Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Slováci sa hotujú na premiéru v SP s čelovkami za polárnym kruhom

TASR|Publikované 11. nov 2005 o 13:37

Rajama 11. novembra (TASR) Trojica slovenských bežcov na lyžiach Martin Bajčičák, Ivan Bátory a Michal Malák sa už týždeň pripravuje na svoju premiéru ...

Rajama 11. novembra (TASR) Trojica slovenských bežcov na lyžiach Martin Bajčičák, Ivan Bátory a Michal Malák sa už týždeň pripravuje na svoju premiéru v novom ročníku Svetového pohára FIS za severným polárnym kruhom na tratiach vo fínskom Muoniu.

Do nórskeho Beitostölenu, dejiska ďalšieho podujatia SP po predsunutej šprintérskej ouvertúre v nemeckom Düsseldorfe, mala slovenská výprava pod vedením trénera Ivana Hudača odcestovať už v pondelok, no teplé počasie na severe Európy im spravilo škrt v ich plánoch. "Budeme musieť zmeniť letenky, lebo v Beitostölene sa nedá pripravovať na snehu a to si nemôžeme dovoliť. Organizátori sprístupnia trate pre pretekárov až v piatok, takže dovtedy zostaneme tu," informovala absolútna slovenská jednotka uplynulej zimy.

Nedostatok snehu a nezvyčajne teplé počasie zhoršujú zo dňa na deň aj podmienky v polárnej oblasti. "Kvalita snehu sa stále kazí, aj preto sme si vybrali iba po jednom páre lyží na každú techniku, na ktorých trénujeme. Na týchto kamenačkách pôjdeme aj kontrolné preteky cez víkend, do ktorých sa nám dúfame podarí získať nielen Čechov, ale aj bežcov z ďalších výprav pripravujúcich sa tu s nami," doplnil víťaz Svetového pohára z Reit im Winkl a pokračoval: "Výsledky v každom prípade asi nebudú v týchto podmienkach príliš smerodajné, pôjde nám však hlavne o to, aby sme sa už trochu začali prelaďovať z tréningu aj na preteky." Kvalite chystaného testu by mohlo prospieť, že organizátori FIS-ových pretekov Kirune i v Gällivare museli súťaže zrušiť a tak o konkurenciu azda nebude núdza.

V Muoniu, kam Slováci každý deň dochádzajú z 20 km vzdialenej švédskej Rajamy, bude onedlho vrcholiť polárna noc a v popoludňajšom tréningu už trio spod Tatier trénuje po tme. "Mne to veľmi neprekáža, ba práve naopak, vyhovuje mi to. Väčšina úsekov je pod umelým osvetlením, no trate sa v porovnaní s vlaňajškom dosť zmenili a na neosvetlených častiach musíme používať čelové lampy. Mám perfektnú žiarovku, takže ten beh je naozaj v pohode," pochválil sa Bajčičák, ktorý bude vo februári v Turíne jedným z hlavných želiezok Slovenského olympijského výboru na zisk historicky prvej medaily zo zimných olympiád v ére samostatnosti.

Všetkým trom Slovákom, ktorí v Muoniu trénujú spoločne so slovenskými biatlonistami, sa vyhýbajú zdravotné problémy. Víkendový test bude zaujímavý najmä pre najmenej skúseného z trojice - Michala Maláka, lebo by mal napovedať, či aj on pobeží v Beitostölene, kde bude iba jeho menej obľúbená klasická technika.

Súvisiace články