Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Slováci sa chcú vyhnúť skupine o záchranu

Sportnet|Publikované 22. dec 2003 o 00:00

Košice Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov odletela dnes v ranných hodinách do Fínska, ktoré sa od 26. decembra do 5. januára stane

dejistom svetového šampionátu tejto vekovej kategórie.

Záverečné sústredenie absolvovali naši reprezentanti v Kežmarku, ukončil ho piatkový prípravný duel s Prešovom, ktorý národný tím do 20 rokov vyhral 5:2 (góly dali Hajduk, Ružička, Baláž, Pokrivčák a Meszároš). "Podmienky v Kežmarku sme mali vytvorené dobré aj na tréningový proces, aj na regeneráciu. Jediným negatívom bolo, že hráči zo zámoria sa schádzali roztrúsene až počas sústredenia, pretože vo svojich kluboch ešte mali povinnosti. Keďže niektorí z tohto dôvodu prišli neskôr, neabsolvovali sme celú prípravu kompletní. Aj tak však sústredenie splnilo svoj účel," zhodnotil posledný tréningový tábor pred odletom do Fínska tréner mužstva Róbert Spišák (na snímke) a priblížil ďalší program pred šampionátom. "Dnes v ranných hodinách sa presúvame do Schwechatu, odkiaľ odlietame do Helsínk. Odtiaľ pocestujeme do Vierumäkki, kde absolvujeme druhý blok záverečnej prípravy. Súčasťou bude aj posledný prípravný duel 23. decembra so Švajčiarskom."

Okrem sústredenia v Kežmarku sa slovenská dvadsiatka stretla dvakrát aj počas roka. Prvýkrát absolvovala hernú previerku ešte v lete a v novembri sa predstavila na turnaji v Nórsku, na ktorom triumfovala. "V auguste sme si overili stav hráčov a hernú výkonnosť chlapcov pôsobiacich v Amerike. Títo hráči sa potom rozišli do svojich zámorskýych klubov. V novembri sme na turnaji v Nórsku sme si zase otestovali výkonnosť hráčov zo slovenskej a českej extraligy. Na základe toho a tiež priebežných referencií z klubov sme pozvali do Kežmarku tridsiatku hráčov." Z nich Róbert Spišák spolu s kolegom Jozefom Frühaufom vyskladali konečnú 22-člennú nomináciu. Do užšieho kádra sa nedostal napríklad aj útočník HC Košice Vladimír Dravecký, a tak z Kežmarku musel cestovať domov. "Je to talentovaný hráč, ale zavážilo aj to, že je ročník narodenia 1985. My totiž berieme až ôsmich mladších hráčov z úspešnej juniorskej reprezentácie, ktorá na posledných MS do 18 rokov získala strieborné medaily. Určite s ním do budúcnosti počítame, veď na šampionáte tejto vekovej kategórie môže hrať aj o rok. Teraz sme museli aj zohľadniť somatotyp hráčov, takže sme dali prednosť niektorým vyšším zo zámoria, aby sme spĺňali kritériá aj po stránke fyzickej hry."

Naopak, miestenku na šampionát si vybojoval ďalší útočník Košíc Tomáš Bulík. "Je spoľahlivý v defenzíve a zapája sa do kombinácie. Pevne verím, že sa presadí aj na šampionáte." Na ňom nebude chýbať ani košický odchovanec Michal Lukáč momentálne pôsobiaci v zámerskom tíme Tri City, ktorý sa zúčastnil MS do 20 rokov už aj vlani. "V poslednom období sa mu v zámorí veľmi nedarilo, vymenil niekoľko klubov. Verím však, že v krízových situáciách sa jeho šampionátové skúsenosti prejavia." Za pozornosť stojí, že na majstrovstvách sa predstavia až štyria odchovanci prešovského hokeja - Bulík, Troliga, Hajduk a Baláž. Celkovo je v kádri 13 hráčov zo zámoria a siedmi z klubov slovenskej a českej extraligy. "Hráči z Európy pôsobia v seniorských extraligách u nás a v Čechách. Chceme skĺbiť zdravú agresivitu chlapcov zo zámoria s kombinačným, techickým poňatím a improvizáciou. Zakladáme si na taktickej disciplíne, sile kolektívu a dobrých vzťahoch. Skrátka vyžadujeme, aby chlapci hrali pre tím a nielen pre vlastné body. Len kombinačným hokejom sa totiž dá dosianúť cieľ, ktorý máme."

Na záver nášho rozhovoru tento cieľ Róbert Spišák aj jasne definoval. "Odchádzame s tým, že sa chceme vyhnúť skupine o záchranu." Rozmenené na drobné, Slováci na jeho naplnenie musia skončiť v základnej skupine do tretieho miesta, iba tak sa vyhnú bojom o záchranu a postúpia do štvrťfinále. V konkurencii Ruska, USA, Švédska a Rakúska to určite nebude jednoduchá záležitosť, ale vlaňajšie piate miesto ukazuje, že dostať sa medzi elitu Slováci dokážu aj v tejto vekovej kategórii.

NOMINÁCIA NA MS DO 20 ROKOV

Brankári: Halák (Slovan), Račko (Nitra), Novotný (Sp. Nová Ves - necestujúci náhradník), obrancovia: Meszároš (Trenčín), Baranka (Everett Silvertips), Líška (Acadie - Bathurst), Stehlík (Lewiston Maineiacs), Mucha (HC České Budějovice), Gavalier (Shawinigan Cataractes), Hruška (P. E. I. Rocket), Senko (MsHK ŠKP Žilina), útočníci: Fábry (Slovan), Bulík (HC Košice), Hajdúk (Sparta Praha), Baláž (Lewiston Maineiacs), Pokrivčák (MHC Martin), Špirko, Lukáč (obaja Tri City Storm), Ružička (Owend Sound Attack), Troliga (Calgary Hitmen), Šagát (Kootenay Ice), Kútny (Quebec Remparts), Blaho (Sudbury Wolves).

Súvisiace články