Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Slováci po takmer dvoch rokoch opäť v štafetách

TASR|Publikované 20. nov 2008 o 12:42

V úvodnom dejisku Svetového pohára FIS v behu na lyžiach vo švédskom Gällivare sa predstaví na posledné roky až neobvykle ...

GäLLIVARE. V úvodnom dejisku Svetového pohára FIS v behu na lyžiach vo švédskom Gällivare sa predstaví na posledné roky až neobvykle vysoký počet - sedem slovenských reprezentantov. Po takmer dvoch rokoch bude mať Slovensko opäť zastúpenie aj v súťaži mužských štafiet, v rámci nich sa svojho debutu v SP dočká Peter Mlynár.

O slovenské body v mužskom SP by sa mal rovnako ako v ostatných rokoch starať dvojzáprah Martin Bajčičák a Ivan Bátory, vo svoje prvé body v kariére určite dúfa Michal Malák.

Pre najskúsenejšieho zo Slovákov 33-ročného Bátoryho sa stopa v Gällivare viaže s úspešnými vystúpeniami v minulosti. "Na Gällivare mám príjemné spomienky, v roku 1995 som tu na juniorskom svetovom šampionáte získal striebornú medailu a hoci to bolo už dávno, tie trate tam sa mi páčia," tvrdil Bátory, ktorého slová potvrdzuje okrem striebra z MSJ aj šiesta priečka spred štyroch rokov.

Do Švédska sa navyše vo štvrtok presúval po slušných výsledkoch v "zahrievacích" pretekoch pred štartom SP v Muoniu, kde najskôr v klasickej pätnástke obsadil 21. priečku a o deň neskôr v skejte na rovnakú vzdialenosť dobehol štrnásty. "Myslím si, že s trénerom Petrom Bartoňom môžeme byť spokojní aj s prípravou. Leto sme odtrénovali podľa plánu, zapojili sme do toho aj tri sústredenia na Dachsteine," konštatoval Bátory, ktorý si hneď na úvod sezóny dal jasný cieľ: "Budem sa snažiť zabodovať už v prvých pretekoch, aby som sa prepracoval do červenej skupiny a spravím všetko preto, aby mi to vyšlo."

Ak sa mu v sobotu podarí dosiahnuť dobrý výsledok, nepocestuje vedno s kolegami Bajčičákom a Malákom do Talianska na výškovú prípravu, ale zúčastní sa aj na Nordic Opening vo fínskom Kuusame. "Prvým skutočným vrcholom však bude Tour de Ski a keďže v tomto roku tam bude viac klasiky v porovnaní s minulými ročníkmi, znamená to pre mňa väčšie šance. Po Tour sa budeme predovšetkým sústrediť na moju najsilnejšiu disciplínu - klasickú pätnástku, ktorá je v programe majstrovstiev sveta v Liberci. Na olympiáde vo Vancouveri sa pätnástka pôjde voľne a tak to na MS bude pre mňa asi posledná šanca niečo dokázať," dodal rodák z Uhorskej Vsi.

Jeho dlhoročný súputnik Bajčičák pred odchodom na sever medializoval v dôsledku nedostačujúcich podmienok svoje úvahy o ukončení kariéry na konci kalendárneho roka. "Nejaké veci sa musia vyvinúť v môj prospech. Verím však, že všetko dopadne dobre a pôjdem ďalej. Po pretekoch v Davose (13. decembra) chcem mať vo všetkom jasno a definitívne sa rozhodnem."

Aj napriek myšlienkam o športovom dôchodku zatiaľ jedinému slovenskému víťazovi pretekov SP nechýba motivácia. "Na začiatok sezóny sa už dva mesiace dosť nezvyčajne teším a to je dobre. Verím tomu, že sa to aj prejaví vo výsledkoch. Uvidím, ako sa to odrazí, ale v začiatkoch nechcem mať nejaké veľké oči."

Slováci už majú ukutú aj taktiku do atraktívnej súťaže štafiet - rozbehne ich Bátory a druhý klasický úsek pobeží Bajčičák - obaja s jasnou úlohou udržať kontakt s hlavnou skupinou. Prvých korčuliarskych 10 km bude mať na starosti Malák a finišovať bude debutant Mlynár. Naposledy Slováci štafety obsadili 4. februára 2007 vo švajčiarskom Davose a skončili na poslednom, 15. mieste, namiesto Mlynára v nich štartoval František Janečko.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.