Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Slováci sa na PH 2004 v Aténach predstavia v deviatich športoch

TASR|24. júl 2004 o 21:47

Bratislava 24. júla (TASR) - Vo výprave slovenských paraolympikov na XII. paralympiádu v Aténach (17. - 28. septembra) bude 35 športovcov v dvanástich ...

Bratislava 24. júla (TASR) - Vo výprave slovenských paraolympikov na XII. paralympiádu v Aténach (17. - 28. septembra) bude 35 športovcov v dvanástich športoch, ktorých bude sprevádzať 23-členný sprievod.

V ňom okrem úzkeho 6-členného vedenia výpravy je aj 15 trénerov, technikov, rozhodcov a iných spolupracovníkov. Ako v sobotu počas slávnostného odovzdávania menovacích dekrétov povedal Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) hoci do Atén sa v porovnaní s XI. PH 2000 v Sydney chystá menej početná výprava Slovákov, medailové ambície zostali tie isté.

"V Sydney v konkurencii 3824 športovcov zo 123 krajín sme získali trinásť medailí, z toho 3 zlaté, 5 strieborných a tri bronzové, takže pevne verím, že číslo trinásť bude pre nás šťastné aj teraz," pripomenul Ján Riapoš a pokračoval: "Mrzí nás, že do Atén nejde s nami silné družstvo stojacich volejbalistov, ktorých organizátori PH 2004 v Aténach nahradili sediacimi volejbalistkami, no naše ambície zostávajú nezmenené. Opäť chceme získať čo najviac medailí."

Mimochodom, Ján Riapoš v sobotu v bratislavskom divadle Aréna nevystupoval iba ako predseda SPV, ale aj ako aktívny športovec, ktorý si na javisku divadla Arény tiež prebral dekrét aténskeho paralympika. Slovensko bude reprezentovať v stolnom tenise. Právo štartovať na PH 2004 v Aténach si zabezpečil víťazstvom v súťaži jednotlivcov na ME 2003 v Záhrebe. Okrem Jána Riapoša menovacie dekréty v prítomnosti ministra školstva Martina Fronca, generálneho riaditeľa Sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠ SR Stanislava Kosorina, poslanca NR SR Petra Bódyho, predsedu SOV Františka Chmelára a ďalších hostí, si prevzali všetci nominovaní športovci, tréneri a členovia sprievodných tímov. Na milej slávnosti, ktorú svojím umením a majstrovstvom oživili Peter Lipa a Szidi Tobias, ako aj slovenskí reprezentanti Slovenského zväzu tanečného športu na vozíčku, či manekýni - študenti odevnej priemyslovky v Trenčíne, veľmi často rezonovali slová o športovom šťastí.

V konkurencii takmer 4000 športovcov zo 130 krajín ho reprezentanti Slovenska budú potrebovať. A to aj napriek tomu, že vo výprave pod vedením Juraja Štefáka budú takí skúsení harcovníci ako maratónec Anton Sluka, účastník troch predchádzajúcich paralympiád, ktorý sa zo žiadnej nevrátil bez medaily (na PH 1996 v Atlante vyhral, na PH 1992 v Barcelone a na PH 2000 v Sydney bol druhý), plavci Anton Zaťko a Margita Prokeinová (štvornásobná medailista z PH 1996 v Atlante a PH 2000 v Sydney) či stolný tenista Ladislav Gáspár (trojnásobný medailista z PH v Atlante a v Sydney) alebo lukostrelec Imrich Lyocsa, majster sveta z MS 2003 v Španielsku. Úplne novými športovými odvetviami, v ktorých Slováci budú mať v septembri v Aténach premiéru, sú tenis a boccia. V oboch týchto športoch budú Slovensko reprezentovať po dvaja pretekári, ktorých budú sprevádzať dvaja tréneri.

Súvisiace články