Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Slovenská „dvadsiatka“ sa v extralige nestratila

Stanislav Kolpak s hráčmi „dvadsiatky“ hráva i dorasteneckú ligu. (Autor: elev)
Sportnet|Publikované 28. dec 2013 o 00:00

Premiérovo štartuje v základnej časti slovenskej extraligy hádzanárov 2013/2014 aj tím pod hlavičkou Slovensko 20.

Výber, ktorý majú na starosti tréneri Marek Gernát a Stanislav Kolpak, je zostavený z juniorov Tatrana Prešov. Kým deväťnásobný majster republiky z prešovskej Tatran handball areny zimuje na prvom mieste, slovenská „dvadsiatka“ figuruje na aktuálnej ôsmej priečke.

PREŠOV. Výber SR 20 nechal v doterajšom priebehu extraligy seniorov pod sebou súperov, ktorých vo vzájomných súbojoch zdolal. Deviatu Modru vonku aj doma. Tiež nováčikov súťaže, Martin i posledný Pezinok.

Deviaty bod uhrala „dvadsiatka“ v domovskom stánku prešovskej THA v remízovom zápase s Novými Zámkami.

L. Urban debutoval aj v Heisterovom výbere

Slovenská „dvadsiatka“ nehrá však iba extraligu seniorov. Okrem vekovo už starších R. Drobňáka a D. Šterbinského, ostatní hráči kádra SR 20, reprezentujúci Tatran Prešov, pravidelne hrávajú aj zápasy ligy starších dorastencov.

Väčšina z týchto chlapcov máva i povinnosti v reprezentačných celkoch Slovenska rôznych vekových kategórií.

Mimochodom, jeden z nich, osemnásťročný Lukáš Urban, s viacerými štartmi v tíme majstrovského Tatrana, má za sebou dokonca aj premiérový štart v seniorskej reprezentácii Slovenska.

Prešovčan L. Urban nastúpil predvčerom v tíme trénera Z. Heistera na medzinárodnom turnaji Riga Council Cup 2013 proti domácemu Estónsku. Slováci zápas vyhrali vysoko 40:27 a pod štyridsaťgólový účet sa podpísal piatimi strelenými gólmi aj Lukáš Urban. Tri pridal jeho spoluhráč z THA Vlado Guzy. Päť gólov dal v tomto stretnutí aj do 31. decembra ešte hráč Tatrana Prešov P. Hruščák.

V drese Lotyšska hrá na turnaji v Rige aj ďalší prešovský hádzanár Dajnis Kristopans. Ten v súboji s Litvou strelil sedem gólov.

Na bedrá im kladú veru dosť

Nuž a práve snaha rozvíjať talent mladých hádzanárov z kvalitne pracujúcej mládežníckej liahne v Prešove aj tým, že hrajú extraligu seniorov, začína prinášať prvé ovocie.

„Je pravdou, že na bedrá týchto chlapcov kladieme dosť. Ukazuje sa ale, že svoj zmysel to má,“ mienil ešte po poslednom tohtoročnom extraligovom zápase s Modrou jeden z trénerov SR 20 Stanislav Kolpak.

„Radia sa k lídrom slovenských mládežníckych výberov. A už je tu aj príklad 'Lukyho' Urbana, ktorý sa presadil aj na medzinárodnom fóre v najcennejšom drese seniorov. Stále ale s kolegom Gernátom tvrdíme, že títo chlapci sú ešte v hádzanárskom vývoji. Tým, že sa posunuli do seniorskej extraligy, stúpli na nich nároky z každej strany. Mnohí musia dokazovať zvládanie študijných povinností so športovými. Donedávna mali v extraligových zápasoch kratšie úseky, v ktorých potrápili aj jasných favoritov. Postupne si na konto pripísali prvé body, neskôr pribudli ďalšie. S nimi sa tie dobré herné úseky časom predlžovali. Poslednou výhrou nad Modrou sa presvedčivou výhrou o štrnásť gólov rozlúčili s úspešným druhým polrokom tohto roku tým najlepším spôsobom. Ostáva iba veriť, že po novom roku oprávnenosť nášho štartu v základnej časti extraligy seniorov výkonmi a výsledkami ešte zvýraznia.“

Súvisiace články