Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Slováci túžia po zlate z IX.ZPH v Turíne, kandidátom je Chlebáková

TASR|Publikované 7. mar 2006 o 16:55

Bratislava 7. marca (TASR) - Svetové paralympijské hnutie už iba dni delia od začiatku IX. zimnej paralympiády v Turíne (10. - 19. marca). V centre Piemontu ...

Bratislava 7. marca (TASR) - Svetové paralympijské hnutie už iba dni delia od začiatku IX. zimnej paralympiády v Turíne (10. - 19. marca). V centre Piemontu nebudú v konkurencii 1500 pretekárov zo 42 krajín chýbať ani reprezentanti Slovenského paralympijského družstva (SPD). V Turíne sa totiž vo farbách Slovenska predstaví 26 športovcov. Z nich bude sedemnásť zdravotne postihnutých pretekárov a deväť navádzačov pre nevidiacich lyžiarov. Spolu so sprievodom však do tretieho najväčšieho talianskeho mesta odcestovala 41-členná výprava SR.

Pretekári SPD budú v talianských alpských strediskách štartovať už na svojej štvrtej paralympiáde v histórii samostatnej existencie Slovenskej republiky. Z doterajších troch zimných paralympiád - Lillehammer 1994, Nagano 1998 a Salt Lake City 2002 priniesli členovia SPD spolu 24 medailí. Medzi nimi však stále chýba zlatá medaila. Preto Ján Riapoš, predseda SPV, pri rozlúčke s turínskymi paralympionikmi vyslovil želanie, aby tých medailí bolo možno aj nemej ako doteraz, ale všetkých vo vedení SPV by určite potešila historická zlatá medaila zo zimných paralympijských hier.

"Zo všetkých zimných paralympiád bola pre Slovákov najúspešnejšia paralympiáda v Nagane 1998, kde pretekári SPV získali desať medailí, z toho šesť strieborných," povedal Ján Riapoš na margo medailových zásahov slovenských paralympionikov v troch zimných športov - v zjazdovom a bežeckom lyžovaní, plus v biatlone.

"Naši reprezentanti urobili počas uplynulých štyroch rokov všetko pre úspešnú reprezentáciu Slovenskej republiky a Slovenský paralympijský výbor sa im snažil vytvoriť optimálne podmienky na prípravu. Veríme, že nám naša spoločná snaha prinesie v talianskych alpských strediskách ovocie nie iba v podobe viacnásobnej medailovej radosti, ale najmä vo forme celkového pocitu, že sme pre úspech na tomto svetovom podujatí urobili naozaj maximum," dodal Ján Riapoš.

Ako šéf SPV ďalej uviedol, optimizmus pred štartom IX. ZPH v Turíne vzbudzujú najmä výsledky slovenských zjazdárov - členov družstva zdravotne postihnutých lyžiarov, ktoré dosiahli na pretekoch Európskeho a Svetového pohára.

"Najmä úspechy zo Španielska, Japonska a Talianska nás všetkých napĺňajú nádejou, že ani tá zlatá medaila, po ktorej všetci túžime už 12 rokov, nemusí byť nedostižnou métou," pripomenul Ján Riapoš úspešné rezultáty Ivety Chlebákovej, Radomíra Dudáša, Henriety Farkašovej a Martina Franceho na špičkových súťažiach, ktoré absolvovali tesne pred turínskou paralympiádou.

Ján Riapoš v tejto súvislosti zopakoval, že najvážnejším uchádzačom na túžobne očakávanú zlatú medailu je tri dni pred začiatkom IX. ZPH v Turíne Iveta Chlebáková, ktorej sa mimoriadne vydarila generálka na tohtoročné paralympijské vyvrcholenie štvorročného cyklu. Chlebáková vo finále seriálu pretekov Svetového pohára v talianskom stredisku Artesina vyhrala slalom žien v kategórii stojacich pretekárok. Aj tento triumf jej pomohol k celkovému prvenstvu v tejto lyžiarskej disciplíne v kategórii stojacich žien. Jej nevidiaci kolegovia Dudáš a Farkašová skončili vo finálových pretekoch SP vo svojich kategóriách na 4. mieste. V celkovom poradí SP Dudáš obsadil medzi nevidiacimi výborné 2. miesto. Na stupne pre troch najlepších sa dostal aj France, ktorý v kategórii stojacich pretekárov obsadil v konečnom poradí SP tiež cenné 2. miesto.

Súvisiace články