Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Slovák žijúci vo Vancouvri: Ohne v meste už zhasli

Horiace centrum Vancouru počas výtržností. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|17. jún 2011 o 12:15

Vancouver prestál výtržnosti hokejových fanúšikov po prehratom finále NHL. Tí si vybíjali zlosť rozbíjaním výkladov obchodov a zakladaním ohňov v centre mesta.

BRATISLAVA. Fanúšikovia Vancouvru Canucks nezvládli emócie po prehratom finále Stanleyho pohára s Bostonom Bruins. Ich tím viedol v sérii 2:0 a 3:2 na zápasy, aj tak slávnu trofej nezískal.

Priaznivci si svoju zlosť z prehry vybili na rozbíjaní výkladov či podpaľovaní aut. Situáciu deň po výtržnostiach vysvetľuje Peter Ostrovský, ktorý žije v kanadskom meste pätnásť rokov a kedysi hrával za mládežnícke výbery Slovana Bratislava.

„Negatívna energia a frustrovanosť fanúšikov sa stupňovala počas tretej tretiny rozhodujúceho zápasu proti Bostonu. Čo začalo vykrikovaním a malými šarvátkami, sa rýchlo zvrhlo na chaos, aký toto mesto nepamätá od roku 1994, keď Canucks prehrali rovnako v siedmich zápasoch s New York Rangers.

Davy fanúšikov sa s úžasom prizerali na vyčíňanie chuligánov, ktorí začali demolovať mesto, podpaľovať autá a odpadové kontajnery. Iní podnapití fanúšikovia sa rozhodli, že si vybijú zlosť na obchodných výkladoch. Najhoršie dopadol obchodný dom The Hudson´s Bay, ktorý je podstatnou súčasťou kanadskej histórie. Chuligáni mu vybili okná a preriedili tovar.

Vo štvrtok nad ránom okolo tretej polícia aj s pomocou slzného plynu dostala situáciu pod kontrolu. Mesto vyzeralo hrozne. Chodníky a cesty boli posiate odpadkami a črepinami. Odchody s rozbitými výkladmi boli vykradnuté a na cestách bolo viacero prevrhnutých aút, medzi ktorými nechýbali aj policajné vozidlá.

Vancouver je mesto plné horkokrvných fanúšikov, ktorí milujú svoj tím a nenávidia prehry. Plus sa vo štvrtok odzrkadlila kanadská mentalita: „Keď nie si prvý, tak si posledný.“

"Dnes (vo štvrtok cez deň) už fungovalo všetko ako obvykle. Upratovacie čaty dali ulice rýchlo do poriadku a už nad ránom sa začali objavovať sklenárske vozy, ktoré povymieňali rozbité okná na obchodoch. Mesto bude za pár dni ako nové a pripravené na ďalšiu sezónu.“

Fotogaléria z výtržností vo Vancouvri nájdete na hokej.sme.sk >>

Nepokoje vo Vancouvri

Súvisiace články