Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Slováci sú po štvorhre bližšie k záchrane ako Ukrajinci

(Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|17. sep 2011 o 21:16

V závere sobotňajšieho zápasu bolo na kurte dosť nervozity - ukrajinskí hráči príliš často protestovali u britskej empajrovej rozhodkyne Lucy Grantovej.

BRATISLAVA. Každý deň jeden bod - tak znie plán nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa na záchranu Slovenska v I. skupine euroafrickej zóny.

V sobotu ho podporili Filip Polášek s Igorom Zelenayom vo štvorhre, keď zdolali dvojicu Sergij Stachovskij - Sergej Bubka 7:5, 6:7 (3), 6:2, 6:7 (3), 6:4, a tak Slovensko vedie po dvoch dňoch nad Ukrajinou 2:1. V nedeľu potrebuje na záchranu ešte tretí bod v zostávajúcich dvojhrách.

"Filip s Igorom sú vysokí chlapi s dlhým rozpätím rúk, súperi ich len ťažko mohli obhodiť na sieti," zaostril Mečíř pozornosť na silnú stránku slovenského páru. Polášek hral so Zelenayom v Davisovom pohári vo štvorhre po prvý raz, keďže dlhoročná opora v debli Michal Mertiňák je v súčasnosti na maródke.

"Vo vyrovnanom zápase sme boli o kúsok lepší, lebo iba raz sme si prehrali podanie," poznamenal Zelenay. Do tímu sa vrátil po ôsmich rokoch. "Z našej strany to bol supervýkon aj vďaka skvelým divákom. Neustále nás hnali dopredu. Osobitné poďakovanie patrí trénerovi Tiborovi Tóthovi, výborne nás pripravil." V

o vyše triapolhodinovej dráme sa o víťazovi rozhodovalo v piatom sete. Slováci prelomili podanie Stachovského aj Bubku a viedli už 4:1, a hoci Ukrajinci brejkli domácich tenistov pri servise Poláška a znížili na 4:3, Slováci už obrat nedovolili. V závere bolo na kurte aj dosť nervozity, ukrajinskí hráči príliš často protestovali u britskej empajrovej rozhodkyne Lucy Grantovej.

"Rozhodkyňa robila chyby, aké by nemali byť," tvrdil perfektnou slovenčinou prvý hráč ukrajinského tímu Stachovskij. "Slovákom tolerovala na začiatku piateho setu neskorý príchod na dvorec a neupozornila divákov, keď diváci počas výmeny pokrikovali z hľadiska."

Polášek dobre pozná Stachovského, ktorý v Bratislave trénuje, a cíti sa tu ako doma. Pri protestoch Ukrajincov zachovala slovenská strana pokoj. "To je Stachy. Možno nás chcel vyviesť z koncentrácie. No my sme boli trpezliví," doplnil Filip. "Vedieme 2:1, ale o víťazovi ešte zďaleka nie je rozhodnuté," povedal Mečíř. "Sme pripravení aj na alternatívu, že v záverečnej dvojhre Bubka nahradí Marčenka."

foto - sita

Foto - SITA

V nedeľu o 13.00 h najprv v súboji jednotiek oboch tímov nastúpi Martin Kližan proti Sergijovi Stachovskému, ktorý bude hrať tretí zápas za tri dni. Potom by podľa pôvodného plánu mali vyjsť na kurt Pavol Červenák s Iľjom Marčenkom, ale aj ukrajinský kapitán Orest Tereščuk po štvorhre pripustil zmenu v záverečnej dvojhre.

Slovensko sa už tretí rok za sebou zachraňuje v I. skupine euroafrickej zóny. Stále mu hrozí vypadnutie do "tretej ligy" Davisovho pohára, kde naposledy hralo v roku 1996.

Súvisiace články