Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Slovan mieri z KHL von, píšu v Moskve

Žiga Jeglič (Slovan) sa teší po tom, ako skóroval doma proti Jokeritu. Slovan vyhral 6:2 a bol to jeho doposiaľ posledný "veľký" zápas v KHL. (Autor: archív TASR)
Ondrej Gajdoš|Publikované 12. feb 2015 o 19:04

Strácali sme hráčov a za nich prichádzali mladíci, povedal Matikainen.

BRATISLAVA. Za sedem rokov, čo sa hrá Kontinentálna hokejová liga, sa nezrodil výsledok s vyšším ako desaťgólovým rozdielom.

Až prišiel stredajší zápas CSKA Moskva - Slovan Bratislava 12:0.

Hráči, tréneri a vedenie Slovana pred posledným tripom v tejto sezóne KHL do Ruska vyhlasovali, že aj keď už nemajú šancu postúpiť do play off, ligu chcú dohrať so cťou. Tu je dôkaz, ako vážne to mysleli. Proti najlepšiemu tímu ligy predviedli odovzdaný výkon bez útočných ambícií a s obrovskými chybami v obrane.

Tréner: Je za tým veľa vecí

„V šiestej minúte sme prehrávali 0:3 a potom sme sa už len pozerali na hru,“ cituje portál Sovetskij sport trénera Slovana Petriho Matikainena, ktorému sa nepodarilo motivovať hokejistov, keď už nemôžu postúpiť.

„Klub prežíva zložitú sezónu a aj v mužstve je teraz veľmi ťažká situácia. Chceli sme dohrať ligu dôstojne a namiesto toho sme predviedli takýto hokej. V KHL sa nemôže stať výsledok s takýmto gólovým rozdielom. Je za ním veľa vecí.“

Fínsky kouč naznačil problémy v Slovane, ale neodpovedal na otázku, či sú za slabou hrou aj meškajúce výplaty.

Vedeniu Slovana sa nenaplnil plánovaný rozpočet 13 miliónov eur, generálny manažér Maroš Krajči sa ešte v decembri pre SME vyjadril, že klub „nevie garantovať pravidelné vyplácanie zárobkov“. Úzky hráčsky káder v sezóne ešte viac zdecimovali početné zranenia.

„Strácali sme hráčov a za nich prichádzali mladíci,“ pripomenul tréner. „V poslednom čase hráme na tri päťky, chlapci sú unavení.“

Slovan prehral štyri zápasy za sebou, pred súbojom s CSKA podľahol aj Jokeritu Helsinki 0:4, Dinamu Riga 0:6 a Atlantu Mytišči 3:4. Má z nich skóre 3:26. Z posledného miesta Západnej konferencie sa už zrejme nepohne.

Do konca základnej časti odohrá ešte päť stretnutí, najbližšie už v piatok v Nižnom Novgorode.

V piatok to chcú napraviť

Doteraz prehral Slovan v KHL najvyšším rozdielom v Jekaterinburgu 1:8 na jeseň 2013. Rekordný výsledok z ľadu CSKA letel do sveta, je zlou reklamou pre hráčov, klub i slovenský hokej.

„Bol to najhorší zápas, aký som kedy zažil,“ povedal pre portál HC Slovan obranca Michal Sersen.

„Myslím, že všetko je to len v našich hlavách. Do zápasu sme vstupovali s tým, že chceme uhrať čo najlepší výsledok, nikto z nás nič nevypustil. Pravdepodobne sa stretlo veľa zlých okolností, ktoré nezahrali pre nás. V Nižnom Novgorode chceme napraviť to, čo sa stalo v zápase s CSKA. Aby sme nepotopili seba a klub ešte viac.“

V obrane by mal už nastúpiť uzdravený obranca Ivan Baranka, ktorý pre zlomenú ruku chýbal sedem týždňov.

Vyzerá to na EBEL ligu

Slovan dohráva svoju tretiu sezónu v KHL v neistote. Nikto teraz nevie, či bude v tejto lige pokračovať. Nádej stráca aj generálny manažér klubu.

„Stále je možnosť, že budeme pokračovať v KHL, ale osobne to už nepovažujem za veľmi reálne,“ povedal Maroš Krajči pre .týždeň.

„Problém nie je ani tak so samotnou KHL ako s tým, že ak chceme uvažovať o nejakých iných možnostiach, tak to musíme urobiť už teraz, to sa nedá odkladať. My už teraz musíme povedať iným ligám, či do toho ideme, alebo nie. V KHL sa o ďalšej sezóne reálne rozhoduje až niekedy v lete, ale pre nás je to neskoro.“

Dvanásťgólový debakel nahráva v Rusku názorom, že slovenský účastník je v lige nepotrebný.

„Mužstvo CSKA urobilo rázny krok k prvenstvu v základnej časti ligy a Slovan - k odchodu z KHL. Takých mužstiev bez vôle sa liga musí zbaviť,“ napísal Sovetskij sport.

Pre Slovan by tak v budúcej sezóne pripadali do úvahy česká extraliga, rakúska súťaž EBEL a domáca extraliga.

Slovenské kluby by návrat osemnásobného majstra do Tipsport extraligy privítali.

Pre Slovan však vyzerá najreálnejšie prestup do EBEL, kde by hrali tímy zo siedmich krajín - okrem Rakúska aj zo Slovinska, Česka, Talianska, Maďarska, Chorvátska a Slovenska.

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.