Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Slovenky proti Maďarkám asi bez Luptákovej

Sportnet|Publikované 11. aug 2008 o 22:00

MARIÁN ŠPACAI, marian.spacaikorzar.skZajtra sa už ide naostro. Slovenské basketbalistky vstupujú do kvalifikácie majstrovstiev Európy. Na úvod

MARIÁN ŠPACAI, marian.spacaikorzar.sk

Zajtra sa už ide naostro. Slovenské basketbalistky vstupujú do kvalifikácie majstrovstiev Európy. Na úvod hostia v Košiciach Maďarsko.

KOŠICE. V C-skupine figurujú okrem týchto dvoch celkov ešte Francúzsko, Chorvátsko a Rumunsko. Istotu postupu budú mať len dva najlepšie kolektívy, teoreticky sa dá na ME 2009 dostať aj s dobrou bilanciou z tretej priečky. V dodatkovej kvalifikácii dostane ešte náhradnú šancu aj štvrtý.

Do hry vstúpi tlak

V príprave naše basketbalistky napriek strate viacerých dôležitých hráčok (Jalčová, Michulková, Kováčová, Číkošová, Palušná) iba víťazili. Dvakrát zdolali Bulharsko i Kanadu, raz Taliansko a Nemecko. "S prípravnými zápasmi môžeme byť spokojní, ale samotná kvalifikácia bude o niečom inom. Do hry tam vstupuje psychický tlak. Verím však, že aj túto bariéru sa našich hráčkam podarí prekonať," objasňuje asistent trénerky Chatmanovej Štefan Svitek, že o skutočnú tvár družstva v podstate naznačí až úvodný ostrý duel. "Nečakám, že vstúpime s nejakou excelentnou streleckou formou, my musíme vsadiť predovšetkým na dobrú obranu. Touto zbraňou môžeme zápasy povyhrávať. Obrana je vecou chcenia, treba v nej zapnúť, aj keď nejde streľba."

Okrem víťazstiev bolo v prípravnom období pozitívnym impulzom aj to, že kapitánka a najväčšia osobnosť Zuzana Žirková sa po nepríjemných problémoch so zápalom žily mohla postupne pripojiť k tímu a bude k dispozícii. "Nebolo ľahké dať všetko dokopy, pretože počas prípravy stále niekoho niečo sprevádzalo. Teraz sa však už treba maximálne koncentrovať. Dôležité bude, aby dievčatá potiahli spoločne, vsadili na teamwork a vytvorili ozajstné družstvo. Jedine takto, kolektívnou hrou, môžeme úspešne prejsť kvalifikáciou." Problémy však v slovenskom tábore celkom nezažehnali, zranenie Martiny Luptákovej z druhého prípravného stretnutia s Bulharskom sa ešte celkom nezahojilo. Vyzerá to tak, že zajtra krídelníčka, s ktorou sa počítalo ako s jednou z opôr, na ihrisko nevybehne. "Myslím si, že v prvom stretnutí ešte k dispozícii nebude," vyslovil včera predpoludním prognózu asistent trénera.

Maďarky sú na tom podobne

Prvý kvalifikačný súboj s Maďarskom je zajtra v Infiniti aréne naplánovaný na 18. hodinu. "Aj súperkám chýbajú nejaké hráčky, nemajú k dispozícii Iványiovú, ani Bérešovú, ktorá hrala v Brne. Tiež budú klásť dôraz na tímovú prácu, nemajú veľké hviezdy. Takisto zabudovávajú niekoľko mladších hráčok, takže si myslím, že sú na tom zhruba tak, ako my. Výsledok bude záležať na aktuálnej forme. Myslím si však, že v domácom prostredí by sme ich mali zdolať," uzavrel Š. Svitek.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.