Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Slovenky na prahu štvrťfinále

Lavička. Radosť dievčať po víťazstve v prvom osemfinálovom stretnutí nad Poľskom. (Autor: tasr)
SITA|Publikované 11. jún 2009 o 22:00

Slovenské reprezentantky zvíťazili v úvodnom dueli osemfinálovej E-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien v Lotyšsku nad Poľskom. Je to už druhé víťazstvo v E-skupine, ktoré by prakticky malo stačiť na štvrťfinálovú miestenku. Najbližším súperom S

Poľsko - Slovensko 56:65 (28:22)

loveniek budú v sobotu od 19.15 SELČ domáce Lotyšky.

Prvý kôš padol už po 8 sekundách z rúk poľskej hviezdy Bibrzyckej. Po minútovom obliehaní poľského koša a dvoch neúspešných streleckých pokusoch, no výborných doskokoch, napokon vyrovnala Hricková. Na začiatku 3. min. Leciejewská trestným hodom znížila na 3:4. Potom prišla slovenská smršť. Vďaka skvelej obrane (doskoky, bloky a získané lopty) a perfektnej streleckej muške Gyurcsi-Luptákovej, ktorej prihrávala tesne osobne bránená Žirková, viedli Slovenky v 7. min. 14:3. Potom trénerka Pokey Chatmanová stiahla na lavičku duo Žirková, Gyurcsi-Luptáková a Poľky vďaka neomylnej Bibrzyckej znížili do konca štvrtiny na 8:14. Druhá štvrtina bol zatiaľ tým najhorším, čo slovenské basketbalistky na kontinentálnom šampionáte predviedli. Poľky podstatne zlepšili obranu a slovenské basketbalistky nedokázali viac ako 4 minúty dostať loptu do koša. Ani Poľkám sa streľba nedarila, no mali Bibrzyckú. V 14. min. sa zverenky trénera Koziorowicza dostali opäť po 12 minútach do vedenia 16:14. Hoci Žirková ešte raz dokázala vyrovnať na 16:16, o 4 minúty poľské basketbalistky viedli už o 5 bodov (21:16) a tento náskok si udržali až do konca I. polčasu - 28:22. V tretej štvrtine pokračovala strelecká mizéria Sloveniek a Poľky natiahli svoj náskok v 22. min. už na 8 bodov - 30:22. Obrat sa začal v 25. min., keď dvanásty trojkový pokus Sloveniek skončil vďaka Žirkovej konečne v poľskom koši. Vzápätí dvakrát zapracovala pod košom vysoká Jurčenková a vďaka dvojbodovému pokusu a dvom premeneným trestným hodom bol v 36. min. na svetelnej tabuli opäť vyrovnaný stav 35:35. Krátko nato sa po kontakte s Kupčíkovou zranila Bibrzycká a jej niekoľkominútovú neprítomnosť na palubovke využila na tri koše po sebe Jalčová a slovenské basketbalistky viedli v 38. min. 41:37. Záverečné skóre štvrtiny stanovila jedným trestným hodom po návrate zo striedačky Bibrzycká - 43:40 pre Slovenky. V záverečnej štvrtine už Poľky nemali silu ani protizbraň na slovenský útok a v 33. min. prehrávali už o 11 bodov - 42:53. Tento náskok Slovenky udržiavali až do 38. min. Poľky prešli na konci zápasu na agresívnu osobnú celoplošnú obranu, ktorá im 103 sekúnd pred koncom priniesla zníženie na rozdiel 5 bodov - 56:61. Záver dramatického zápasu už pri poľskom vabanku patril Jurčenkovej, ktorá dvoma košmi stanovila konečný výsledok na 65:56 pre Slovensko.

Štatistika

Najviac bodov za Poľsko: Bibrzycká 27 (4 trojky), Leciejewská 7, Kobrynová 6. SLOVENSKO: Žirková 20 (2), Gyurcsi-Luptáková 16, Hricková a Kupčíková po 4, Vyňuchalová 0 (Jurčenková 11, Jalčová 6, Čarnoká a Lásková po 2). TH: 22/18 - 8/8, fauly: 12 - 19, trojky: 4 - 3, rozhodcovia: Juras (Srb.), Bodnár (Maď.) a Ciulin (Rum.), 200 divákov. Grécko - Španielsko (16.45 SELČ)