Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Slováci v kvalifikácii ME proti Bielorusku, Cypru a Moldavsku

SITA|19. aug 2006 o 13:28

INNSBRUCK19. augusta (SITA) - V rakúskom Innsbrucku vyžrebovali v sobotu popoludní I. fázu kvalifikácie v hádzanej mužov o postup na majstrovstvá Európy 2008 v Nórsku. Svojich súperov spoznali počas žrebu ...

INNSBRUCK19. augusta (SITA) - V rakúskom Innsbrucku vyžrebovali v sobotu popoludní I. fázu kvalifikácie v hádzanej mužov o postup na majstrovstvá Európy 2008 v Nórsku. Svojich súperov spoznali počas žrebu v tamojšej hale Olympiaworld krátko pred vyvrcholením kontinentálneho šampionátu hráčov do 20 rokov aj slovenskí reprezentanti, ktorí boli vďaka účasti na tohtoročných ME vo Švajčiarsku nasadení v prvom výkonnostnom koši. Slováci sa v 1. skupine stretnú s Bieloruskom, Cyprom a Moldavskom, hoci ich poteniálnym protivníkom mohlo byť aj Švédsko.

"Myslím si, že z hľadiska postupvých šancí máme prijateľnú skupinu. Za normálnych okolností by sme si mali zabezpečiť účasť v play off. Dobré by však bolo, keby sme skupinu vyhrali. Najsilnejším protivníkom budú Bielorusi. Cyprus a Moldavsko by nemali vážnejšie prehovoriť do bojov o postup. Na zasadnutí exekutívy Európskej hádzanárskej federácie, ktoré bude 15. septembra v Bratislave, sa pokúsime navrhnúť, aby sme mohli odohrať I. fázu kvalifikácie turnajovým spôsobom, teda nie systémom doma - vonku. Ak nám dá EHF súhlas, oslovíme ostatných účastníkov 1. skupiny. V prípade ich súhlasného stanoviska by sme radi boli hostiteľmi tohto turnaja," poznamenal pre agentúru SITA na margo žrebu prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Pavol Derfényi, ktoré navyše dodal: "Pre nás nie je dobré, že momentálne nemáme vyriešenú otázku reprezentačného trénera mužov."

ME mužov sa uskutočnia v termíne 17. - 27. januára 2008. Z 39 prihlásených reprezentácií sa 7 vyhlo kvalifikačným súbojom. Obhajca titulu Francúzsko a Nórsko ako organizátor majú účasť zabezpečenú automaticky. Na tohtoročnom európskom šampionáte vo Švajčiarsku si priamy štart vybojovali aj tímy na 2. - 6. mieste: Španielsko, Dánsko, Chorvátsko, Nemecko a Rusko. O ďalších deviatich miestenkách sa rozhodne v kvalifikácii. V I. fáze sa predstaví 26 družstiev vrátane Slovenska. Bude sa hrať v siedmich skupinách systémom doma - vonku (3. - 21. 1. 2007). Z piatich štvorčlenných skupín postúpia do II. fázy, kde je nasadená šestica Slovinsko, Island, Ukrajina, Poľsko, Česko a Maďarsko, prví dvaja, z dvoch skupín s troma účastníkmi len víťazi.

Deväť dvojzápasov play off je potom na programe 9./10. a 16./17. júna 2007.


Zloženie základných skupín I. fázy kvalifikácie hádzanárov o postup ME 2008 v Nórsku (17. - 27. januára 2008):

1. skupina: Slovensko, Bielorusko, Cyprus, Moldavsko

2. skupina: Srbsko, Macedónsko, Izrael, Luxembursko

3. skupina: Rumunsko, Lotyšsko, Bulharsko, Gruzínsko

4. skupina: Rakúsko, Fínsko, Holandsko, Čierna Hora

5. skupina: Švajčiarsko, Litva, Turecko, Taliansko

6. skupina: Portugalsko, Grécko, Estónsko

7. skupina: Švédsko, Bosna a Hercegovina, Belgicko


Súvisiace články