Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Slováci prekvapili Švédov a zaslúžene vyhrali

SITA|6. feb 2008 o 14:29

BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Slovenskí hokejoví reprezentanti sa v stredu predpoludním v dobrej nálade vrátili zo Švédska, kde vo Västerase zdolali domáce "tri korunky" prekvapujúco hladko 5:1. Slováci ...

BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Slovenskí hokejoví reprezentanti sa v stredu predpoludním v dobrej nálade vrátili zo Švédska, kde vo Västerase zdolali domáce "tri korunky" prekvapujúco hladko 5:1. Slováci zaznamenali najvyššiu výhru nad Švédskom v histórii a po semifinále MS 2002 druhýkrát vyhrali na švédskej pôde. Vo Västerase sa im darí, v ABB Arene ešte neprehrali, v roku 2000 tam remizovali 2:2. "Odohrali sme dobrý zápas a myslím, že sme mnohých prekvapili. Gólom na 2:1 sme súpera zlomili, hrali sme jednoducho, vytvorili si ďalšie šance a za stavu 4:1 a 5:1 už boli Švédi tak znechutení, že na zvrat ani nemysleli," hovoril po návrate do Bratislavy Dominik Graňák, ktorý utorňajších súperov poznal z pôsobenia v tamojšej elitserien. Obranca Färjestadu je v počte reprezentačných štartov v súčasnom Šuplerovom výbere jedným z najúspešnejších. Súbojov so Švédmi zažil vo svojej kariére viacero, naposledy s nimi skrížil hokejky v neúspešnom štvrťfinále majstrovstiev sveta 2007 v Moskve. Oba tímy boli tentoraz vo Västerase zložením iné, zápas mal však svoju kvalitu. "Nebolo to z našej strany len o šťastí. Všetci si plnili povinnosti. Švédi síce majú silný tím, tentoraz to dobre dopadlo pre nás," dodal Dominik Graňák, podľa ktorého si médiá vo Švédsku v stredu na svojich hráčoch pravdepodobne zgustnú, aj keď fanúšikovia v ABB Arene prehru zobrali celkom dobre.

Šuplerovci tak v tejto sezóne zdolali druhý tím z najlepšej európskej štvorky, v decembri vyhrali v Prahe nad Čechmi. V oboch prípadoch bol jedným z lídrov kabíny Peter Fabuš. Vo Västerase útočník Plzne strelil aj jeden z gólov Slovenska. "Každý švédsky tím je silný. Tamojšia liga je veľmi kvalitná a môžu z nej zostaviť viacero dobrých výberov. Uhrali sme úspešný výsledok. Dôležité bolo, že sme prestáli úvodný tlak, postupne sme vyrovnali hru a boli sme lepším tímom, o čom svedčí aj konečný výsledok," hovorí Peter Fabuš, ktorý mal v zápase na drese asistentské áčko. Kapitánom výberu bol Róbert Petrovický, ktorý si návrat do reprezentácie užíval. Fabuša teraz čakajú v líderskej úlohe tri zápasy na Škoda Cupe v Lausanne. "Už to nebude taký pekný hokej. Všetci vieme, ako hrajú Nemci a Švajčiari, Francúzov veľmi nepoznáme, budú to vyrovnané duely. Po Švédsku nám však sebavedomie nechýba," dodáva Fabuš.

Peter Smrek máva na Švédsko veľmi príjemné spomienky. V roku 2002 sa v Göteborgu stal majstrom sveta, v sezóne 2005/06 hral v More tamojšiu elitserien a teraz sa s reprezentáciou tešil vo Västerase z vysokej výhry. Do Švédska by sa 28-ročný rodák z Martina chcel v budúcnosti opäť vrátiť a hrať tam na klubovej úrovni, utorňajší zápas by mohol byť odrazovým mostíkom. "Bolo to zaslúžené víťazstvo, aj keď zápas nebol ľahký. Hrali sme veľmi zodpovedne, dobre sme bránili, výborne zachytal Karol Križan. Dali sme viac gólov ako Švédi a vyhrali sme," povedal po návrate na Slovensko Smrek. Severania boli pred zápasom jasnými favoritmi, omladený slovenský tím sa ich však nezľakol. Zverenci Júliusa Šuplera sa snažili od začiatku o svoju hru založenú najmä na dôslednej defenzíve. "Do zápasu sme išli s tým, že sa ideme popasovať o čo najlepší výsledok. Napokon sa nám podarilo vyhrať," dodal Peter Smrek.


Súvisiace články