Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Slovenská jednotka ide bez praxe do Paríža

Dominika Cibulková pre zranenie slabín vynechala turnaje v Ríme a Madride, 6. mája oslávila doma 20. narodeniny. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 19. máj 2009 o 22:00

Pre Dominiku Cibulkovú je Roland Garros najobľúbenejší z Grand Slamov. Naša najlepšia tenistka zostala vyvalená, keď ju prestalo poslúchať telo.

BRATISLAVA. Slovenská tenisová jednotka Dominika Cibulková cestuje na svoj najobľúbenejší grandslamový turnaj Roland Garros bez zápasovej praxe. Pre zranené slabiny musela vynechať turnaje v Ríme a Madride, po desiatich dňoch začala doma prípravu s trénerom Vladimírom Pláteníkom a zajtra ráno letí do Paríža.

Slabiny sa znova ozvali

„Dobrala som antibiotiká, mala som v tele zápal. Zrejme to súviselo s bolesťami slabín," vravela 20-ročná Bratislavčanka po včerajšom tréningu na kurtoch Slovana. Posledný turnajový zápas odohrala 29. apríla v prvom kole v Stuttgarte, v súboji so Srbkou Jankovičovou sa jej obnovilo predchádzajúce zranenie z Ameriky. „Netrúfam si predpovedať, akú mám teraz formu. Ďalšie tréningy ma čakajú na parížskej antuke. Na začiatok Roland Garros by som potrebovala dobrý žreb, aby som sa rozohrala."

Cibulková si natiahla slabiny minulý mesiac v Charlestone. Ponáhľala sa domov, aby po intenzívnej liečbe mohla s Danielou Hantuchovou reprezentovať Slovensko v barážovom stretnutí Pohára federácie vo Francúzsku. Odohrala tri ťažké zápasy, ale napriek výborným výkonom po prehre 2:3 nám postup do svetovej skupiny ušiel.

„Ani by mi nenapadlo, že sa zranenie môže obnoviť," vrátila sa k zápasu Pohára federácie. „A keď sa to stalo, zostala som vyvalená: ako to, že ma telo neposlúcha? Musím sa poučiť. Neviem, či by som za týchto okolností znova nastúpila v reprezentácii. Druhý raz budem opatrnejšia."

Unavená Cibulková cestovala z Limoges priamo do Stuttgartu a hneď v prvom zápase sa jej slabiny ozvali znova.

Brána do veľkého tenisu

Na Paríž má Dominika mimoriadne spomienky. Pred dvoma rokmi sa ako hráčka druhej stovky svetového rebríčka prvý raz prebojovala z kvalifikácie do hlavnej súťaže grandslamového turnaja. Na Roland Garros vyhrala päť zápasov po sebe, dostala sa až do 3. kola. Zastavila ju až turnajová trojka Ruska Kuznecovová.

„Paríž 2007 beriem ako svoj vstup do veľkého tenisu," uvažovala. „Víťazné stretnutie na Grand Slame chutí úplne inak než na obyčajnom turnaji. Úspechy na Roland Garros ma posunuli do prvej stovky."

Tento rok sa Cibulková dostala už na 16. miesto WTA, momentálne je dvadsiata.

Udržať sa v špičke

Dominika obhajuje na druhom grandslamovom turnaji roka z vlaňajška 3. kolo. Tenistka roka 2008 na Slovensku si na začiatku tejto sezóny dávala za cieľ priblíženie sa k top 10.

„Teraz vidím, že najdôležitejšie je, aby som bola zdravá," povedala po boľačkách z posledných týždňov. „Chcem sa udržať v širšej svetovej špičke a keď sa bude dať, tak sa aj posunúť vyššie."

Po Roland Garros už prejde na trávu na turnaji v holandskom Hertogenborchi a po Wimbledone má pred cestou do Ameriky v pláne švédsky Baastad aj Prahu.

Dominika o Grand Slamoch

Melbourne - Tohtoročné štvrté kolo je mojím najlepším výsledkom na turnajoch veľkej štvorky, navyše prišlo po titule s Dominom Hrbatým na Hopman Cupe. Na Austráliu nedám dopustiť. Skvelá atmosféra, teplo - to mi sedí.

Paríž - Na antuke som vyrástla, s tvrdým povrchom sú to moje najobľúbenejšie povrchy. Roland Garros je skvelý, na premiéru v hlavnej súťaži 2007 v živote nezabudnem. Aj mesto mám rada, dobre sa tu nakupuje.

Wimbledon - Pre mnohých hráčov a hráčky je slávny, tradičný turnaj najlepší, ale pre mňa naopak. Ničím mi nesedí. Ani trávou, ani počasím - často tu prší - a ani Londýn ma neuchvátil.

New York - Ozajstný americký Grand Slam. Všade plno ľudí, všetko nablýskané, organizátori vedia urobiť šou. To mi je blízke. Vlani som sa v Amerike spriatelila s rakúskym tenistom Jurgenom Melzerom, ale už sme sa rozišli.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články