Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Slováci pred štyrmi rokmi prekvapili všetkých. Aké šance majú v Soči?

Dosiahnu Slováci na medailu? (Autor: ARCHÍV SITA)
Miloslav Šebela|Publikované 7. feb 2014 o 20:20

Tri medaily zo zimných olympijských hier 2014 nečakajte, aj jedna bude mimoriadne cenná.

SOČI. Tri medaily pred vancouverskými hrami nečakal asi nikto. Anastasia Kuzminová vyhrala prvú súťaž medzi svetovou elitou vôbec, Pavol Hurajt tiež prekvapil skvelou formou. Zopakovať výsledky spred štyroch rokov bude veľmi náročné.

Podľa prezidenta slovenského olympijského výboru Františka Chmelára bude medaila malým zázrakom. „Veľmi si želám, aby bola aspoň jedna.“

Do Ruska odcestovala druhá najpočetnejšia výprava na zimné hry. Zo 62 športovcov patria do širšej svetovej špičky hokejisti aj biatlonisti.

Kto má šancu

Kliknutím obrázok zväčšíte

Kuzminová začína v nedeľu

((anketa))

Anastasia Kuzminová vyrazí za obhajobou dvoch medailí v nedeľu 9. februára. No šprint nie je pre rodáčku z ruského Ťumeňa jedinou šancou. Za 13 dní ju čaká až šesť štartov. Nik nemá na hrách viac disciplín ako biatlonisti.

„Možností je dosť, nerobíme si plány, v ktorých pretekoch chceme uspieť. Vo všetkých chceme byť najlepší,“ vraví tréner Juraj Sanitra.

Kuzminovej vyšiel nad očakávanie hneď prvý štart v sezóne. Vo vytrvalostných pretekoch v Östersunde bola druhá. Tam ju zdobila výborná streľba. Tréner Sanitra verí, že v Soči ju opäť zopakuje. A pri mimoriadne ťažkých tratiach by mala rozhodovať bežecká forma, ktorú vie Kuzminová skvele načasovať.

Vo svetovej špičke v posledných sezónach nechýbala bežkyňa Alena Procházková. Na MS trikrát v rade vybojovala v šprinte finále.

Teraz na olympiádu odišla s 11. miestom z Muonia, ktoré je jej najlepším výsledkom v sezóne. Finále by bolo veľkým úspechom.

V Turíne pred ôsmimi rokmi nik Radoslava Žideka na medailu nepasoval. O snoubordkrose na Slovensku vtedy nik nechyroval a po prvej jazde ešte komentátor v televízii nesprávne zahlásil, že Židek vypadol. Vo finále získal striebro.

Otvárací ceremoniál v obrazoch

((fotogaleria))

Prekvapiť môžu sánkari

Prvýkrát sa na olympiáde predstavia akrobatickí lyžiari v slopestyle. A práve tu jazdia dve nádejné Slovenky – Natália Šlepecká a Zuzana Stromková. Obom sa už vo Svetovom pohári darilo.

Šlepecká bola pred rokom na majstrovstvách sveta ôsma, vo Svetovom pohári pred dvomi rokmi tretia. S poraneným kolenom však nebude môcť zrejme ukázať maximum, na ktoré má. Veľkým úspechom by pre ktorúkoľvek bol postup medzi finálovú osmičku.

V alpskom lyžovaní je medailový úspech pri neúčasti zranenej Veroniky Velez-Zuzulovej zázrakom. Najlepším z našich je vo Svetovom pohári Adam Žampa a na stupne víťazov mu chýbajú celé sekundy.

Je vôbec v Soči niekto, kto môže pozitívne prekvapiť? Áno, sú to sánkari.

Hoci na Slovensku nie je umelá dráha a vo Svetovom pohári v jednotlivých disciplínach skôr patria do druhej desiatky, môžu byť len kúsok od medaily.

V Soči bude premiérovo tímová súťaž. Na nedávnych majstrovstvách Európy v nej Slováci vybojovali skvelé piate miesto. Štvorica Viera Gbúrová, Jozef Ninis, Marián Zemaník a Jozef Petrulák bola necelé dve sekundy od bronzu.

Všetky neúspechy by v Soči prebil jediný moment. Ak hokejisti uzavrú turnaj v poslednom zápase víťazstvom. Tím však prišiel o strelca Gáboríka i obrancov Višňovského, Graňáka a Sersena. Na majstrovstvách sveta dokázali hokejisti uspieť aj v pozícii outsidera. „Stále sme tím, ktorý môže zdolať hocikoho,“ verí Marián Hossa.

Jedna bude. Tip: Kuzminová

Bude medaila? Hoci z našich sa neumiestňuje v priebehu sezóny na stupňoch víťazov pravidelne nik, jedno slovenský tím dosiahne.

Predpokladáme, že to bude práve Anastasia Kuzminová. Aj keď zrejme nie v nedeľňajšom šprinte.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.