Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Slovenská štafeta ôsma na svete, sibírskou kráľovnou Neunerová

Ladislav Harsányi|Publikované 13. mar 2011 o 17:42

Po predposlednej streľbe držala slovenská ženská štafeta senzačné piate miesto v záverečnej súťaži MS v biatlone. Aj ôsma priečka je však nad očakávanie.

BRATISLAVA. Mladá slovenská biatlonistka Martina Chrapánová (21) na treťom úseku slovenskej štafety predviedla životný výkon. Netradičnej finišmanke Martine Halenárovej odovzdávala na piatej pozícii. Tá ju udržala aj po ležke, ale jeden trestný okruh po stojke znamenal pokles a finiš na ôsmom mieste.

„Je to supervýsledok, k nemu sme mali posledné roky dosť ďaleko, len škoda, že sme po troch úsekoch spadli a neskončili v najlepšej šestke, len málo nás od nej delilo,“ citovala TASR šéftrénera slovenskej reprezentácie Milana Gašperčíka.

Ženy podržali mužov

Na prvých dvoch úsekoch bežali Anastasia Kuzminová a Janka Gereková, ktoré mali v nohách aj sobotňajší štart v pretekoch s hromadným štartom. Kuzminová v nich skončila desiata, pričom vo všetkých štyroch individuálnych štartoch na MS sa vklinila do najlepšej desiatky a odniesla si jednu bronzovú medailu.

Hoci sa olympijskej víťazke možno jedna medaila máli, aj na týchto majstrovstvách sveta potvrdila, že patrí do absolútnej svetovej špičky.

Janka Gereková sa ôsmym miestom v stíhačke (v masových pretekoch 28.) priblížila k extratriede a výkon Chrapánovej v štafete je prísľubom do budúcnosti.

„Celý šampionát bol pre nás priaznivý, urobili sme výsledky, aké som ani nečakal. Úspešnosť hodnotím ako celok, neoddeľujem mužov od žien. Môžeme aj povedať, že ženy podržali mužov,“ hodnotil vystúpenie reprezentácie na šampionáte v Chanty­-Mansijsku Gašperčík.

„Chalani sú vyrovnaní ako kolektív, bodovali aj do Svetového pohára, žiaľ, nevyšlo im to v štafetách, pokazili šprint a nedalo sa už rátať ani s masovým štartom. No napríklad Pavol Hurajt potvrdil v štafete, že ak by sa kvalifikoval do pretekov s hromadným štartom, mal na slušný výsledok,“ povedal o účinkovaní mužskej časti výpravy šéftréner.

Zázračná Neunerová

Kráľovná Sibíri alebo Zlatá Lena. Takéto prívlastky dostala na šampionáte nemecká biatlonistka Magdalena Neunerová. Po zlate v šprinte i v masových pretekoch doviedla k prvenstvu aj nemeckú štafetu, keď tá už pochovávala nádeje na najcennejší kov. Fantastická Neunerová však na poslednom úseku dokázala skresať vyše minútovú stratu a všetkým ukázala chrbát.

„Šialenstvo. Len zriedka som mala takého bojovného ducha,“ citovali nemecké médiá svoju šampiónku. „Nemyslela som na zlato, vravela som si, v poriadku, bude to striebro,“ dodala.

S tromi zlatými a dvoma striebornými medailami sa stala najúspešnejšou účastníčkou MS v Chanty–Mansijsku. Celkovo má zo svetových šampionátov už desať zlatých medailí a je najúspešnejšou biatlonistkou všetkých čias. Desať zlatých na MS získala okrem nej iba bývalá sovietska biatlonistka Jelena Golovinová. Neunerová však má pritom 24 rokov.

Mužským rekordérom je Ole Einar Björndalen, ktorý má v zbierke 16 zlatých medailí. Z posledného šampionátu ukoristil dve zlaté, ale v rámci nórskej výpravy to stačilo len na tretie miesto.

Tarjei Bö totiž získal tri zlaté a dve bronzové medaily (na stupni víťazov nestál len raz zo svojich šiestich štartov – v pretekoch s hromadným štartom skončil štvrtý) a Emil Hegle Svendsen pridal k dvom zlatým jedno striebro.

Nemecko–nórsky súboj o najúspešnejšiu krajinu sa nakoniec vďaka prvenstvu ženskej štafety v poslednej disciplíne MS skončil tesne v prospech Nemecka.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články