Slováci v Írsku gól nedali, no odnášajú si bod

Vladimír Weiss v súboji so Stephenom Wardom.
Vladimír Weiss v súboji so Stephenom Wardom. (Autor: TASR)
Ladislav Harsányi|2. sep 2011 o 18:51

Neprehrať. Taký bol primárny cieľ slovenských futbalistov v kvalifikačnom zápase na EURO 2012 v Írsku. Splnil sa im po bezgólovom výsledku.

DUBLIN. Prekrásny štadión Aviva s kapacitou 51 700 miest nebol vypredaný, pár tisíc zelených sedadiel zostalo prázdnych. Sektor pre hostí sa zaplnil 2100 slovenskými fanúšikmi (1600 prišlo z Ostrovov, zvyšok zo Slovenska) a už pred úvodným hvizdom dal o sebe vedieť skandovaním My sme tu doma a Slovenskó!

V slovenskom tíme nastúpili dvaja jubilanti: stopéri Škrtel a Ďurica obliekli reprezentačný dres po päťdesiatykrát. V základe nechýbal Hamšík, ktorý sa boril so zranením, no na poslednom tréningu sa zdal byť fit a zdanie neklamalo.

Po hymnách za sprievodu gájd sa mohol začať zápas o dôležité body. V domácom tíme nenastúpil útočník Long, ktorého tréner Giovanni Trapattoni avizoval v útoku (nebol ani na súpiske), dvojičkou Robbieho Keana v útoku sa stal Doyle.

Muchova podpora

Hostia spočiatku hrali opatrne (s očakávaným rozostavením 4-2-3-1), ani Íri sa však nevrhali do útokov a tlak z ich strany neprichádzal. V obrannej línii Slovákov dominoval Škrtel. V 19. minúte Hamšík výborne našiel Weissa, ten ale vystrelil len slabo do stredu bránky. Slováci na istý čas prevzali iniciatívu, po Stochovom centri bol v dobrej šanci hlavičkujúci Hološko, ale bol z toho iba roh.

Najväčšiu šancu prvého polčasu mal v 38. minúte Duff, ktorý si šikovne narazil loptu s Andrewsom, Mucha však jeho strelu bravúrne vyrazil. Prvý polčas nenadchol, nepresnosti sa kopili v hre oboch tímov. Slovenskí futbalisti neboli horší ako súper a ich fanúšikovia sa v hľadisku taktiež nestratili a vytrvalo povzbudzovali.

Živo po prestávke

Po prestávke mužstvá vniesli viac života do hry, hráči však stále kazili veľa prihrávok. Stoch v 56. min výborne našiel Weissa, po jeho strele lopta míňala pravú žrď brankára Givena. Po Hološkovej prihrávke Hamšíkovi zblokoval strelu Ledger. Íri kontrovali a zápas nabral správne obrátky i napätie.

Hoci domáci mali loptu častejšie na kopačkách, nebezpečnejší boli po protiútokoch Slováci. Dokázali írsku obranu dostať do problémov. Začali sa napĺňať predzápasové prognózy trénera Weissa o obojstranne útočnom a otvorenom futbale. Keane v 73. min v čistej šanci prehlavičkoval Muchovu bránku. Diváci sa už nemali čas nudiť a ani brankári.

Remíza akoby ani jeden tím neinteresovala, oba chceli vyhrať. V závere prišiel tlak Írov, ale gól nedali. Oba tímy tak získali doteraz rovnaký počet bodov (14), B-skupinu vedú Rusi (16 bodov), ktorí zdolali Macedónsko 1:0.

Najbližšie čaká Slovákov kvalifikačný duel 6. septembra proti Arménsku v Žiline.

Hlasy po zápase:

Vladimír Weiss, tréner SR: "Zápas bol kvalitný vo výbornej atmosfére. Ako sme mohli vyhrať, tak sme mohli aj prehrať. Mali sme svoje šance, mal ich aj súper. Šance na postup sú stále otvorené. Dúfam, že Íri dosiahnu tieť remízu v Rusku."

Giovanni Trapattoni, tréner Írska: "Slováci hrali veľmi fyzicky a s veľkým nasadením. My sme ale najmä v druhom polčase boli lepším tímom a vytvorili sme si šance, ktoré sme mali premeniť. Najmä tá Coxova bola obrovská, remíza v otázke postupu veľa nerieši."

Miroslav Karhan, stredopoliar SR: "Nie sme celkom spokojní s remízou. Mali sme dobré príležitosti, hoci tie mal aj súper. Ale určite sme mali dať gól.

