Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Slovenky sa postarali o najväčšie prekvapenie

Úprimná radosť Sloveniek po skalpe favorita. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 14. jún 2009 o 22:00

Tak to je už naozaj paráda. Slovenské basketbalistky na majstrovstvách Európy lámu svoje limity.

Dnes už majú istú účasť vo štvrťfinále, čo po šesťročnej pauze čakal málokto, ale dokonca klopú veľmi hlasne aj na brány MS 2010, kam sa kvalifikuje najlepšia pätica z európskeho šampionátu. To by nepredpokladal ani najväčší optimista.

KOŠICE/RIGA. Sobotňajšie víťazstvo 78:69 nad jedným z horúcich kandidátov na medaily, domácim Lotyšskom, je takmer z ríše fantázie. Tento výsledok v náš prospech patrí jednoznačne k najväčším prekvapeniam doterajšieho priebehu turnaja.

S istotou štvrťfinále

"Ako sa cítim? Vyhrali sme, podarilo sa. Neviem ani, čo takto hneď povedať, je to čerstvé, ale som spokojný," bolo cítiť rozrušenie nad skvelým výsledkom aj z hlasu prezidenta Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Rudolfa Petrovského, keď sme sa s ním do Rigy telefonicky spojili len pár minút po víťazstve nad Lotyšskom. Tento triumf nám už definitívne zabezpečil postup do štvrťfinále. "Je to aj výsledok vzornej organizovanosti, takže v plnej miere ostávame skromní, nestúpame hore. Aj do ďalších stretnutí pôjdeme v skromnosti, aj keď nás berú ako najväčšie prekvapenie šampionátu."

Potľapkávania po pleci

Víťazstvo nad domácim celkom, ktorý sa netají medailovými ambíciami a do soboty na turnaji ešte neprehral, ešte viac zvýšilo kredit, ktorý si Slovensko na ME urobilo. "Samozrejme. Na našom zápase bol napríklad aj prezident Lotyšska, basketbal je tu populárny, ľudia to vnímajú. Stretávame sa s tým dennodenne, každý nás potľapkáva po pleci. Ideme však ďalej," prízvukuje rodák z Krompách.

Piati postúpia na MS 2010

Aj pre samotného šéfa SBA musí byť účinkovanie a prejav slovenského tímu na majstrovstvách príjemným prekvapením. Pred turnajom bol vo vyhláseniach opatrný, vravel, že už postup do osemfinálovej fázy by bol preňho zadosťučinením. "Nik to nečakal. Nebolo to o tom, že by som družstvu neveril, práve naopak. Som však v tomto smere poverčivý. Dnes vieme, že budeme hrať štvrťfinále, čo bude veľmi náročný duel z hľadiska psychickej pripravenosti. Aj na najväčších favoritov to môže doľahnúť a môžu sa práve vtedy zaseknúť."

V hre totiž bude veľa, nielen boj o semifinále ME. Prvých päť družstiev z lotyšského šampionátu totiž získa aj miestenky na budúcoročné majstrovstvá sveta do Českej republiky. Slovensku sa ani nesnívalo, že by do tejto hry mohlo prehovoriť, ale realita je taká, že šanca sa otvára. "Zatiaľ sa nič neotvára, o tomto teraz nehovorme. Ešte sa totiž neskončila ani osemfinálová fáza, teraz nás najprv zaujíma zápas s Gréckom (dnes o 14.15 hod. - pozn. aut.). Treba si uvedomiť, že aj keď sme zdolali Lotyšsko, jedna lastovička ešte leto nerobí," ostáva R. Petrovský opatrný. Ešte totiž nie je isté ani to, či do štvrťfinále pôjdeme z druhej, alebo tretej priečky. K výhodnejšej pozícii nám pomôže prakticky iba dnešné víťazstvo Španielska nad Lotyšskom.

FAKTY

SLOVENSKO - Lotyšsko 78:69 (32:36)

Zostava a body SR: Žirková 24, Gyurcsi-Luptáková 17, Kupčíková a Vyňuchalová po 8, Hricková 1 (Lásková 8, Jurčenková 6, Čarnoká 4, Palušná 2, Borovičková. Najviac bodov Lotyšska: Jakobsenová-Zogotová 20, Bašková 14, Tamaneová 10. TH: 18/14 - 18/10, fauly 17:14, 5 faulov: 39. Jurčenková, trojky 6:9, rozhodovali: Mattioli (Tal.), Tatičová
(Srb.), Bardera (Fr.), 6 000 divákov

Ďalšie výsledky E-skupiny: Grécko - Česko 62:45, Španielsko - Poľsko 67:55.

1. Španielsko 4 4 0 271:216 8
2. Lotyšsko 4 3 1 290:245 7
3. SLOVENSKO 4 3 1 262:254 7
4. Grécko 4 1 3 238:244 5
5. Poľsko 4 1 3 225:278 5
6. Česko 4 0 4 209:258 4


MIENKA TRÉNERKY

Pokey Chatmanová, trénerka SR: "Je to najcennejšie víťazstvo počas môjho pôsobenia pri kormidle slovenskej reprezentácie. Získali sme skalp jedného z najkvalitnejších družstiev v Európe na jeho domácej pôde a postúpili do štvrťfinále, čo je skvelé. Strata Jalčovej bola pre nás veľkou ranou, no zabrali ostatné dievčatá a po skvelom kolektívnom výkone sme zlomili odpor súpera. Najpotešiteľnejším faktom pre mňa je, že dievčatá každým zápasom dozrievajú."

(tasr)

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.