Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Slovenská trikolóra i znak ožiaria olympijské koryto

TASR|25. jan 2002 o 13:33

Bratislava 25. januára (TASR) - Vo farbách slovenskej trikolóry so štátnym znakom na prednej kapote vstúpi na zimných olympijských hrách v Salt Lake City do histórie slovenského olympizmu bobový šport. Priekopník tohto športu pod Tatrami a zároveň jediný slovenský pilot Milan Jagnešák v piatok predstavil oba boby pre svoje premiérové olympijské vystúpenie.

Dvojboby (170 kg), do ktorých zasadne na olympiáde s brzdárom Róbertom Kresťankom, sú špičkovým talianskym výrobkom za 800.000 korún. Tvorené karbonovým povrchom v sebe skrývajú najnovšiu technológiu kapotáže a jazdia na nich aj špičkoví svetoví jazdci. Štvorboby (230 kg) už majú za sebou niekoľko sezón v Svetovom pohári a dokonca už okúsili aj chuť olympijských zápolení v Nagane s posádkou Rakúska. Nože, ktoré sú mimoriadne dôležitou časťou výstroja bobistov si Slováci kúpili tiež na Apeninskom polostrove. Ich špeciálna zliatina pozostáva z 25 komponentov.

"Dvakrát sme prerábali ich vzhľad, lebo sa nám ten pôvodný nepáčil. Myslím, že sme pripravení dobre, boby sú v poriadku. Cieľom je skončiť čo najvyššie, uvidíme. Záleží to hlavne od ľadu. Boby máme podobné ako princ Albert a zohnali sme aj špeciálne vosky, " vyjadril sa pilot M. Jagnešák. Jeho brzdár Kresťanko ho doplnil: "Ľad je veľmi zradný. Máme šesť sád nožov, rozhodujúca je však ich teplota. Môže sa stať, že sa teplota ľadu trochu zmení a všetko je inak. Nože sú citlivé a správne ich pripraviť je veľmi ťažké. Zajtra boby odlietajú do Ameriky. V príprave to však nič nemení, pokračujeme prácou v posilňovni."

Slovenských bobistov čaká v Salt Lake City nabitý program. Štvorboby, do ktorých zasadnú okrem Jagnešáka a Kresťanka, Branislav Prieložný s Mariánom Vanderkom, budú mať k dispozícii tri dni tréningových jázd. Nasledovať budú dva dni súťaže so štyrmi jazdami. Po dni oddychu si rovnaký scenár zopakujú Jagnešák s Kresťankom v dvojboboch. Za oceán odcestuje aj náhradník Radovan Hýrešš.

Na ZOH nemal chýbať v slovenských farbách Peter Bäuml, ktorý stál pri ich zrode. Pred niekoľkými týždňami však tragicky zahynul. Jeho priatelia a zároveň športoví súputníci z oboch posádok tvrdia, že v Salt Lake City bude s nimi. Na oba boby si totiž nechali zobraziť bieleho slona, ktorý bol prezývkou nebohého.

/k dispozícii je aj fotoreportáž/

po br

Súvisiace články