Marek Hamšík, kapitán SR: "Bol to veľmi zaujímavý zápas najmä pre divákov, hralo sa v dobrom tempe hore-dole. Škoda, že sme nevyužili naše šance. Postupové vyhliadky vidím stále otvorené. V strede poľa nám dal tréner spolu s Vladom Weissom a Miňom Stochom pomerne veľkú voľnosť, ale museli sme sa poctivo vracať do defenzívy."

Juraj Kucka, stredopoliar SR: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Íri vedeli byť nepríjemní, hrali fyzický futbal a nakopávali vysoké lopty. Škoda, že sme sa nevedeli presadiť v našich šanciach. Čo sa týka postupových šancí, ešte nie je rozhodnuté, my sa musíme sústrediť na seba a zvládnuť najbližší zápas s Arménskom."

Ohlasy médií:

Irish Examiner (Ír.): "Slovensko remizovalo v Írsku. Postupové šance na európsky šampionát s trhlinou. Robie Keane nevyužil jedinečnú príležitosť rozhodnúť zápas."

Daily Mail (V. Brit..): "Trapattoniho kvalifikačné nádeje na hrane noža po remíze v Dubline. Írsko musí po bezgólovej remíze so Slovenskom dúfať, že neprehrá v Rusku."

The Sun (V. Brit.): "Robbie Keane nepremenil fantastickú šancu v závere stretnutia, Írsko prišlo o vedúcu pozíciu v B-skupine."

The Telegraph (V. Brit.): "Robbie Keane mohol potvrdiť svoj prestup do Hollywoodu, ale útočník LA Galaxy zatiaľ nenašiel správny scenár súdiac podľa bezsennej noci, počas ktorej odmietol rozhodnúť zápas proti Slovensku."

Mirror Football (Ír.): "Robbie Keane to neukončil hollywoodským happy-endom."

Independent.ie (Ír.): "Bezgólové, bezzubé a bez života. Smutné - Íri herne i myšlienkovo zaostávali. Slováci si vytvárali šance s mrazivou ľahkosťou. Trapattoniho systém škrípal a nebolo jasné, kto vlastne hrá doma. Budeme radi, keď sa dostaneme aspoň do baráže."

Irish examiner (Ír.): "Slováci znechutili nervóznych Írov. Šance Írska postúpiť po osemnástich rokoch na veľký turnaj sa po bezgólovej remíze so Slovenskom výrazne vzdialili. Sklamaní diváci domácich vypískali.

RTE.ie (Ír.): "Šance Írov na priamy postup po žalostnom výkone klesli. Domáci predviedli nervózny a lajdácky výkon, ktorý dovolil súperovi držať taktovku zápasu. Slováci získali bod, po ktorý si prišli, ale mohli mať aj všetky tri."

Irish Times (Ír.): "Zdeptaní Íri dosiahli iba remízu. Trapattoniho zverenci neurobili dosť, aby zaznamenali vytúžené víťazstvo. Úprimne povedané, hru držali v rukách Slováci."

Fotogalériu zo zápasu si pozrite na futbal.sme.sk >>

kvalifikácia o postup na ME 2012, B. skupina:

Írsko 0:0 Slovensko

ŽK: Dunne, St. Ledger - Kucka, Mucha, rozhodoval: Proenca (Port.).

Írsko: Given - OShea, Dunne, St. Ledger, Ward - Duff, Andrews, Whelan, McGeady (85. Hunt) - Keane, Doyle (64. Cox)

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Čech - Karhan, Kucka (77. Guédé) - Hamšík, Stoch, Weiss (86. Jendrišek) - Hološko (88. Hološko)

XXX Rozhodca Proenca ukončil zápas.

93. min - Dunne hlavičkuje, ale tesne mimo bránu.

92. min - Íri zatlačili hostí k slovenskej bráne, majú roh, Slováci sa bránia, nedostávame loptu od brány.

89. min - Prihrávka pri írskej šestnástke na Stocha, ten už loptu nedostihol, Íri začínajú útok. Nadstavený čas budú 3 minúty.

87. min - St. Ledger fauloval Jendrišeka, dostáva žltú kartu.

85. min - Írske striedanie, McGeady odchádza, nahradí ho Hunt. Striedajú aj Slováci, za Weissa prichádza Jendrišek, vzápätí odchádza Hološko a nastupuje Vittek.

84. min - Ďalšia obrovská možnosť Írska, Keana ešte ustrážil Ďurica a Cox strieľa tesne mimo bránu.

80. min - Hamšík strieľa na Givena, ten rozohráva.

77. min - Cox pred slovenskou bránou, Mucha bezpečne chytá.

76. min - Slovensko strieda, odchádza Kucka, nastupuje Guédé.

