Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Slováci zatiaľ zaostávajú za očakávaním

SITA|Publikované 20. dec 2007 o 14:28

OSRBLIE 20. decembra (SITA) - V úvodných troch kolách Svetového pohára biatlonistov v sezóne 2007/2008 získali slovenskí reprezentanti do celkovej klasifikácie iba 28 bodov - 27 z nich vybojovala Martina ...

OSRBLIE 20. decembra (SITA) - V úvodných troch kolách Svetového pohára biatlonistov v sezóne 2007/2008 získali slovenskí reprezentanti do celkovej klasifikácie iba 28 bodov - 27 z nich vybojovala Martina Halinárová, o jediný sa postaral Marek Matiaško. Ani prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Juraj Sanitra neskrýva, že je to menej, ako pred začiatkom bojov o krištáľový glóbus očakával. "Úvod sezóny nebol taký, ako sme predpokladali. Predovšetkým od mužov sme čakali lepšie výsledky. Bodované umiestnenie Mareka Matiaška, či veľmi dobre rozbehnuté preteky štafiet Pavlom Hurajtom sú však prísľubom. Verím, že ten tvrdý tréning, ktorý majú všetci za sebou, sa prejaví na vrchole sezóny - na februárových majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde. Medzi našimi ženami jednoznačne dominuje Martina Halinárová. V pretekoch odovzdáva to, čo natrénovala. Ak sa jej ešte podarí zrýchliť streľbu, môže urobiť aj lepší výsledok, ako bolo pätnáste či dvadsiate miesto na Svetovom pohári v Hochfilzene," začal svoje hodnotenie úvodnej tretiny sezóny prvý muž slovenského biatlonu.

V tejto sezóne sa bojuje nielen o body do celkovej klasifikácie, ale aj o právo štartovať v pretekoch tohto rangu. Už po 1. kole vo fínskom Kontiolahti sa robila prvá redukcia štartového poľa - do 2. a 3. kola mohlo nastúpiť iba prvých 90 mužov a žien v rebríčku tzv. IBU-bodov. Slovensko vtedy prišlo o jednu miestenku v oboch kategóriách. Po Novom roku sa však biatlonisti spod Tatier vrátia opäť k pôvodným počtom štartujúcich - vďaka umiestneniu v Európskom pohári si obe stratené miestenky vybojovali späť. "Priznám sa, že v úvode sezóny som bol trochu nervózny, keď sme stratili po jednej pozícii v kategórii mužov i žien. Navyše ďalší pretekári boli len na hrane vyradenia zo Svetového pohára. V súčasnosti som rád, že sa nám vďaka výsledkom v Európskom pohári vrátili počty na pôvodnú hodnotu - môžeme opäť nominovať štyri ženy a troch mužov. Nový kvalifikačný systém, ktorý je vo Svetovom pohári, vniesol do súťaží trochu napätia a aj pre našich pretekárov je motiváciou do ďalšej práce," pochvaľuje si nový systém Juraj Sanitra.

Momentálne sa slovenskí reprezentanti pripravujú vo svojich oddieloch, medzi sviatkami ich čakajú majstrovstvá Slovenska v Osrblí, ktoré budú zároveň aj nominačnými pretekmi do ďalších kôl Svetového a Európskeho pohára.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.