Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Slovákom chýba v Davis cupe krok medzi elitu, sú nenasadení

Slovenskí reprezentanti zľava Norbert Gombos, Martin Kližan, Lukáš Lacko a Michal Mertiňák oslavovali víťazstvo nad Rakúskom už po sobotňajšej štvorhre. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|Publikované 6. apr 2014 o 21:35

Nováčik Norbert Gombos prvým bodom v piatok nakopol slovenský tím, po sobote bol stav 3:0.

BRATISLAVA. Mala to byť veľká trojdňová dráma. Nakoniec slovenskí tenisti rozhodli o svojom víťazstve nad Rakúskom v 2. kole prvej skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára už v sobotňajšej štvorhre.

Viedli 3:0 a včerajšie záverečné dvojhry sa niesli v pohodovej atmosfére. Prehra Norberta Gombosa s Andreasom Haiderom-Maurerom nebolela.

Slovensko zvíťazilo 4:1 a postúpilo do septembrovej baráže o postup do svetovej skupiny, z ktorej vypadlo v roku 2006.

Mečíř mal šťastnú ruku

Rakúšania boli papierovo miernymi favoritmi, Slováci mali výhodu domáceho prostredia. Nehrajúcemu kapitánovi Miloslavovi Mečířovi vyšli všetky ťahy so zostavou.

Pri štvrtkovom žrebovaní odvážne postavil do dvojhry nováčika Norberta Gombosa (164. v ATP) namiesto jednotky Martina Kližana, ktorý sa neskoro vrátil z antukového turnaja v Kolumbii. A práve Gombos prekvapujúco vybojoval prvý bod proti najlepšiemu rakúskemu hráčovi Dominicovi Thiemovi (79.). Naštartoval domáci tím.

„Keby Noro pravidelne podával takého výkony, mohol by byť v top 50,“ tvrdil slovenský kapitán.

Vzápätí sa pridal Lukáš Lacko, keď s Haiderom-Maurerom obrátil z 1:2 na sety. Počínal si skúsene, sebavedome, v pravej chvíli vedel zapnúť na vyššiu úroveň.

((foto))

Štvorhra bola vrcholom

Sobotňajšia štvorhra bola krásnym vyvrcholením víkendového súboja.

„O zaradení Kližana som sa rozhodol v piatok večer,“ vysvetľoval. „Jednak som chcel šetriť Lacka na nedeľu a zároveň sa do zostavy tlačil Kližan - to mi uľahčilo rozhodovanie.“

Spočiatku Rakúšania udávali tempo hry, viedli 2:0 na sety. Peya s Thiemom sa lepšie dopĺňali, v slovenskej dvojici bol lepším skúsený Mertiňák a Kližan striedal výborné chvíle so slabšími.

Kritický moment nastal v treťom sete. Hostia viedli už 4:2. Mertiňák s Kližanom však zabojovali, po troch vyhratých gemoch obrátili vývoj. Set vyhrali v tajbrejku. A potom vyrovnali na 2:2.

„V úvode som sa na kurte hľadal, lebo prechod z antuky na tvrdý povrch nie je jednoduchý,“ vravel Kližan. „Od tretieho setu sme začali lepšie returnovať, robili sme na súperov tlak a vytvárali sme si viac príležitostí, aby sme ich brejkli.“

Piaty set, to bol tenis, čo dvíhal divákov zo sedadiel. Slovensko viedlo 5:4 a Mertiňák s novými loptami podával na víťazstvo v zápase.

„Vtedy som začínal veriť, že chlapci dotiahnu zápas do víťazného konca,“ poznamenal Mečíř.

Znova je dobrá partia

Po premenenom mečbale vybehol Lacko z lavičky a striekal na spoluhráčov šampanské ako na pódiu vo formule 1. Diváci aplaudovali tenistom pri víťaznom kole. Bolo cítiť, že slovenský tím opäť tvorí súdržnú partiu.

„Nováčik Noro Gombos je výraznou posilou kolektívu,“ tešil sa Kližan. „Konečne sme sa dali všetci dokopy. Aj my s Lukášom Lackom sme si vysvetlili sporné veci z nedávnej minulosti a teraz máme v tíme výbornú atmosféru.“

Slováci sa zajtra dozvedia meno súpera v septembrovej baráži. Do úvahy prichádzajú Španielsko, Srbsko, Kanada, Holandsko, Belgicko, Austrália, USA či Argentína.

Mečířov tím by sa po ôsmich rokoch mohol vrátiť medzi 16-člennú svetovú elitu.

Slováci sú nenasadení

Nasadenie krajín pred utorňajším žrebom play-off o svetovú skupinu Davisovho pohára 2015 (bude sa hrať 12. - 14. septembra 2014):

Nasadené krajiny (podľa postavenia v renkingu ITF): Srbsko, Španielsko, Argentína, Kanada, USA, Austrália, Chorvátsko, Belgicko

Nenasadené krajiny (abecedne): Brazília, Holandsko, India, Izrael, Kolumbia, SLOVENSKO, Ukrajina, Uzbekistan

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.