Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Slovenky sa na Wimbledon chystajú v Kopčanoch

Na tréning Dominiky Cibulkovej sa prišiel pozrieť aj dôchodca Richard Vízek zo Skalice. Kopčany sú 80 km od Bratislavy a 10 km od okresného mesta. (Autor: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Ondrej Gajdoš|Publikované 5. jún 2011 o 22:00

Majiteľ trávnatých kurtov Jaroslav Karas uvidí prvý raz Wimbledon - ak Cibulková postúpi do semifinále.

Jediné kurty s prírodnou trávou v okolí Bratislavy sú v Kopčanoch. Aj preto sa tam trénuje na Wimbledon.

KOPČANY. Dominika Cibulková sa na tretí grandslamový turnaj roka, Wimbledon, chystá na záhrade u Karasovcov v Kopčanoch.

"Sú to jediné kurty s prírodnou trávou v okolí Bratislavy, o ktorých viem," povedala slovenská ženská tenisová jednotka. "Hoci kvalitou ešte nedosahujú wimbledonské parametre, príprava spĺňa svoj účel."

Foto SME- Tomáš Benedikovič Viac fotiek v galérii

Namiesto zemiakov nasadil trávu

Jaroslav Karas hral kedysi futbal za ligový dorast Senice. V roku 2001 začal prerábať rodinný dom v Kopčanoch a keď vyšiel do záhrady, dostal nápad.

"Nie som ten typ, čo by v nej nasadil zemiaky, zeleninu a staral sa o to," vravel 43-ročný otec rodiny. "Záhrada je dlhá 140 metrov, a tak som sa rozhodol pre dve ihriská na tenis, či nohejbal a jedno pre beach volejbal."

Burinu pokosil, zem pooral, nasadil trávu. Od roku 2003 sa v jeho záhrade naplno športuje. Správa o prírodnej tráve v Kopčanoch sa doniesla aj k tenisovým profesionálom.

"Okrem Cibulkovej sa tu chodí prípravovať aj Rybáriková a zvyknú prísť Andrej Martin či Filip Horanský," spomínal Karas najznámejšie mená. "Vlani ma prudké dažde vytopili, a tak sme pre Dominiku pripravili kurt na futbalovom ihrisku."

Obidva dvorce na záhrade majú pre tenistov nezvyčajne široké čiary - asi 10 centimetrov. "Naťahujem ich lajnovačkou ako na futbale," vysvetľoval tréner miestneho tímu žiakov vo futbale. Tenisu sa venuje len rekreačne.

Loptičky zaletia k susedom

Na jar Jaroslav Karas zintenzívňuje starostlivosť o trávu. Každý druhý deň ju kosí a valcuje. Po dlhom hraní však na základnej čiare už vidieť zeminu, ako na Wimbledone. Cena 5 eur na hodinu je menej ako v iných mestách na antuke.

"Nikdy som v Londýne nebol. Wimbledon poznám len z televízie," vravel majiteľ trávnatých kurtov na Záhorí. "Dominika povedala, že keby postúpila do semifinále, tak ma tam pozve. Ja jej držím palce na každom turnaji, ale teraz budem ešte viac."

Keď loptička preletí vysoký plot, bez problémov ide pre ňu. So susedmi má dobrý vzťah. Z času na čas sa niektorý z priateľov zastaví na záhrade a sleduje tréning známych tenistov. Potom poprosí o podpis či spoločnú fotografiu.

wimbledon_res.jpg

Foto - TASR

Je čas na tenistky so štuplíkmi

Dominiku Cibulkovú už prebolela prehra v 1. kole Roland Garros s Američankou Kingovou, po zdravotných problémoch jej na kurte chýbali sily. Po návrate domov už obrátila pozornosť na Wimbledon. Vlani postúpila do 3. kola, kde ju zastavila neskoršia víťazka Serena Williamsová.

"Tráva nepatrí medzi moje obľúbené povrchy, ale tréner Krajan ma presviedča, že s mojou hrou sa môžem presadiť aj na nej. Mám nízko ťažisko a som rýchla. Loptičky s nízkym odskokom zahrávam v dobrom uhle. A ak sa zadarí servis, mohli by to byť dobré výsledky."

Cibulková v minulosti skúšala pred Wimbledonom aj umelú trávu, no rozdiel sa jej zdá priepastný. "To by som sa radšej pripravovala na betóne, či na antuke."

Po Roland Garros vytiahne Dominika zo šuflíka tenisky so štuplíkmi, špeciálnu obuv na trávu. Po Wimbledone ich znova na rok odloží. "Pohyb na tráve je špecifický, nedá sa za loptičkou dokĺznuť ako na antuke. Všetko treba poctivo vybehať."

Željko Krajan začal s Cibulkovou spoluprácu vlani po Wimbledone, keď bola na 47. mieste. Teraz je dvadsiata tretia. "Dominika má potenciál, aby sa dostala do top 10," tvrdil chorvátsky tréner, ktorý v apríli 2009 priviedol na post svetovej jednotky Rusku Safinovú. "Chcel som, aby sme sa po roku spolupráce priblížili k prvej desiatke, no brzdili ju choroby, zranenia. V lete príde séria turnajov v Amerike, tam by sme mohli mnohé dobehnúť."

Z Kopčian zamieri Cibulková v utorok na turnaj do holandského Hertogenboschu, kde sa rozohrá pred Wimbledonom.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články