Slovenky sa udržali v 2. skupine Pohára federácie

Dominika Cibulková (Autor: TASR)
TASR|Publikované 27. apr 2008 o 17:59

Dominika Cibulková porazila Akgul Amanmuradovovú a vybojovala tak rozhodujúci tretí bod pre Slovensko

Bratislava 27. apríla (TASR) - Slovenské tenistky budú aj v roku 2009 účinkovať v II. svetovej skupine Pohára federácie. V baráži o účasť v druhej najlepšej osmičke na antuke v bratislavskom NTC deklasovali Uzbekistan 5:0. V záverečnej štvorhre si pár Janette Husárová, Magdaléna Rybáriková poradil s dvojicou Vlada Jekšibarovová, Albina Chabibulinová za 56 minút hladko v dvoch setoch 6:0 a 6:2. O osude strenutia Slovensko - Uzbekistan sa rozhodlo už po úvodnej nedelňajšej dvojhre, keď Dominika Cibulková v dueli tímových jednotiek zdolala Akgul Amanmuradovovú za 1:50 h v dvoch setoch 7:6 (9) a 6:4.

V záverečnom singli fedcupová debutantka Kristína Kučová zvíťazila nad Jekšibarovovou v troch setoch 6:1, 2:6 a 6:4. Zverenky kapitána Mojmíra Mihala aj bez zranenej Daniely Hantuchovej naplno potvrdili úlohu favoritiek a po druhý raz za sebou sa v baráži radovali z víťazstva, vlani si v košickej Steel aréne poradili so Srbskom vo svojom strede s Jelenou Jankovičovou 4:1. Súperom Sloveniek v 1. kole nového ročníka Fed Cupu bude jeden zo sedmičky Belgicko, Švajčiarsko, Srbsko, Ukrajina, Japonsko, Nemecko a Izrael. Žreb je na programe v septembri počas finále tohtosezónnej edície prestížnej tímovej súťaže medzi Španielskom a Ruskom.

Cibulková vďaka výbornému pohybu získala tajbrejk prvého setu

Cibulková s Amanmuradovovou si v úvode zápasu suverénnym spôsobom vyhrávali svoje podania. Ako prvá sa k brejkbalom dostala uzbecká dlháňka, ktorá za stavu 4:3 viedla pri Cibulkovej podaní 40:15. Slovenka však vyrovnala na 4:4 a osude prvého setu napokon rozhodoval tajbrejk. V dramatickej skrátenej hre sa presadila oveľa pohyblivejšia Cibulková, ktorá za stavu 10:9 premenila po úspešnom bekhendovom obhodení pri podaní Amanmuradovovej v poradí štvrtý setbal. V druhom dejstve za stavu 2:1 nevyužila Cibulková dva brejkbaly, no všetko si vynahradila v koncovke setu. Za stavu 5:4 pri Amanmuradovovej podaní sa Slovenka po skvelom returne dostala k prvému mečbalu a ten aj premenila, keď loptička z rakety Uzbečky skončila v aute.

Cibulková po zisku rozhodujúceho tretieho bodu netajila spokojnosť. "Bol to veľmi ťažký zápas. Amanmuradovová hrala nepríjemne, mala dobrý prvý servis a ťažko som sa dostávala do výmen. Slajzovala mi to, no som veľmi rada, že som to zvládla. V tajbrejku to bolo veľmi napínavé, no zabojovala som a v závere som mala pevnejšie nervy. V druhom sete sa mi podaril brejk v tom najvhodnejšom momente," povedala zverenka trénera Vladimíra Pláteníka.

Mojmír spokojný s výkonmi dievčat

Nehrajúci kapitán Mojmír Mihal bol šťastný, že jeho tím rozhodol o triumfe nad Uzbekistan už po troch dvojhrách. "Dievčatá pristúpili k stretnutiu veľmi zodpovedne. Uzbečky boli nebezpečné, no moje zverenky boli výborne pripravené a zápas zvládli na jednotku. Dominika nastúpila veľmi dobre pripravená. Prizvukoval som jej, aby trpezlivo čakala na svoju šancu. Zahrala kvalitný tenis, snažila sa súperku tlačiť a dostávať ju do zložitých situácii."

Kučová v prvom sete na dvorci jednoznačne dominovala. Vlaňajšia víťazka juniorky na US Open dobre podávala i returnovala, mala navrch i pri dlhších výmenách od základnej čiary a svojej súperke dovolila uhrať iba jediný gem. V druhom sete sa karta obrátila. Jekšibarovová zvýšila agresivitu pri jednotlivých úderoch, obmedzila počet nevynútených chýb a vyhrala dejstvo v pomere 6:2. V rozhodujúcom dejstve mala Uzbečka dvakrát brejk k dobru, no Kučová vždy bleskovo dokázala odpovedať rebrejkom a v koncovke setu slávila úspech, keď za stavu 5:4 premenila pri podaní súperky v poradí tretí mečbal.

"Pred zápasom som bola trochu nervózna, hoci v prvom sete to nebolo vidieť. V druhom dejstve som trochu stuhla, dostala som kŕč a nemohla som sa trafiť do kurtu. V treťom sete som bojovala o každú loptičku a som rada, že som zápas dotiahla do úspešného konca. Bola to pre mňa veľká česť nastúpiť za Slovensko vo Fed Cupe, i keď za rozhodnutého stavu. Diváci boli skvelí aj vo chvíľach,'keď sa mi nedarilo, veľmi mi pomohli," povedala po zápase Kristína Kučová, ktorá v nominácii na Uzbekistan nahradila zranenú Danielu Hantuchovú.

SLOVENSKO - Uzbekistan 5:0

Magdaléna Rybáriková - Akgul Amanmuradovová 7:6 (4), 6:2

Dominika Cibulková - Iroda Tuľaganovová 7:6 (4), 7:5

Cibulková - Amanmuradovová 7:6 (9), 6:4

Kristína Kučová - Vlada Jekšibarovová 6:1, 2:6, 6:4

Rybáriková, Janette Husárová - Jekšibarovová, Albina Chabibulinová 6:0, 6:2