Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Slovenská dvadsiatka z Prešova na šampionát nepostúpila

Chlapské súboje. V obrane ich zvádzal aj prešovský pivot Rešovský (vľavo). (Autor: viza)
Sportnet|Publikované 11. apr 2016 o 22:00

Slovenským hádzanárskym reprezentantom do 20 rokov postup zahatali hráči Chorvátska.

Prešovská Tatran handball arena bola od uplynulého piatka do nedele dejiskom kvalifikačného turnaja o postup na ME hráčov do 20 rokov, ktoré sa uskutočnia v júli tohto roku v Dánsku. Slovenským reprezentantom postup zahatali hráči Chorvátska.

PREŠOV. Rozhodujúci zápas odohralo Slovensko s Chorvátskom. Diváci aj v záverečný deň turnaja vytvorili našim skvelú kulisu.

Slováci nastúpili proti Chorvátom už bez zranených. Prešovčan Ľuboš Šárpataky, ktorý utrpel v zápase s Fínmi otvorenú zlomeninu malíčka pravej ruky, bude takto chýbať aj trénerovi majstrovského Tatrana.

Začali ale sľubne. Viedli 1:0, 2:1, na konci devätnástej minúty bol stav zápasu ešte nerozhodný 5:5.

Potom však fyzicky i herne lepšie disponovaný súper, aj zásluhou kvalitnejšej koncovky, odskočil. Náskok už slovenskí reprezentanti chvíľami skorigovali, no napokon prehrali o šesť gólov.

Obrovská radosť z postupu tak zaslúžene vypukla na strane Chorvátov.

Mnohé zranenia spravili svoje

„Samozrejme, mali sme postupové ambície a tomu zodpovedala aj naša dlhodobá príprava na kvalifikačný turnaj u nás v Prešove,“ povedal po jeho skončení tréner slovenských juniorov Marek Gernát.

„S týmto tímom sme absolvovali kvalitné sústredenia, prípravné stretnutia a turnaje. Škoda len, že krátko pred týmto kvalifikačným turnajom sa nám zranili viacerí hráči. Naše možnosti výberu sa nám takto dosť podstatne zúžili. Počas prípravného kempu v Prešove traja a už v samotných zápasoch ďalší dvaja. Práve neúčasť zranených na našej strane výrazne ovplyvnila aj rozhodujúci zápas o postup. Na rozdiel od súpera, nemali sme posty zdvojené. Podstatné museli potom odtiahnuť Marek Hlinka, Miloš Šárpataky, či Vajk Pomichal po zranení Ľuba Šárpatakyho. Prvé dva zápasy s Ukrajinou a s Fínskom sme zvládli. Chlapci v nich zabrali herne i s patričnou dávkou nasadenia. Do kariet nám hrala aj výdatná podpora prešovského publika. Škoda, že s Chorvátskom sme niečo riešili príliš unáhlene. Hlavne v druhom polčase, kedy sme toho v koncovke dosť zbytočne zahodili. Súper si to potom v závere už kontroloval. Chorváti vyhrali zaslúžene. Mali kvalitný, na každom poste vyvážený kolektív.“

S Chorvátmi hrali Slováci proti sebe aj na prípravnom turnaji v zahraničí. V Prešove však M. Gernát priznal, že v porovnaní s ním ho čímsi prekvapili.

„Pravdu povediac, dovtedy hrali obranný systém nula – šesť. Proti nám však v nedeľu vyrukovali systémom 1 – 2 – 3. Netajím, ten nám robil problém. Postup nám teda ušiel. Naše šance klesli po už spomenutých zraneniach. Chorváti boli ale favoritmi a túto rolu v Prešove aj potvrdili. Sklamanie tu iste je. Na druhej strane sme ale zohrali dôstojnú rolu a myslím, že dlhotrvajúci potlesk po poslednom hvizde rozhodujúceho, hoc i prehraného zápasu, je toho dôkazom.“


Štatistika

Slovensko – Ukrajina 31:25 (19:12)
Zostava a góly SR: Konečný, Gálik – Tribula, M. Šárpataky 6, Tomášek 1, Tribus 3, Wilga 2, Hlinka 5, Vaňko 1, Ľ. Šárpataky 2, Rešovský 2, Michalka 3, Pomichal, Hájnik 2, Kríž, Ficza 4.

Slovensko – Fínsko 29:23 (13:9)
SR: Konečný, Gálik – Tribula 1, M. Šárpataky 4, Tomášek, Tribus 2, Wilga 3, Hlinka 8, Vaňko 1, Ľ. Šárpataky, Rešovský 2, Michalka 2, Pomichal 2, Hájnik 2, Kríž 2, Ficza.

Slovensko – Chorvátsko 17:23 (8:10)
SR: Konečný, Gálik – Tribula, M. Šárpataky 3, Tomášek, Tribus, Wilga, Hlinka 3, Vaňko 1, Rešovský 1, Michalka 3, Pomichal 3, Hájnik 2, Kríž, Ficza 1.

Ostatné výsledky: Chorvátsko – Fínsko 27:21, Chorvátsko – Ukrajina 24:15, Fínsko – Ukrajina 20:36.

Konečné poradie: 1. Chorvátsko 6 bodov – postup na ME, 2. Slovensko 4, 3. Ukrajina 2, 4. Fínsko 0.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 14/2016, v predaji od 12. 4. do 18. 4.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.