Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Slovákov preverí najproduktívnejší útok

Hviezda Arménov je Henrich Mchitarjan. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|5. sep 2011 o 18:16

Môžu vyhrať v Írsku, môžu vyhrať všade. Je to výborný a sebavedomý tím s veľkými individualitami, opísal Arménov tréner Vladimír Weiss.

BRATISLAVA. Slováci dostali v kvalifikácii o postup na ME v siedmich zápasoch zatiaľ iba štyri góly (spolu s Rusmi v skupine najmenej), z toho tri im dali Arméni.

Podľa trénera Vladimíra Weissa zahralo vlani v októbri v Arménsku podpriemerne až osem hráčov.
Slováci s rýchlejším súperom nestíhali, nestačili reagovať na kombinácie a kľučky, nechávali súperovi voľný priestor. Navyše zaostávali i technicky.

Arménsko je v rebríčku FIFA na sedemdesiatom mieste (naši sú 26.), v poslednom období sa však mladý národný tím výrazne zlepšuje a má historickú šancu zahrať si prvýkrát na veľkom turnaji.

Rýchli a technickí

„Sú to výborní, rýchli a technickí hráči. Môžu vyhrať v Írsku, môžu vyhrať všade. Je to výborný, mladý a sebavedomý tím s veľkými individualitami, ktoré hrajú buď v ruskej lige, alebo v Šachtare Doneck,“ opísal súpera Weiss.

Sila mužstva je najmä v ofenzíve, využívajú rýchlosť a individuálne schopnosti hráčov. Vedia sa dostať do šancí.
V skupine B strelili Arméni najviac gólov zo všetkých - trinásť - naši dali iba šesť. Najlepším kvalifikačným strelcom je s tromi gólmi Gevorg Ghazarjan – dal gól i Slovákom.

Arméni sú silní hlavne doma, vonku vyhrali v kvalifikácii zatiaľ iba v Andorre 3:0. V Macedónsku remizovali 2:2, prehrali v Rusku 1:3. Tréner tímu je Vardan Minasjan, ktorý zároveň koučuje aj popredný tím domácej súťaže Pjunik Jerevan. Práve z tohto klubu je takmer polovica reprezentácie.

Nebezpečný Mchitarjan

Okrem spoľahlivého brankárskeho veterána, 37-ročného Romana Berezovského (chytajúceho v ruskom Chimki) a reprezentačného rekordéra v počte štartov (120), pravého obrancu Pjuniku Sargisa Hovsepjana (38) tvoria tím väčšinou mladíci.

Tvorcom arménskej hry je ofenzívny záložník Henrich Mchitarjan (22 rokov), ktorého vlani kúpil ukrajinský Šachtar Doneck za šesť miliónov eur.

„Je univerzálny. Najlepšie mu sedí post podhrotového hráča, no zvládne aj úlohu defenzívneho záložníka. Technicky výborne vybavený, so zrýchlením a neustálym pohybom. Krokmi veru nešetrí. Silný v súbojoch jeden proti jednému,“ vymenúva hráčove silné zbrane bývalý medzinárodný rozhodca a funkcionár Šachtaru Ľuboš Micheľ.

Rezervy majú Arméni v obrannej činnosti jednotlivcov i mužstva ako celku.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články