Vo východoslovenskom regióne dostali príležitosť znovu Michalovce," doplnil P. Derfényi.

Prečo práve Michalovce?

Z jednoduchého dôvodu. Michalovské hádzanárky sú momentálne v laufe, v medzinárodnej interlige nemali v jej ostatných súbojoch takmer patričnú konkurenciu a je teda predpoklad, že sa stará športová hala Zekonu PSJ zaplní do posledného miestečka. Kompetentní veria, že sa tak stane aj napriek tomu, že vstupné na posledný súboj s Tureckom bude v cene 100 sk. "Sme presvedčení, že michalovskí diváci preukážu svoj naozajstný vzťah k hádzanej a svojou hojnou účasťou prispejú ku krásnemu športovému zážitku. Myslím, že aj náš turecký súper bude pre nich dostatočne atraktívny a zaujímavý. Verím, že posledný kvalifikačný súboj bude zároveň oslavou nášho postupu do druhej fázy kvalifikácie. Pripomeniem, že postupujú prvé dva tímy zo štvorčlennej skupiny," dodal Pavol Derfényi.

Program kvalifikačných zápasov: 20. 11. 2002 v Šuranoch: Slovensko - Macedónsko, 23. 11 v Kumanove: Macedónsko - Slovensko, 27.11 v Baku: Azerbajdžan - Slovensko, 1. 12 v Púchove: Slovensko - Azarbajdžan, 4.12 v Istanbule: Turecko - Slovensko, 8.12 v Michalovciach: Slovensko - Turecko.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.