Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Slovákom sa vo štvrtok nedarilo v behu ani na svahoch

SITA|Publikované 22. feb 2007 o 15:44

JACA 22. februára (SITA/SOV - od tlačového atašé slovenskej výpravy Ľubomíra Součka) - Vo štvrtok, predposledný deň VIII. zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v španielskej Jake, sa ...

JACA 22. februára (SITA/SOV - od tlačového atašé slovenskej výpravy Ľubomíra Součka) - Vo štvrtok, predposledný deň VIII. zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v španielskej Jake, sa slovenským reprezentantom na svahoch ani v bielej stope nedarilo. Pohromou sa skončilo účinkovanie našich chlapcov i dievčat v bežeckých pretekoch voľnou technikou na 10, resp. 7,5 km. Medzi dievčatami bolo najlepším výsledkom medzi 80 klasifikovanými z 82 štartujúcich až 41. miesto Zdenky Ošusovej, ktorá za víťaznou Nórkou Marthou Kristoffersenovou zaostala o 2:23,2 min. Monika Kadlecová obsadila 46. miesto so stratou 2:30,3 min a Lucia Klimková 55. miesto s odstupom 3:08,3 min. Ešte podstatne horšie dopadli chlapci, ktorí sa zhodne umiestili až v siedmej desiatke. Martin Faix obsadil 61. miesto so stratou 2:51,3 min na víťazného Nemca Tima Tscharnkeho, Michal Rajniak skončil 65. (+3:25,1) a Lukáš Pavlovič 67. (+3:26,6). Z 96 štartujúcich klasifikovali 92, takže všetci Slováci sa umiestnili až v poslednej tretine štartového poľa. Vedúci bežeckej časti slovenskej výpravy Branko Michalech bol z výkonov našich pretekárov roztrpčený: "Najväčším sklamaním bol pre mňa Martin Faix, ktorý je špecialista na "skejt" a za normálnych okolností mal skončiť v prvej dvadsiatke. Nepoučil sa vôbec z chyby v utorňajších pretekoch na 7,5 km klasicky, kde prepálil začiatok a vo veľkej nadmorskej výške mu stvrdli nohy. Teraz vyštartoval tak rýchlo, ako keby išiel šprint. Po 1500 metroch bol na čele celých pretekov, ale postupne úplne odpadol. On pritom mal byť z našich jednoznačne najväčším želiezkom v ohni, ďalší dvaja za ním v predošlých pretekoch výraznejšie zaostávali. Medzi dievčatami dopadla najhoršie Lucia Klimková, ktorá pritom bola našou papierovou jednotkou, veď s prehľadom vyhrala všetky tri kvalifikačné preteky, na ktorých štartovala. Ešte pred týždňom na medzinárodných majstrovstvách Česka bežala výborne a skončila štvrtá, ale tu bola psychicky ako keby mimo a vôbec neukázala, na čo má. Ďalšie dve dievčatá zabehli v podstate v rámci svojich možností a Zdenka Ošusová podala slušný výkon. Celkove však musím všetkým našim pretekárom vyčítať odovzdaný pohybový prejav. Na pohľad to vyzeralo, ako keby na trati nebojovali."

Jedinou dobrou bežeckou správou dňa pre nás bolo, že organizátori sa rozhodli do piatkového programu EYOF vrátiť pôvodne zrušené preteky miešaných štafiet na 4x6 km, takže naši bežci ešte dostanú šancu na reparát. Ich doterajšie výsledky v Jake boli jednoznačným "prepadákom". Treba len dúfať, že na trati v Candanchu budú v piatok lepšie podmienky, ako v predošlých dňoch. V noci zo stredy na štvrtok totiž kašovitý špinavý sneh primrzol a aj keď preteky preteky odštartovali s hodinovým oneskorením, lebo sa skútrom snažili tvrdý podklad rozbiť, stopa bola na mnohých miestach ľadová.

Snoubordisti vo štvrtok súťažili v Panticose v obrovskom slalome. Túto disciplínu im organizátori EYOF zaradili do programu dodatočne, namiesto snoubordkrosu, ktorý z dôvodov nedostatku snehu museli zrušiť. Pre slovenského reprezentanta Jozefa Vaníka je obrovský slalom len doplnkovou disciplínou, v ktorej nemal žiadne ambície. V 54-člennom štartovom poli obsadil 29. miesto s obrovskou stratou 25,55 s na víťazného Rakúšana Lukasa Mathiesa. Rovnakú súťaž dievčat bez slovenského zastúpenia vyhrala Švajčiarka Yvonne Schützová.

Zjazdári išli v Candanchu obrovský slalom. Z tria Slovákov v 105-člennom štartovom poli na ťažkej a nebezpečnej trati mal po 1. kole dobrú východiskovú pozíciu na 21. mieste (s číslom 50) Adam Žampa so stratou 2,72 s na vedúceho pretekára a neskoršieho víťaza Taliana Giovanniho Borsottiho. V 2. kole však krátko pred cieľom vyletel z trate, musel sa vracať do bránky a nabral obrovskú konečnú stratu 37,17 s. To znamenalo až 52. miesto medzi 57 klasifikovanými. Problémy mal aj Matej Kutlík, ktorý skončil len o tri miesta vyššie. Smolu mal Michal Janeček, ktorý si pri prvej jazde natiahol vnútorný postranný väz pravého kolena a na druhé kolo už pre bolesti nenastúpil.

Finálové výsledky - štvrtok:

BEH NA LYŽIACH

chlapci - 10 km voľne: 1. Tscharnke (Nem.) 24:21,6, 2. Sedov +9,9, 3. Kovaľov (obaja Rus.) +22,1, ... 61. Faix +2:51,3, 65. Rajniak +3:25,1, 67. Pavlovič (všetci SR) +3:26,6.

dievčatá - 7,5 km voľne: 1. Kristoffersonová 21:41,2, 2. Gausenová (obe Nór.) +6,3, 3. Siegelová (Nem.) +16,2, ... 41. Ošusová +2:23,2, 46. Kadlecová +2:30,3, 55. Klimková (všetky SR) +3:08,3.

SNOUBORDING

chlapci - obrovský slalom: 1. Mathies 1:13,21, 2. Stefaner (obaja Rak.) +0,26, 3. Bažanov (Rus.) +1,00, ... 29. Vaník (SR) +25,55.

dievčatá - obrovský slalom: 1. Schützová (Švaj.) 1:20,73, 2. Garmašovová (Rus.) +0,18, 3. Meschiková (Rak.) +0,43.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

chlapci - obrovský slalom: 1. Borsotti (Tal.) 2:08,10, 2. Thoule (Franc.) +1,44, 3. Masdal (Nór.) +1,70, ... 49. Kutlík +26,14, 52. Žampa +37,17, Janeček (všetci SR) nenastúpil na 2. kolo pre zranenie.