75. min - Obrovská šanca Írov, nekrytý Robbie Keane po centri Duffa zahodil obrovskú šancu a vystrelil tesne nad našu bránu. Ján Mucha dostáva žltú kartu za zdržiavanie.

72. min - McGeady pri slovenskej šestnástke, vypálil, ale len mimo slovenskej brány.

68. min - Weiss nabehol pred bránu, prihrával, ale k Slovákom sa lopta nedostala, máme roh, ale lopta končí u brankára Givena. Bola to najväčšia šanca slovenského tímu.

66. min - Kucka dostáva žltú kartu po faule v strede ihriska. Vzápätí Dunne fauluje Ďuricu a dostáva žltú kartu.

64. min - Íri po prvom strieľaní, odišiel Doyle, nastúpil útočník Cox.

60. min - Hološko prihrával na osamoteného Hamšíka, ten ale loptu napálil len do írskeho obrancu.

58. min - Duff pred slovenskou šestnástkou strieľa nad bránu. Slováci pri írskej bráne, Weissov center skončil v päťke, ale Škrtel sa k zakončeniu nedostal.

56. min - Slováci v rýchlej akcii, ale Weissova strela po zemi ide tesne vedľa brány. Slováci majú rohový kop, Íri neustále odkopávajú na aut.

54. min - Andrewsova strela na Muchu zblokovaná, ale lopta zostáva domácim.

51. min - Slováci nepustili Írov do väčšieho tlaku.

49. min - Whelan padá v šestnástke, Íri zamestnávajú našu obranu, penalta však z toho nebude. Íri majú roh.

49. min - Weissa v prieniku zabrzdila írska obrana, lopta však zostáva u Slovákov.

46. min - Začal sa druhý polčas.

XXX Koniec prvého polčasu

46. min - Rozhodcovia nadstavujú 1 minútu, mužstvá dohrávajú polčas vo voľnejšom tempe.

43. min - Íri v sľubnej akcii, ale Ďurica bol faulovaný.

38. min - Íri sa znenazdajky dostali pred slovenskú bránu, obišli všetkých našich obrancov a Mucha však vyboxoval nebezpečnú strelu Duffa. V protiútoku strieľa Weiss, Given vytlačil na roh. Ďurica mieril nad bránu.

35. min - Ďuricu ošetrujú za čiarou, pri jednom zo súbojov dostal Dunneovou kopačkou do lakťa.

33. min - Slováci v ďalšom rýchlom brejku, ale lopta sa už k Weissovi pred bránou nedostala.

27. min - Stoch a Hamšík v rýchlej akcii, Hološko bol faulovaný, Slováci majú štandardku. Hološko hlavičkoval na írsku bránu a Given vytlačil na roh. Íri nás vytlačili od svojej šestnástky, ale domáci faulovali Karhana, lopta sa vracia na naše kopačky.

21. min - St. Ledger fauloval Hamšíka, Slováci majú priamy kop z 20 metrov od brány, Ďuricova strela mierila len do írskeho futbalistu.

19. min - Slováci získali loptu na vlastnej polovici, Hamšík ju podržal, prihrával Weissovi, ale ten pálil len do brankára Givena.

18. min - Stoch si po ľavej strane urobil priestor, stihol aj vystreliť, ale len tesne mimo brány.

16. min - Keane sa snažil zakončiť nožničkami, ale loptu zle zasiahol a Mucha rozohráva

14. min - Weiss fauloval Duffa, vzápätí však Weiss aj získava loptu a získavame aut v blízkosti írskej brány. Čech prudko strieľa, lopta však išla mimo bránu, Given nemusel zasahovať.

10. min - Na Keana smerovala prudká prihrávka, on ju však už nestihol zachytiť, rozohráva slovenské mužstvo.

9. min - Škrtel fauloval, McGeady pri lopte pri prvej írskej štandardke.

8. min - Kucka kolmo prihrával na Pekaríka, toho však pribrzdila domáca obrana.

6. min - Íri vo väčšej šanci, ale Ján Ďurica odkopával spred šestnástky.

3. min - Hamšík zachytil loptu v strede poľa, ale väčšie nebezpečenstvo pre írsku bránu z toho nebolo.

2. min - Íri sa chopili lopty hneď od úvodu a z obrany sa snažia založiť útok. Ich prvá akcia sa však skončila autom pre Slovensko.

1. min - Zápas sa začal, Slováci hrajú v modrých dresoch, domáci Íri v zelených.

XXX Mužstvá oboch tímov nastupujú na trávnik.

XXX Na zápas s Írskom nastúpi v základnej zostave aj Marek Hamšík, ktorý sa po menšom zranení z prípravného zápasu s Palermom stihol dať do poriadku.